B-24J The Tulsamerican

Kategorie: Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí, Válka ve vzduchu

Dva vojáci, šestnáct potápěčů se společně s vědci nedávno vydali do Chorvatska. Hledali tam americký letoun, který sestřelilo Luftwaffe. Nejenomže se jim stroj podařilo vypátrat, našli i pozůstatky poručíka Eugene P. Forda, kterého mohou konečně pohřbít v rodné zemi.
Ford byl 17. prosince 1944 členem 461. bombardovací skupiny. Řídil letadlo B-24J známé jako Tulsamerican. Společně s ním cestovala devítičlenná posádka. Měli za úkol poškodit ropné rafinérie v německém Odertalu. Z italské základny Foggio provedli spojenečtí vojáci od července do prosince 1944 dohromady sedmnáct náletů. Zaměřili se také na rafinérie u Blechhammeru a Heydebrecku.  Všechny se nacházely u polských hranic. Letouny se otáčely nad Albrechticemi či Krnovem, kde zaujímaly bojovou formaci.
 
Takto letouny bombardovaly rafinérie až do 26. prosince. Mise pro Fordovu posádku ale skončila již zmiňovaného 17. prosince. Zaútočily totiž na ně čtyři desítky německých stíhaček Me-109 a FW-190.  Sestřelily tři nepřátelské letouny, další tři těžce poškodily. Fordův letoun spadl do Jaderského moře. Sedm členů posádky přežilo, tři včetně Forda zemřeli. Jejich těla dlouhá léta ležela na dně moře, průzkum byl nemyslitelný. Po válce totiž jugoslávský prezident Josip B. Tito nechal na ostrově Vis zřídit vojenskou základnu. Po pádu Sovětského svazu se toto místo stalo vyhledávaným turistickým cílem.
Pozůstatky poručíka Forda, který se před nástupem do armády živil jako mechanik, proto vypátrali až nyní. Společně s ním skončili na dně moře i letecký inženýr Charles E. Priest a navigátor Russell C. Landry. „Poručík Ford patřil mezi nejlepší piloty americké armády. Když jeho letoun zasáhlo Luftwaffe, snažil se stroj dostat na ostrov Vis. Poškození ale bylo velké, letoun se řítil nemilosrdně dolů,“ nastínil podmořský archeolog  Brendan Foley z Lundské univerzity, který se na výzkumu v Jaderském moři podílel.
První indicie o místě dopadu letounu začali vědci sbírat už v roce 2010. Aby se ale mohli pustit do práce, museli sehnat finance a domluvit se s chorvatskou vládou. Nakonec se ale vše povedlo a tým mohl začít s prohledáváním moře. Použili drony, detektory kovu i malé vozítko na dálkové ovládání. Chorvaté si hlavně nepřáli, aby podmořští archeologové za cenu nalezení pozůstatků Forda zničili trosky letadla, které je historickou památkou. Vědecký tým proto musel postupovat opatrně.

Nejprve našli padák, pod kterým se většinou nachází tělo. To se stalo i v tomto případě. Robotem na dálkové ovládání padák opatrně odhrnuli, protože byl namotaný na vrtuli letadla. Pozůstatky Forda našli záhy, identifikovali ho podle uniformy. „Zařekl jsem se, že ho přivezeme domů. To se nám povedlo. Ostatky poručíka pohřbíme na Národním hřbitově v Arlingtonu vedle popela syna, kterého kvůli válce nikdy neviděl. Jeho syn  byl také voják a zemřel ve Vietnamu,“ povyprávěl Foley.

Video

Zdroj: www.popularmechanics.com, www.dpaa.mil, www.findagrave.com, www.tulsaworld.com, http://yellowairplane.com/ 

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Pěkný článek děkuji :-)

Díky za čtení ;-)

Krásný článek na přečtení , jen bych pozměnil "Řídil letadlo B-24J známé jako Tulsamerican". Změnil bych to na pilotoval letadlo B-24J .. ;-)

Ahoj.Super cteni.Kazdopadne chlapci to nemeli vubec lehke v te dobe.Ja jsem se sesel pred par lety take s jednim americkym veteranem,ktery byl hodnosti serzant a on vcetne jeho kamaradu(12 ti clenna posadka) byli sestreleni Dubči u Nepomuku 22.unora 1944...,kde jeho 11 kamaradu zemrelo.Tam jsou taktez pozustatky z Liberatora v nedaleke obci Prádlo....pro kazdeho,kdo ma rad stripky historie,mohu doporucit navstivit muzeum Prádlo.Hodne zajimavych veci a pribehu kolem,ale to je na delsi vypraveni....zatim ahoj ;-)

boží

Spousty lidí, také spousty příběhu sou za každým z nich, pokoj jejich duším, jak Němcům tak i spojencům. Nesmyslná válka si vyžádala svoji daň. Čest mrtvím, (padnout nikdy nemuseli) :-/ :,-(

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na LovecPokladu.cz účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru