Bratři s otcem našli unikátní zlatý Ódinův brakteát z Germánské doby železné

Kategorie: Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí

Odinuv Brakteat

Dánský ostrov Lolland je pro detektoristy zřejmě učiněným rájem, neboť jen za poslední rok zde byly učiněny přinejmenším tři objevy z říše snů. Jedním z nich je nedávný nález Carstena Helma a jeho 10 a 12 let starých synů, kteří společně na poměrně malé polní ploše u Magletvingu nalezli 1 500 let staré zlaté a stříbrné šperky..

Carsten se syny Lauritzem a Lucasem podle odborníků objevili unikátní soubor artefaktů z počátku 6. století. Především velmi zachovalý zlatý medailon – brakteát, jenž odborníci přisuzují germánskému Bohu Ódinovi, dále nádherně zpracovaný zlatý přívěsek ve tvaru prstenu a zlomkové stříbro i zlato, zřejmě  pozůstatky náhrdelníku.

Brakteát je kulatý tenký zlatý plíšek se zdobenou přední stranou a „nitkovým“ lemováním. V horní části je vybaven očkem na zavěšení kolem krku za pomoci řetízku nebo koženého řemínku. Archeologové z Lolland-Falsterského muzea jsou na základě jiných podobných nálezů přesvědčeni, že na amuletu je vyobrazen severský bůh Ódin, což potvrzuje také runový nápis „Tall“ („Den Høje“; Veliký) -  jedna z Ódinových přezdívek.

Jak uvedla mluvčí muzea Marie Brinchová: „Jde o velmi zajímavý objev. I přesto, že tento typ je již z minulosti znám a popsán, je to stále vzácný a vzrušující nález. Na samotném Lollandu je to teprve třetí podobný nalezený artefakt napříč historií, přičemž poslední byl učiněn v roce 1906. V celé severní Evropě existuje dohromady necelá tisícovka podobných amuletů“.

BrakteatPodle Brinchové může být valná většina zlatých artefaktů z tohoto období spojena s velkou přírodní katastrofou, která se udála v roce 536. Tehdy byla atmosféra natolik zahlcena množstvím popele z velké sopečné erupce, až to vedlo k intenzivním proměnám jinak celkem stabilního klimatu na celé severní polokouli. Rapidní změna počasí vedla k delším a krutějším zimám a hladomorům. Soubor nalezených předmětů může souviset s úmrtím vysoce postavené osoby, případně nuceným zakopáním pokladu, ovšem taktéž se mohlo jednat o dar bohům.

Jak již bylo řečeno, na Lollandu se detektoristům daří. Např. v létě tohoto roku našel jistý Torben Christjansen miniaturní stříbrný amulet ve tvaru „trůnu“ s Ódinem a dvěma havrany po stranách. Amulet je velký asi jako nehet. V Dánsku byly nalezeny pouze dva amulety tohoto typu, v celé Skandinávii znají asi 20 podobných. Všechny pocházejí z 10. až 11. století.

Nově nalezený Ódinův brakteát bude 20. prosince umístěn v Národním muzeu Dánska. Pokud bude prohlášen za poklad, což je více než pravděpodobné, má rodina nálezců velkou šanci na odměnu.

Zdroje: ekstrabladet.dk, cphpost.dk, thelocal.dk
Roman Němec – GM4PRO

Místo nálezu

Místo nálezu

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáředal som si jedno pivecko na ich zdravie, maju moje uznanie... a nielen oni, ale vsetci, ktorym neide len o to, aby na TOM ZAROBILI .... ;-)

lovu zdar o:-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na LovecPokladu.cz účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru