Archeolog našel detektorem kovů 800 let starou brož, nyní byla prohlášena za poklad

Kategorie: Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí

Vzácnou středověkou masívní stříbrnou a pozlacenou brož se zdobením našel profesionální archeolog, který je zároveň už několik let vášnivým detektoristou. Tentýž člověk v minulosti našel také zlatý anglosaský náhrdelník s přívěskem v hodnotě 4,3 milionů korun.

Sedmadvacetiletý absolvent University of East Anglia (UEA) Tom Lucking opravdu dělá čest svému jménu. Prvně opanoval titulky všech britských i zahraničních médií už v roce 2014, když na poli ve Winfarthingu odhalil soubor anglosaských šperků a ženský šlechtický hrob ze sedmého století. Nyní opět našel významný artefakt - stříbrnou pozlacenou brož z přelomu 11. a 12. století.

Šperk našel Tom loni v září na čerstvě zoraném poli poblíž Wymondhamu. Brož má tvar dvou k sobě otočených lvů a je vykládaná růžovými kameny – zřejmě ametysty. Je ve velmi dobrém stavu, včetně perfektně zachovalého trnu. V prvním okamžiku po vykopání nebylo zřejmé, o jak cenný a starý nález se jedná: „Odkopal jsem jen pár centimetrů a ten předmět na mě vyskočil,“ komentoval nález pan Lucking. „Když jsem artefakt poprvé vyjmul z hlíny, spatřil jsem nejprve jen jeho zadní část, ale otočil jsem ho a uviděl jsem tvary a zdobení. Jen jsem tam tak seděl a nález obdivoval. Je to taková vnitřní spokojenost, když najdete něco tak zvláštního..."

Nález se Tomovi povedl na hromadné detektorové akci, při které zemědělec poskytuje své pole detektoristům výměnou za charitativní dar. „Mnozí z nás byli přitahováni k jednomu konkrétnímu poli, protože jsme věděli, že v jeho rohu je středověký příkop,“ řekl pro Dailymail. „Tohle bylo asi 150 metrů od příkopu. Bylo to opravdu štěstí, protože jsem mohl jít po druhé straně příkopu a nález minout.“ Podle Toma byl nález umístěn velmi mělce a blízko povrchu: „Vypadalo to jako kdyby někdo odkopal část půdy a pak odešel – jako by měl signál a neobtěžoval se jej dohledat...“

Podle archeologa mohla brož patřit vysoce postavené ženě nebo dívce ze šlechtického rodu. Spojení s místem nálezu naznačuje, že pole s příkopem náleželo významnému panskému sídlu. Honosná brož tak zásadně aktualizuje pohled odborníků na lokální středověkou historii...

Pan Lucking nyní pracuje jako archeolog na plný úvazek a ve volném čase již šestnáctým rokem hledá artefakty s detektorem kovů. Sám říká, že hledání je pro něj stejně příjemným a relaxačním koníčkem, jako např. rybaření, včetně shodného pocitu „lovce“. Zatím životní nález se mu povedl před pěti lety ještě coby studentovi prvního ročníku archeologie. Tehdy svým detektorem našel hrob anglosaské šlechtičny s bohatou výbavou.

Nejzajímavějším artefaktem souboru byl náhrdelník tvořený dvěma zlatými korálky, dvěma přívěsky z identických merovinských mincí a zlatým křížovým přívěskem vykládaný jemným filigránovým drátem. Ve spodní částí náhrdelníku byl osazen unikátní velký přívěsek. Byl vyroben z vysoce ryzostního zlata a je poset stovkami drobných granátů, které dotváří různé geometrické tvary, symboly a zvířata. Minulý rok byl přívěsek veřejností zvolen nejoblíbenějším národním uměleckým dílem...

V roce 2018 po čtyřech letech od „Winfarthinského nálezu“ získal Tom peníze za jeho prodej, které mu dle jeho slov pomohly koupit důl v Dissu v Norfolku. Podělil se tehdy o více než 4 miliony korun s majitelem pozemku. Vzhledem k tomu, že koroner pro oblast Norfolku paní Jacqueline Lake minulý týden brož prohlásila za poklad, také v tomto případě se může těšit na další „nálezné“. Koroner pro BBC sdělila, že zástupci Norwich Castle Museum již vyjádřili zájem o koupi brože. Pokud by se tak stalo, mohla by se připojit k již zmíněnému Winfarthinskému přívěsku.


brož z loňského září byla minulý týden prohlášena za poklad


kompletní Winfartinský náhrdelník


Tom Lucking u výkopu Winfartinského hrobu


Winfartinský přívěsek z roku 2014

Roman Němec

Zdroje: bbc.com, edp24.co.uk, dailymail.co.uk

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Pochopil jsem správně že pan Tom Lucking je profi archáč a přivydělává si s detíkem? :-D No proč asi ne, že? Zúročí aspoň znalosti ze studií, pak informace ze zaměstnání a šup na poklady. Divný přístup “profesionála”. Nálezy sice luxusní, ale neměl dostat nic, ono v Anglii je hodně věcí tak nějak naopak.

Naopak? Já v tom nevidím nic špatného. Je to jak kdyby zedník nesměl po práci udělat sousedovi fasádu. Je to legální a kdyby to tak fungovalo i tady, jenom dobře.

Zipsy.... Jak jsem Tě před lety poznal, tak jsem si myslel že jsi rozumný člověk. Tomuto se říká klasický “střed zájmů”. To je v tom případě v pořádku i to, když je někdo ve vládě, má informace a styky a k tomu řídí firmy které vynáší tolik, až to některé s.re a plní pak náměstí! To je totiž úplně to samo ;-) A co ty teď na to?

Sakra.... ne střed ale střeT.... :-D Ten tablet to je neštestí na psaní :-/

Je to hodně podobný, s tím, že politik to má ze zákona nějak usměrněné. Jestli u nich archeolog může, tak v tom opravdu problém nevidím.

Idler a víš jak to v Anglii s detíkem funguje? Mě přijde že ne. Potom bys to bral si jinak. Přečti so o tom něco. ;-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru