Archeologie a detektory kovů

Kategorie: Pozvánky

9. 11. 2023 – 28. 1. 2024
Hlavní budova Slováckého muzea
Smetanovy sady 179
Uherské Hradiště

Záliba hojně rozšířená, ne vždy archeology vítaná – hledání kovových artefaktů pomocí detektorů kovů. Amatérští hledači se skutečnou touhou o záchranu hmotného dědictví minulosti i nadšenci zajímající se o život našich předků – oběma těmto skupinám je určena výstava Archeologie a detektory kovů, která vydává poklady skryté pod nánosy staletí.

Myšlenkou výstavy je prezentace archeologické činnosti při zpracování nalezených předmětů vyrobených z kovu. Ta představuje celý proces práce s kovovými artefakty od okamžiku nalezení a zdokumentování v terénu, přes jejich laboratorní očištění a zakonzervování, určení a časové zařazení, až po jejich zaevidování jakožto nových sbírkových předmětů. Ano, celým tímto komplexním procesem musí všechny nalezené předměty projít, než se stanou exponáty v muzejních vitrínách tak, jak je vidíte na naší výstavě.

Samotný výstavní prostor je členěn podle jednotlivých etap pomyslného příběhu nalezeného artefaktu. Jádro výstavy představuje dioráma lesa, ve kterém při detektorové prospekci právě došlo k archeologickému nálezu. Atmosféru lesa umocňují ambientní zvuky přírody, na projekci běží letecké záběry jedné z našich prospekcí. Okolo ústřední scény jsou rozmístěny vitríny s nálezy, které právě z takovýchto prospekcí pocházejí. Z panelů na stěnách se návštěvník dozvídá, jaké kovové předměty se vyráběly v jednotlivých obdobích pravěku a středověku. Výstavní prostor doplňují další dvě diorámata – první představuje pracoviště dokumentátora, a jelikož je naše výstava realizována ve spolupráci s konzervačním oddělením, tak druhým z těchto diorámat je prezentace konzervační laboratoře.

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Nó tam tam se asi kouknu. To vypadá slibně 👍😊

Uf daleko

Hm,230 kiláků to mám.Škoda, to bych rád viděl. Jestli to máte někdo za humnama udělejte video. Určitě nebudu sám kdo se podívá.🎬🎥📽️😸

https://itvs24.cz/uherske-hradiste/magazin-uherske-hradiste-11-11-2023

Tak aspoň něco, začátek zhruba 12:40 min.
Další pěkná přednáška bude 23.11.2023 v Památníku Velké Moravy ve Starém Městě od 17:00.

Óó 360 km :,-(

Tak to vypadá na pěkný výlet :-O

Tož je to kůsek,ne.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru