Britský detektorista našel velmi vzácné 1 500 let staré zlaté anglosaské mince

Kategorie: Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí

Čtyřiapadesátiletý Chris Kutler prohledával pole u Chelmsfordu v Essexu celé čtyři dny, když se mu podařil signál, na který cíleně čekal téměř 20 let – zlatá mince! Jako zkušený hledač věděl, že kde je jedna, bude pravděpodobně další a místo začal systematicky skenovat. Výsledek? Stál za to!



Pan Kutler, který s detektorem hledá už pětadvacet let, našel minci tohoto období ve stejné lokalitě už před osmnácti lety. Když se nedávno v tisku dočetl, že na místě by mohly ještě nějaké být, neváhal a vydal se oblast prozkoumat. Každý den chodil a systematicky hledal: „Je to trochu svatý grál detektoristů... Rozhodl jsem se, že odstraním svrchní část půdy a dostanu se ke kompaktní zemině, kterou budu skenovat v oblasti asi 100 čtverečních metrů – kousek po kousku. Bylo to neuvěřitelné, když jsem mince našel. Byl to nejlepší pocit na světě, zvláště po čtyřech dnech tvrdé práce.“



Mince zvané Tremissis z počátku 7. století, v tzv. "období temna" byly raženy mezi roky 620 a 640. Po zániku římské říše je od římanů převzali a dále razili franští Merovejci, kteří kdysi vládli v oblastech dnešní Francie a Saska. Tyto mince bývají klasifikovány jako poklad, který je obvykle spojen s pohřbem vysoce postavených osobností doby, nezřídka členy královské rodiny – což je i domněnka, kterou Chris veřejně prezentuje na facebookové stránce Archi UK. V nálezu Chrise Kutlera jsou však extrémně vzácné mince, jež na averzu zobrazují válečníka se „svícnem“, na reverzu potom maltézský kříž s opisem „Witmen Moneta“, přičemž obě strany dohromady podle odborníků symbolizují přijetí křesťanské víry. Dosud bylo známo jen 15 takových exemplářů!

Nález byl poslán do Britského muzea k analýze. Odhaduje se, že muzeu potrvá asi rok, než všechny mince prozkoumá a stanoví jejich hodnotu. Ta se předběžně odhaduje na částku kolem 10 000 liber, což je při současném kurzu asi 290 000 korun. Pokud si chcete jednu z mincí Chrise Kutlera prohlédnout prakticky „živě“ ve 3D, mrkněte sem: https://sketchfab.com/models/462901d7a890415b9d98273f447f2bb4

Zajímavost: Chris Kutler považuje hledání s detektorem kovů a objevování historie za více než koníček. Sám provozuje web a facebookové stránky Archi UK, což je projekt, který byl navržen pro výzkum a mapování starých britských lokalit. Podle referencí na webu jej využívají jak odborníci, tak amatérští archeologové z řad veřejnosti.

Je zajímavé, že web mj. katalogizuje a veřejně prezentuje archeologické lokality, údajně jich má v databázi více než 200 000. Místa jsou propojena se satelitní mapou, zobrazují v detailu náhledu zajímavé informace, včetně pomístních názvů a původních pojmenování. Dle jeho vlastních slov ho právě onen první nález zlatých mincí před osmnácti lety nasměroval k pozdějšímu studiu archeologie a vytvoření tohoto projektu.

Video


Zdroje: metro.co.uk, deccanchronicle.com, facebook.com, sketchfab.com, digital-documents.co.uk

Roman Němec



Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Hustoš :-O :-O :-O ;-)

Ještě mě čeká 18 let hledání :-D

Jo jo taky mám pár nálezů nedokopaných něco je pod 100letým smrkem 1m od těch sa dýk co mám v nálezech,(čekám na kůrovce). A min jeden 12krejc 1620 bude pod dubem sekat kořeny zatím nebudu,ale kdo ví za pár let ;-)

Pecka Anglo saské mince jsou pro mě rozhodně ty nejkrásnější... Mě jsem tu čest,ale pouze ve stříbře.. 2x poničená jedenkrát v super stavu. Pro většinu UK detektoristů opravdu top cíl. Velmi kvalitní a čisté stříbro. Malinko mne zaráží hodnota..nálezu. Cennější stříbrné anglo saské mince Třeba arcibishopa Wulfreda z Canterbury(810) rozhodně je známo vícero kusů. Jsou hodnoceny kolem 2500 tis liber. Edward the cenfessor 750 liber atd.. Jedna opravtu v top stavu vydražena před třemi lety za 5561 liber.. Třeba se muzeum spletlo :D Každopádně velmi silný příběh teno pán je opravdová legenda :D Archi UK je super stránka sice se musí koupit členství,ale to není částka vůbec vysoká... :-D

BelhamSE: Jeslti jsem dobře vypozoroval na FB nálezce, jedná se o 2 mince. Tudíž je ta cena opravdu extra :-)

Neobvyklé oblečení na hledačku :-D. Jinak zlaťáčky super.

Ty tam zakopal Toby Jones to jsme viděli v Seriálu :-D :-D :-D :-D

Fanda Led Zeppelin.. 8-)

Dík Romane tím, je všechno jasné :D Zlaté se pravdu jen tak nevidí :D

Díky za počtení o:-) 8-)

:-( hmm dovedu si představit co by se dělo tady u nás kdyby někdo sdílel historický lokality s nálezama a dával to na fajzbuk potěš koště :-( to by byly nájezdy :-D

To mexitaz nejen na fb kdyz si zaplatis dostaes i presnou lokalitu nalezu, ale bez povoleni je Ti stejne na prdlacku.. jasne jeden mi namitl, ze budou lide chodit po nocich.. obcas tomu tak i je.. vim to z doslechu, ale vetsinou, je takove chovani odsouzeno kluby i jednotlivci... Jelikoz nikdo nechce mit nic spolecneho s nihgthawks kteri dwlaji jejih konicku spatne jmeno... Druha vec je ta paklize dotycneho chytnou.. muze to skoncit pokutou zakazem hledani, zabavenim nalezu detektoru atd.. i obvinenim ze vstupu na cizi pozemek. Nedavno byl takovy pripad v Southampton...navic ve vetsine kraju(hampshire,Surrey. Kent, oxdordshire, Yorkshire, Dorset) neni nouze o rimske mince z bronzu i stribra, nekdy jsem prekvapen co vidim na ebay(10 beonzovych minimu za 300kc)... ani archeologa tyto mince skoro nezajimaji.. pokus nejde o depot, nebo raritni kousek atd.. proto lide namaji potrebu drancovat. Rekl bych ze hledani v uk je hodne spolecenskou zalezitosti co se klubu tyce clenove sestkavaji i 2x v mesici voli predsedy nejlepsi nalezy maji prednasky od odborniku, jak zamerovat podavat report atd.. proste jw to prinosne..nejde tak o nalezy jako radost pei objevovani historie... aice se za hledani plati, ale to se prostw nezmeni...

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru