Archeologové objevili v Gruzii poklad římských mincí

Kategorie: Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí

Polsko-gruzínský tým archeologů našel při výkopech v někdejší římské pevnosti Apsaros bronzové a stříbrné mince. Odborníci soudí, že jde jen o část původně mnohem většího pokladu; po zbytku dále pátrají.

Všechny nalezené mince pocházejí z mincovny v Kaisarei Mazace (také Kayseri či Ceasarea), někdejším hlavním městě Kappadokie v dnešním Turecku, vzdálené téměř 1000 km od pevnosti Apsaros. Nejstarší mince v nálezu byly raženy za vlády císaře Hadriána (Publius Aelius Hadrianus – vládl v letech 117 – 138), nejmladší mince pocházejí z období posledních let panování Septimia Severa (193 - 211).

Podle vedoucího polské části výpravy Dr. Radosława Karasiewicze-Szczypiorskiho z Archeologického ústavu Varšavské univerzity byly všechny mince nalezeny velmi blízko sebe přímo v pevnosti. Vzhledem k okolnostem nálezu je velmi pravděpodobné, že nalezené mince jsou jen částí původně mnohem většího pokladu. Numismatik Dr. Piotr Jaworský z Archeologického ústavu Varšavské univerzity soudí, že soubor mohl být postupem času rozptýlen v důsledku zemních a stavebních prací v pozdějších obdobích, kdy pevnost obývali římské, byzantské, osmanské a dokonce i sovětské vojenské posádky.

Před několika lety byl objeven v pevnosti dosud jediný podobný poklad z tohoto období. Čítá více než 40 stříbrných mincí, nejmladší pochází z období vlády Caracally (Marcus Aurelius Severus Antoninus, 222 – 235). Mince mohly být ukryty římskými vojáky krátce před výpravou proti Parthům. Odborníci předpokládají, že nově objevené mince byly skryty zřejmě ve stejnou dobu.

S polským týmem archeologů spolupracují jejich gruzínští kolegové, vedeni profesorem Shotou Mamuladzem ze Státní univerzity Batumi Shota Rustaveli. Vědci společně plánují dohledat i další mince. Sezóna  výkopových prací bude pokračovat až do konce července.

Pevnost Apsaros byla postavena zhruba před 2 000 lety na hranici římské provincie Kappadokie. Díky významné strategické pozici měla důležitou roli v obranném systému východní hranice římské říše. Podle Dr. Karasiewicze-Szczypiorskiho je právě tohle „...důvod, proč vykopávky v tomto místě přinášejí každoročně nové a jedinečné objevy.“

Mezinárodní tým polských a gruzínských archeologů pracuje na společném projektu vykopávek v pevnosti Apsaros od roku 2014. Za 4 roky si připsal řadu cenných objevů. Jedním z nejvýznamnějších byla kasárenská koupelna ze druhé poloviny 1. století; především její velmi dobře zachovalá mozaiková výzdoba podlahy.

Roman Němec


40 stříbrných mincí z dříve nalezeného pokladu v pevnosti Apsaros


část pevnosti Apsaros v Gruzii


pevnost Apsaros v Gruzii


Zdroje: scienceinpoland.pap.pl, archaeology.org, wikipedia.org, limenproject.net, Gonio Apsaros Museum, archaeologynewsnetwork.blogspot.com

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Nádhera :-)

Jarkan jich má víc 8-) :-D :-D :-D

A nasel je taky po kupe?

Netuším... To byl pokus o vtip ;-)

Parádní nálezy v krásným prostředí. To by mě asi bavilo :-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru