Až 1 300 let starý scramasax s perfektně dochovanou dřevěnou rukojetí

Kategorie: Nálezy nejenom s detektorem ve Skandinávii

Na dně studny ve Skälby na jihovýchodě Švédska byl objeven scramasax (krátký meč) ze 7. až 9. století. Díky bahnu bez přístupu kyslíku vypadá jeho vyřezávaná dřevěná rukojeť dosud jako nová. Podobné meče byly nalezeny v jezdeckých hrobech ve Västmanlandu; byly určeny pro boj zblízka, avšak jejich nález mimo pohřeb je velmi vzácný.

Asi 40 cm dlouhý scramasax s neobvykle zdobenou rukojetí byl objeven v roce 2021 při archeologickém výzkumu na dně studny. Vězel zapuštěný hluboko v bahně, díky jehož anaerobnímu prostředí se dřevěná rukojeť zachovala v neporušeném stavu. Dodnes skvěle padne do ruky. Styl rukojeti a jejího zdobení lze datovat do Vendelského období mezi 7. a 9. stoletím n. l.

Ve Skälby v době železné existovalo několik roztroušených zemědělských osad. Její studny byly v různých fázích využívány k různým účelům, střídaly se v nich zdroje vody, odpadní jámy a místa pro rituální obětiny. Archeologové se domnívají, že krátký meč byl obětován, vhozen do studny jako dar bohům, protože takovéto meče byly mimořádně ceněné a jen stěží by je někdo náhodně ztratil. Nejčastěji se nacházejí jako součást hrobové výbavy uložené s bojovníkem, pro kterého byl takový meč jedním z nejcennějších předmětů.

„Je neobvyklé, aby se takové předměty nacházely v sídelním kontextu. Byly součástí osobní výbavy, velmi drahými předměty a často měly pouzdro se závěsným zařízením. Možná jsme našli i část pouzdra, ale na to je zatím příliš brzy," říká vedoucí výzkumu Louise Evanni. „Jedna z teorií je, že meč byl obětován záměrně. To se zdá pravděpodobnější než náhodné upuštění tak mimořádně prestižního předmětu do studny.“

Scramasax byl kompletně vyčištěn a konzervován v archeologické laboratoři Acta v Uppsale. Z malého úlomku na vnitřní straně rukojeti byl odebrán drobný vzorek. Konzervátoři skalpelem seškrábali odlomený povrch uvolněného kousku, přičemž vnější zdobený povrch rukojeti ponechali netknutý. Pod mikroskopem odborníci zjistili, že rukojeť je vyrobena z tvrdého dřeva.

Není to první vzácný nález na tomto místě. Nedávno zde archeologové našli např. zdobený hřeben z losího rohu, pravděpodobně z doby římské mezi lety 0 - 200 n. l. Také ležel na dně studny.

Roman Němec

Zdroje: thehistoryblog.com, arkeologerna.com

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Pěkné počtení, díky ;-)

Krásné pípance

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru