Archeologické zprávy nejen pro hledače s detektorem kovu 2/2016

Kategorie: Archeologické zprávy

Nový objev spojený s Ježíšovým zázrakem

Izraelští archeologové objevili 1500 let starou mramorovou desku s hebrejskými nápisy blízko Kursi nedaleko Galilejského jezera, na místě již tradičně spojené se zázrakem Kristova vyhnání démonů do stáda vepřů. Biblický popis tohoto příběhu je jedním z nejpůsobivějších v celém evangeliu. Je to totiž nejpřímější konfrontace Ježíše se Satanem. Pojednává o tom Matouš, Marek i Lukáš. Tento objev  prvním důkazem potvrzujícím existenci židovské nebo rané křesťanské komunity v Kursi.

Archeologické zprávy pro hledače

Foto: www.breitbart.com

Středověká past obsahovala čtyři tisíce ryb

U polské Toruni zkoumá archeolog Krzysztof Radka z Univerzity Mikuláše Koperníka se svým týmem  jeden ze dvou mostů vedoucích přes jezero Lednica. Během bádání narazili na velkou proutěnou past. Nacházela se na výchově ostrova ve zbytcích mostu a obsahovala pozůstatky čtyř tisíc ryb.  „Pochází z devátého nebo desátého století. Je to jediná taková památka nalezená při povodním průzkumu na území Polska,“ poznamenal archeolog Radka. Zkoumané mosty v roce 1038 zničil kníže Břetislav, když napadl město Poznaň.

archeologické zprávy

Foto: www.archeology.org

Dítě pohřbili v kolíbce z březové kůry

Přes 4500 let staré pohřebiště objevili ruští archeologové na severozápadním pobřeží Ruska poblíž jezera Itkul. Nacházely se tam pozůstatky malého dítěte. Bylo pohřbené nezvyklým způsobem – v kolíbce z  březové kůry.  Uvnitř archeologové nalezli drobné figurky znázorňující hlavy ptáků, losů, kanců i jelenů. Na hlavě mělo dítko pokrývku vyrobenou z 11 malých měděných plaket a dvou kovových kuželů, které jsou spojené koženými tkaničkami.

archeologické zprávy

Foto: www.archaelogy.org

Pozůstatky 2150 let starého čaje našli archeologové v Číně

Ćaj byl velmi oblíbeným nápojem mezi čínskými vládci už před 2150 lety. Dokazuje to nový objev, který v prosinci se povedl archeologům. Našli nejstarší pozůstatky čaje, a to v hrobce Jing Di, který patřil císařské dynastie Han. Prokázala to analytická metoda takzvaná hmotnostní spektrometrie. V hrobce se nacházely také proso a rýže, stejně jako zbraně, keramika či keramické figurky zvířat. Hrobka se nacházela na místě zvaném Chang'an, které je dnes známé jako Xi'an. Místo byl vyhloubeno v roce 1990.

Archeologické zprávy

Foto: www.dailymail.co.uk

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

V chatu není žádný příspěvek.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru