Archeologické zprávy nejen pro hledače s detektory kovu 2/2018

Kategorie: Archeologie a nálezy detektory

Džbánek obsahuje možná až 260 tisíc mincí

Jeden z největších nálezů středověkých mincí hlásí archeologové z Japonska. Vykopali keramický džbán z 15. století. Ten byl plný mincí, zatím archeologové nestihli všechny spočítat. Podle jejich odhadů jich může být až 260 tisíc. Zatím prostudovali necelých sto kusů a už rozklíčovali devatenáct různých druhů. Většina zatím pochází z Číny. Džbán se konkrétně nacházel v prefektuře Saitama na ostrově Honšú v Japonsku. V průměru má 60 centimetrů na výšku 74 centimetrů. Byl zahrabaný dva metry pod zemí v archeologickém areálu Arai Horinouchi.



Foto: www.asahi.com

Knoflíky z uniforem britských vojáků

Dvanáctiletý Hunter Cass podle všeho našel detektorem kovu kulku z americké občanské války, a to poblíž města Yadkinville (USA). Zatím tomu napovídají všechny informace, které se mu podařilo společně s jeho otcem nashromáždit. Oslovil také historiky a snaží se svoje domněnky potvrdit. Nedávno chlapec našel také dva kovové knoflíky, které pravděpodobně pocházejí z uniformy britských vojáků. „Historie je mým velkým koníčkem, chci se stát archeologem,“ říká chlapec.



Foto: www.yadkinripple.com

Německo vrátilo do Mexika 3000 let staré památky

Osm let se Mexiko soudilo se zlodějem artefaktů kvůli dvěma sochám. Jedná se o vzácné dřevěné busty, které pochází z období Olmécké civilizace. Její kultura se poprvé objevila v Mexiku okolo roku 1200 př. n. l. Hlavní středisko se nacházelo v oblasti Veracruz na pobřeží Mexického zálivu. Podle tamních úřadů byly busty v osmdesátých letech nelegálně vyvezeny do Německa. Přímo z archeologického naleziště. Dostaly se až do bavorské státní archeologické sbírky. Sebral je kostarický obchodník s uměním Leonard Patterson, který je přivezl až do Německa. Zdejší  úřady mu v roce 2008 zabavily asi tisíc artefaktů, byly mezi nimi také zmiňované mexické busty.

Mexiko soudní spor vyhrálo a busty převezlo zpět do vlasti. „Olmécká civilizace je jednou z prvních ve starověkém Mexiku. Zatím se našlo jen třináct podobných artefaktů, proto pro nás bylo důležité získat busty, které Patterson ukradl a odvezl do Německa,“ vysvětlila Maria Villarreal z Národního historického a antropologického institutu Mexika.



Foto: www.dw.com

Obětní panenku z Japonska

Stará dřevěná panenka se našla v městě Tottori v regionu Čúgoku v Japonsku. Pravděpodobně se používala během rituálů Shinto jako obětní figurka. Pochází z období mezi 7. až 10. stoletím. Takovým panenkám se říkalo hitogata. Rituály se pořádaly například v situaci, kdy vypukla epidemie neštovic. Lidé věřili, že tak zaženou příčinu nemoci a zabrání jejímu dalšímu šíření. Panenka se nacházela na archeologickém nalezišti Aoya-Yokogi, kde archeologové také vybádali krásnou nástěnnou malbu znázorňující ženy zřejmě právě při rituálu.



Foto: www.asahi.com

Znovuobjevená mumie

Velké překvapení čekalo na archeology, kteří opětovně zkoumali 4 400 let starý egyptský sarkofág, který byl nalezený už před 150lety. Mysleli si, že uvnitř nic není. To se ovšem spletli. Když nadzvedli víko, nestačili se divit. Uvnitř rakve se nacházely lidské ostatky. Výzkumníci se nyní pokouší pomocí nejnovějších vědeckých metod zjistit, o koho může jít. „Vypadá to na ostatky dospělého člověka, který zemřel okolo třicítky,“ uvedla archeoložka Jamie Fraserová.



Foto: www.pickle.nine.com.au
 

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Moc díky za čtení ;-)

Taky dik za poctenicko :-P

Hezké počteníčko . A ty mincičky s tou hranatou dírou zbožnˇuju,nějaké kilo jich vlastním .Ale ne ty novodobé kopie ,( mincičky štěstí ) samé origo .I nějaké železné .

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru