Anglosaská mince v hodnotě 200 tisíc liber

Kategorie: Mincovnictví - Numismatika

Zlatou anglosaskou minci objevil hledač detektorem kovu na hranici Wiltshire a Hampshire. Pochází z období vlády krále Egberta. Nyní se prodává za 200 tisíc liber. 

Mince je 1200 let stará a jde o zlatou penny. Vykopal ji nejmenovaný nálezce v poli ve vesnici West Dean na hranici Wiltshire a Hampshire loni v březnu. Hledač prohledával na úpatí kopce pastvinu, když jeho detektor začal vydávat silný signál. Mince se nacházela v hloubce asi sedmnáct centimetrů.

Když minci vytáhl z hlíny, bylo hledači hned jasné, že je vzácná. „Ukázal jsem ji kamarádovi, který také chodí s detektorem kovu. Řekl, že určitě jde o mezinárodně významnou minci a jeden z nejúžasnějších nálezů, se kterým se kdy setkal,“ uvedl šťastný nálezce, který se hledání věnuje osm let.

Mince má v průměru necelé dva centimetry a váží přes čtyři gramy. Je na vyraženo EGGBEORHT REX kolem monogramu slova SAXON. Takové mince se razily ku příležitosti velkolepých oslav a podobných slavnostních příležitostech. Jedna taková mince měla stejnou hodnotu jako třicet stříbrných mincí. 

Zlatou minci nyní prodává aukční společnost Dix Noonan Webb. Provedli důkladnou analýzu a zjistili, že byla vyrobená z vysoce čistého zlata. Je to jediná pozdní anglosaská zlatá mince v soukromých rukou. Osm dalších známých exemplářů se totiž nachází převážně v Britském muzeu. 

„Pravděpodobně jde o typ zlaté mince takzvaný mancus. Poprvé se objevila ve střední a severní Itálii. V Anglii před rokem 800. Šlo o velmi vzácné ražby. Každá měla kupní sílu 30 stříbrných mincí. A to v době, kdy se za jeden karolínský denár dalo koupit tucet dvoulibrových bochníků pšeničného chleba. Jeden zlatý mancus měl tedy ekvivalent 360 bochníků,“ prozradil Peter Preston-Morley, vedoucí numismatického oddělení v Dix Noonan Webb.

Potvrdil, že běžně se takové zlaté mince skutečně nevyráběly. „Pravděpodobně to bylo na základě královského rozhodnutí nebo na popud někoho velmi vysoce postaveného. Například v desátém století nechal král vyrobit 2000 takových mincí. Co se týče nově nalezeného kusu, tak nelze nijak určit, k jaké příležitosti byla mince vyražena. Moc záznamu z vlády krále Egberta bohužel neexistuje,“ vysvětlil Preston-Morley.

Egbert byl anglosaský král Wessexu v letech 802 až 839 a také král Kentu v letech 825 až 839. Egbertovým otcem byl král Kentu Ealhmund, byl dědečkem Alfréda Velikého. Během celé své vlády vedl neustálé výboje proti stále se držícím Keltům v Cornwallu.

Zdroje: www.dailymail.co.uk

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Tohle je opravdu mimořádné kolečko.

Krutopřísněmegasupernářez nález :-D

:-O :-O :-O Doteď jsem nevěděl, že takový zlatý mince existujou.

:-O

To je mazec, a ta kvalita...

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru