Bagdádská mince z první světové války

Kategorie: Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí

Lovec pokladu Tom Miller (50) ze skotského Broughty Ferry objevil minci, kterou vlastnil voják bojující za první světové války během Mezopotámského tažení. Nálezce se snaží vypátrat příbuzné padlého hrdiny, aby jim mohl vzpomínkový předmět darovat. Zatím se mu to však nedaří.

Konkrétně jde o stříbrnou bagdádskou minci, na kterou sám voják pravděpodobně nožem vyškrábal Bagdád 1917-1918, pak své identifikační číslo 89298 a RAMC, což znamená Royal Army Medical Corps. Voják byl nasazen na válečnou misi během takzvaného Mezopotámského tažení. Proti sobě stála vojska Trojdohody, kde šlo především o indické jednotky Velké Británie a protivníkem jim byla vojska Centrálních mocností včele s armádou Osmanské říše. V roce 1917 britské jednotky postoupily na okraj Bagdádu, kde je přivítali jako osvoboditele.

V případě Millera nejde o první takový vzácnější nález. Už dříve objevil v Kellasu římský denár. Bagdádské mince si však váží více, protože jde o soukromý předmět konkrétního vojáka a možná bude mít  možnost setkat s jeho rodinou. Podobné nálezy se řadí mezi takzvané „zákopové umění“.

„Hledání s detektory kovu je jako rybaření. Nikdy nevíte, co vytáhnete. Když objevíte podobnou věc jako bagdádskou minci, logicky vás hned napadne, komu patřila a proč se nachází zrovna na místě, kde jste ji našli. Napadly mě samozřejmě různé scénáře,“ přiznává Miller.

Aby mohl minci předat rodině vojáka, je ochotný udělat maximum. Fotky mince  nejprve zveřejnil na sociálních sítích. Ozval se mu výzkumník, který nabídl v hledání pomoc. Společně zjistili, že voják se zapsal do armády v prosinci 1914 a kvůli nemoci byl propuštěný domů 31. května 1919. A to ve věku 21 let a čtyř měsíců.

Voják se jmenoval George a měl tři dcery. Millerovi a jeho novému příteli se ještě podařila zjistit jména manželů všech dotyčných žen, ale už nedohledali nic o jejich dětech. „Ocitli jsme se na konci slepé uličky. Doufám, že pomůže, když se příběh mince a jejího majitele objeví v médiích,“ věří hledač.

Takové předměty jako nalezené mince si vojáci během války „vyráběli“ poměrně často. A to jako vzpomínku na armádu a mise. Někteří hledači se je následně snaží zpeněžit na různých internetových aukcích. Tam se také už v minulosti objevily bagdádské mince s podobnými insigniemi. Klidně je mohli vlastnit vojáci, které George znali a udělali si stejný vzpomínkový předmět na Mezopotámské tažení.

Zdroj: www.eveningtelegraph.co.uk

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Fotografie jsou poněkud zavádějící, neboť k článku vůbec nepatří...

Vždyť má nějaký kamínek..... :-O

Nerozumím tomu, je to nějaké domiškované o:-)

Tak to je dobrý šotek :) Opraveno, fotky patřily k jinému článku ;-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru