Amulet znázorňující Thorovo kladivo

Kategorie: Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí

Malý, ale významný objev se podařil archeologům na Islandu. Během rutinního výzkumu již známé oblasti našli amulet, který znázorňuje Thorovo kladivo. Šlo o velkou náhodu. V posledních letech archeologové našli ve stejné oblasti několik dalších významných artefaktů. Vykopali například meč vikingského válečníka.

Archeologové věří, že nový objev jim pomůže lépe pochopit, jak fungovala vikingská společnost v kritické fázi vývoje. Amulet našli na jihu Islandu v údolí Þjórsárdalur. Na konkrétní místo, kde nyní archeologové bádají, je navedl jeden z místních. Sám tam dříve už nějaké vikingské artefakty našel.

Podle odborníků amulet pochází z 9. století našeho letopočtu. Archeologové se domnívají, že na místě, kde nyní bádají, se nacházela vikingská farma. Kromě amuletu tam našli sponu i spálené kosti. Objevili i důkazy nasvědčující, že Vikingové v dotčené oblasti zpracovávali železo. Jde například o vrták. To je zvláštní, protože na Islandu nejsou ložiska železné rudy. „Myslíme si, že železo používali i ke stavbě obydlí,“ poznamenal archeolog Garðar Guðmundsson.

Archeologové předpokládají, že nalezenou kamennou podobiznu kladiva někdo nosil jako amulet pro štěstí. Nyní ho zkoumají odborníci v Reykjavíku. Domnívají se, že amulet někdo na Island přivezl z Norska, kde se hojně vyskytuje mastek, ze kterého je malé Thorovo kladivo vyrobeno. „S podobnými předměty pohřbívali mrtvé. Měly je ochránit před bleskem,“ uvedl Guðmundsson.

Thorovo kladivo neboli Mjöllni byla magická zbraň, která patří bohu hromu, deště, nebe a plodnosti země – Thorovi. Píše se o něm v severské mytologii, kde se také popisuje původ zbraně. Ukovali ho skřítci Brokkem a jeho bratr Sindrim jako dar bohům. V severských zemích se amulety ve tvaru Thorova kladiva vykytují běžně. Nosili ho totiž často vyznavači předkřesťanského náboženství takzvaného polyteismu. Mnohdy je lidé nosili současně s kříži. Věřili, že tím umocní sílu kladiva.

Bronzový amulet z 10. století ve tvaru Thorova kladiva našli archeologové také v březnu během vykopávek v Dánsku. Runami je tam vyrytý nápis, který lze přeložit jako Toto je kladivo. Podle archeologů je to důkaz, že tato magická zbraň chránila domov bohů Asgard před obry. Runy jsou velké tři až sedm milimetrů, šlo tedy o precizní práci, protože vyrýt tak malé symboly, není jednoduché.

Zdroj: www.ancient-origins.net, www.iflscience.com, www .guidetoiceland.is

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Zajímavé počtení. Musela to být zvláštní síla, která přitahovala tehdejší Nory a Kelty na tak odlehlé místo :)

Díky za čtení ;-)

To jsem zvědavej ,kdo ho zepsuje,že fotí nálezy v ruce ;-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na LovecPokladu.cz účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru