Britští potápěči si myslí, že našli nacistické zlato. Čekají na povolení

Kategorie: Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí

Britská posádka nalezla truhlu, která by mohla obsahovat 100 milionů liber nacistického zlata. Nacházela se ve vraku německé nákladní lodi SS Minden potopené u Islandu. Podle všeho truhla obsahuje až čtyři tuny cenného kovu z jihoamerických bank, které měly být do Německa dodány v roce 1939.


Loď SS Minden

Britové už požádali islandskou vládu o povolení, aby mohli odříznout část trupu vraku a vyjmout truhlu. Bez něho se nepohnou dál. Truhlu chtějí odvést, protože si myslí, že by měla patřit nálezci. Nyní se tedy čeká na prohlášení islandských úředníků, zda žádosti vyhoví. V neprospěch britské posádky však hovoří fakt, že už v dubnu ve stejných vodách bádali ale bez povolení a už tenkrát proto měli potíže s úřady.

Loď SS Minden vyplula z Brazílie v roce 1939, jen několik dnů po vypuknutí druhé světové války. Jejím úkolem bylo pravděpodobně převést zlato z jihoamerických bank do Německa. Hovoří se o tom, že ji potopil sám kapitán na příkaz Adolfa Hitlera. A to poté, co v dálce zahlédl dvě cizí lodě. Hitler si nepřál, aby se zlato dostalo do rukou nepřátel.

Sto milionů liber v Baltském moři

Hledáním nacistických potopených lodí se zabývají i další potápěči. Na podzim minulého roku se například objevila zpráva, že se Philu Sayersovi z Velké Británie zřejmě podařilo zjistit, kde se nachází skrýš , kde mělo být ukryto zlato, a to předtím než Adolf Hitler spáchal sebevraždu. Poklad se má nacházet na lodi Wilhelm Gustloff, jejíž vrak leží v Baltském moři. 30. ledna 1945 byla torpédována sovětskou ponorkou S-13, když převážela uprchlíky z východního Pruska. O život při tom přišlo přibližně devět tisíc cestujících a členů posádky. Jednalo se tak o největší počet obětí potopení jedné lodi v historii mořeplavby.


Wilhelm Gustloff

Sayers vycházel z výpovědi člověka, který tuto tragédii přežil. Povyprávěl mu, že viděl bedny, ve kterých se převáželo zlato.

Zlato ve vlaku v Polsku

Kvůli nacistickému pokladu bylo v napětí i městečko Walbrzych v jihozápadním. A to kvůli dvěma mužům, kteří nedávno tvrdili, že poblíž tamního dolnoslezského lesa našli nacistický vlak. Podle legendy má být plný zlata a drahých kamenů. Starostovi Walbrzychu hledači napsali dopis. Za objevený vlak žádali odměnu – deset procent nálezného.Nálezci se ohlásili jako Polák a Němec. Na jednání si najali právníka. Místo, kde se vlak nachází plánovali prozradit až budou mít zajištěné nálezné. Tvrdili, že vlak obsahuje 300 tun zlata, drahokamy, další drahé kameny a průmyslové stroje. Podle legendy obrněný nacistický vlak pustili Němci ze svahu u Wroclawi. A to ve chvíli, kdy se druhá světová válka blížila ke konci a k městu se blížila rudá armáda. Žádný vlak se zlatem se ale v podzemí najít nepodařilo.


Foto: www.usatoday.com, www.mirror.co.uk, www.matzav.com

Článek je zařazen v kategoriích:

KomentářeViky z Jihomoravských bank asi ne ale zní to dobře :-)

Vlak pustili ze stredovekeho vlaku u svahu ?

Jojo, jihomoravske banky, dobrej preklep a kdyz to ty nemci pustili do stredovekeho vlaku taky slusnej sotek ,.) To dela asi to horko, jinak super cteni ;-) ;-)

Opravím. Díky.

Chvilka nesoustředění a je to hned :-)
Stávají se horší věci a články od Viky čtu rád,už dlouho :-)

Jsem tam měla určitě překlep a automaticky se přepsalo slovo na jihomoravských. Jednou mně místo odboráři vytvořil opraváři :)

Někdy jsou ty šotci sranda. Ale kdo ví jak to s těma jihomoravskýma bankama bylo a co všechno v roce 39 plulo po Moravě a Dyji :-)

to zase bude bouda

Walbrzych zase potřebuje zvýšit počet turistů? ;-) Jinak ty podzemní továrny v okolí Walbrzycha v Sovích horách stojí za zhlédnutí.

Že by zase nějaká kachna! Vždyť se ani pořádně neví, co na té SS Minden bylo - na té poslední plavbě - za náklad. Možná zlato a možná, že taky néééé. Obecně se uvádí 4 tuny drahého kovu. Sesterská loď (parník) SS Porta je na obrázcích vydávána za SS Minden. Čemu má pak člověk vlastně věřit?!?!?!?

http://www.wrecksite.eu/wreck.aspx?152305
https://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:SS_Porta.jpg
http://icelandmonitor.mbl.is/news/news/2017/04/11/german_shipwreck_minden_s_cargo_partly_owned_by_bri/

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na LovecPokladu.cz účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru