Australan našel zlatý nuget v hodnotě téměř 1,4 milionů korun

Kategorie: Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí

V severním Queenslandu se nedávno poštěstilo jednomu dobrodruhovi, který se zabývá prospekcí zlata. Využívá k tomu osvědčený detektor kovů Minelab GPX 5000 a hledá již nějaký ten pátek. Dosud měl štěstí spíše na menší nugety, ale že v jeden den najde hned dva životní kousky, o tom se mu ani nesnilo.

Věřte nebo ne, queenslandský prospektor vytipoval lokalitu nálezu podle notoricky známé pověry, že na konci duhy se skrývá zlatý poklad.  Prvně v životě totiž spatřil dvojitou duhu. Ale namísto klasiky zvolil netradiční řešení – jako vhodnou lokalitu možného pokladu stanovil úsek země pod nejvyšším vrcholem dvojitého oblouku duhy, nikoli na jejím konci. A skutečně; právě v tomto území druhého dne zlato skutečně našel. Pro okolnosti, jež ho k cennému nálezu přivedly, pojmenoval více než kilový kus zlata jako „Arcus“ – latinsky Duha.

Nejprve vykopal první „menší“ nuget v hodnotě 65 000 korun: "Když jsem našel ten první nuget, měl jsem radost, protože to byl můj největší vůbec," řekl nálezce, který si přeje zůstat v anonymitě. "Byl bych s ním opravdu spokojený, ale když jsem se uklidnil, tak jsem se vrátil na stejné místo, restartoval detektor a po dvou nebo třech mávnutích jsem našel ten velký," komentoval nálezce objev, který mu doslova změnil život. A dodal: „Je fér říci, že jsem byl tehdy v šoku.“

Jako dětská pěst velký kus zlata o hmotnosti 1 176 g ležel pouhých 15 cm pod zemí. "Je to prostě neuvěřitelné. Oblast jsem nějakou dobu skenoval a byl jsem už připravený odejít, ale dal jsem jí šanci ještě poslední čtvrt hodiny. Když zbývalo pět minut, dostal jsem tento poměrně dobrý signál - ne příliš hlasitý, ale byl jsem si jistý, že je to zlato – a tak jsem začal kopat. Nejdřív jsem nevěděl, jak veliký ten nuget je, protože váhy, které jsem měl se mnou, ukazují pouze do 500 gramů. Teprve když jsem se vrátil domů, zjistil jsem, že váží přes jeden kilogram.“

Peter Cragg – prodejce detektorů kovů Minelab v městě Townsville nuget ohromeně komentoval: „Je to fantastický příběh, který naznačuje, že tam jsou ještě další velké nugety k nalezení, pokud máte správné vybavení a víte, kde hledat. Na území, které bylo již dříve detektoristy prohledáno, se našlo zlato o hmotnosti větší než jeden kilogram. To vás donutí přemýšlet o tom, co tam venku ještě může být!“

Nálezce o prodeji jedná soukromě, nechce se být středem pozornosti médií. Odhadovaná cena je orientační, vychází čistě z ceny 1 gramu zlata při současné tržní hodnotě.

Minelab GPX 5000

Tento specifický detektor kovů je osvědčeným favoritem pro hledání přírodního zlata za pomoci unikátních technologií jako jsou Multi-Sensing (MPS), DVT a Smart Electronic Timing Alignment (SETA). Při dosažení optimálního výkonu v různých podmínkách s vysokým výkonem dokáže GPX 5000 pracovat v nejnáročnějších podmínkách a zároveň si udržuje vynikající hloubku a citlivost vůči přírodnímu zlatu.

Roman Němec

Zdroje: minelab.com, news.com.au, townsvillebulletin.com.au,

Článek je zařazen v kategoriích:

KomentářePěkný bydlet tam tak bych nedělal nic jinýho. :-) :-)

To je bomba! Presedlávam na zlato!... ;-)

uf no je tam toho este dosť čo som pozeral podla mňa sa tam stale oplati isť len ako sa tam dostať min na mesiac... a aj tak to bude bez povolenia.. tam už každy pozemok ma svojho majitela... ale ja by som to tiež riskol... Koptyko ako sa ti dari u nas s goldom? :-P ;-)

Mizím do Austrálie.... Tam aspoň není taková kosa :-D :-P

Ale zase na druhou stranu v austrálii nenajdete kreutery :-P :-D

..kreutzery :-P

az na tu pliagu co tam zije, jedovate pavuky, hady, stretnut takeho tajpana hnedeho nie je ziadna vyhra

Tak nevim ale v nemecku na DM max jel porad jak tezi zlato v Australi.Velkej bagr ten dava zeminu do drevenych cesel a odlucovacek zalivaji vodou a takove sice mensi ale nachazeji spise ukazuji zlatinky als je jich hodne detektorem tak chodi ale malo vetsinou prohledavaji diru po tom bagrovani.Ukazali ze neco najdou detousem ale to je naproste minimum.

Člověk by řekl přijdu tam s detíkem a najdu valoun zlata ale asi to tak není...

15 cm. hluboko to snad nejde i Zero. :-) :-)

No za chvíli se tam dostaneme přímo díky Mírovi Čechovi (nebo jak se jmenuje) ze seznamu. :-)

Lokalita vytipovaná podle duhy :-D to jsou zase bajky :-D
Jen reklama na ten předraženej stroj :-D

Ta duha je fakt dobrá, posledně byl jeden konec duhy cca u Holýšova a druhej tak nějak u Horšáku. Tak na jaře to zlato prověřim :-P

To Gringo: Kolik toho máš s 5000 nachozeno?

A ještě řekni že není předraženej.Vše od Minelabu je předražený,platíš jen značku ale když někomu není líto za to tolik dát tak ať dá,jeho věc :-) :-D

Me vzdycky bavi, jak tady placou ti, co je jim lito za to dat a nebo na to nemaji... kurna to je snad kazdeho vec ne?

To Gringo: tak že vůbec nic. Ok, myslel jsem si to. A řekl bych, že nemáš zkušenost vlastně s žádným Minelabem, jinak by jsi tady nepsal takové blbosti.

Johnek - súhlas...mňa síce do toho nič nie je, ale predstav si situáciu, že G...príde do predajne Mercedesu a začne tam vykrikovať, že majú predražené autá atd...no, akože mne to príde prinajmenšom divné... :-D

Pulzáky jsou obecně o dost dražší než Vlf TR... A nemusí to být ani značka Minelab. Rozhodující je hloubkový dosah, kvalitní diskriminace a schopnost detektoru pracovat v problematickém prostředí. Např. ve vysoce mineralizované půdě. Za Schopnost rozlišení barevných kovů od želez v této technologii si nechá každý výrobce slušně zaplatit.

Ale no :-) vždyť píšu že je to každýho věc
Kelt tak zrovna Mercedes bych nechtěl ani kdyby nebyl předraženej

o:-) :-D

...Gringo - vôbec si to nepochopil...

Ale pochopil,neboj :-)

Já bych nějaký hezký mercedes tedy chtěl. Především Gčko je pro mě auto snů. Bohužel mimo moje možnosti. :-)

Musíš prodat víc detektorů no :-)

Super článek...můj prastrejda (babičky švagr) žil v Austrálii od sedesateho osmého...v devadesátém třetím se vrátil do Čech. Taky hroznej dobrodruh ....měl plný škatule zlata a drahokamů. On našel největší svůj nuget o váze asi 100 gramů....věřím že kdyby žil tak by tu něco zajímavého o Austrálii a hledání zlata napsal . ;-) ;-)

Gringo na reklamy musíš mít zaplou kvalitní diskriminaci ;-)

No, ne příliš hlasitý signál, poměrně dobrý, z 15 cm, více jak kilový nugget... Buď to maj pulzáky jako že čím lepší tím horší, nebo není něco v článku tak akorát. Takový kousek v 15 číslech pod cívkou by mi v sluchátkách utrh hlavu... 8-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na LovecPokladu.cz účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru