Bývalý policista objevil 2 150 let staré stříbrné mince v hodnotě přes půl milionu korun

Kategorie: Mincovnictví - Numismatika , Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí , Nálezy nejenom s detektorem kovů ve východní Evropě

Nedaleko rumunské vsi Radomiresti byl nalezen poklad 68 stříbrných mincí z období mezi lety 158  - 150 př. n. l. Za pomoci detektoru kovů je 13. března objevil policejní důstojník ve výslužbě, dnes amatérský detektorista a spolupracovník okresního muzea. Podle odborníků bude nálezce za příkladný postup odměněn.
Stříbrné mince původně uložené v keramické nádobě našel na vlastních pozemcích Paul Durcă z obce Slatina, který jakožto jeden ze 40 dobrovolníků okresního muzea vlastní povolení k užívání detektoru kovů mimo archeologické lokality. Nález týž den ohlásil muzeu a předal policejnímu oddělení v obci Dăneasa. Následně je převzalo ministerstvo kultury, pod kterým proběhne jejich konzervace a ocenění.

„Nejprve jsem nevěděl, o co jde, protože podobný signál obvykle znamená zátku od piva. Ale rozhodl jsem se kopat a první mince se začaly objevovat. Když jsem napočítal asi 20 mincí, další výkopy jsem zastavil a zavolal úřadům,“ napsal dosud nepříliš zkušený detektorista na Facebooku a dodal, že kromě šachů a včelaření je hledání s detektorem kovů jedním z hlavních jeho koníčků: „O detekci kovů chci teď mluvit – je mým nejnovějším a rozhodně největším koníčkem. Je to má oblíbená zábava. Toho dne bylo třináctého, byla se mnou Fortuna a všichni bohové štěstí. Vykopal jsem 68 mincí z 2. století. Díky, Pane!“

Historička Laurenţiu Guţică Florescu popsala mince jako tetradrachmy emitované provincií Makedonia Prima (první, jižní část makedonské provincie): „Mince mají hmotnost 17 gramů a průměr 33 milimetrů. Hrály významnou roli v oběhu peněz na Balkánském poloostrově a na severu Dunaje. Tyto tetradrachmy byly raženy poté, co v Makedonii zavedl měnový systém Alexandr Veliký. Jedná se o několik různých ražeb a motivů. Na jedné z mincí je vyobrazena bohyně Artemis Tauropolos. Podobné mince byly objeveny také na Balkáně a v oblasti Transylvánie,“ vysvětlovala bývala ředitelka muzea v okresním městě Olt.

Odborníci soudí, že za každou z mincí by mohl nálezce na černím trhu získat až 320 Eur (celkem tedy více než půl milionu korun). Protože je ale odevzdal a navíc postupoval v souladu se zákonem, mohl by po jejich odborném ocenění získat odměnu rovnající se až 45 % hodnoty pokladu: „Detektorista bude odměněn místním úřadem podřízeným muzeu, které má mince ve správě. Autoři náhodných objevů mají nárok na peněžitou odměnu ve výši 30 % z hodnoty nálezu. A v případě výjimečného objevu dalších 15 %,“ doplnila muzeografka Denissa Guţică-Florescu.

Řecká přítomnost na území dnešního Rumunska sahá až ke kolonii a obchodní stanici založené v Dobrudži počínaje 7. stoletím před naším letopočtem. I když byly tyto kolonie vždycky cílem dáckých výpadů a snadno narušitelné politickými změnami sousedních kmenových náčelníků, až do konce 1. století před naším letopočtem prosperovaly. Bezprostředně poté a po následující staletí byly novými římskými pány zbaveny privilegií a následovaly Impérium do mnoha let krizí. Ve středověku pak řecky mluvící Byzantská říše udržovala kulturní nadvládu nad těmito zeměmi prakticky až do jejího zániku.

Roman Němec

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

To je prda :-O :-O ty sou náááádherný ;-)

:-O

No uš abi nás za odevzdávání taky odměnovali jinak to hlava nebere unás v kocoukově o:-)

Masakr 8-) 8-) 8-)

uf

No je zajímavý, jak tam detektorovej průzkum s licencí od muzea nazývaj náhodnym objevem. V Rumunsku. Je to překvapivý, ještě teď ve světle těch našich amatérských spolupracovníků.

Zrovna jsem si při čtení kromě kochání nad nádhernými mincemi říkal, jak se evidentně dosti markantně liší přístup v Rumunsku a u nás či na Slovensku - ať už k hledání nebo odměňování při správném postupu, že? ...

Sakra dobrej nález, krásné mince ;-)
Jen bych se pozastavil nad tímto ---
- který jakožto jeden ze 40 dobrovolníků okresního muzea vlastní povolení k užívání detektoru kovů mimo archeologické lokality.
- dosud nepříliš zkušený detektorista
--- to je zajímavý paradox. Jako že v Rumunsku dostane povolení k hledání i osoba, která není příliš zkušená??? A jak to teda bude u nás s PASem ??? Snad se nestane běžné, že se osoba, která shlédne osm videí na YT a šestnáct příspěvků na FB a zvládne vybalit a sestavit detektor, stane spolupracovníkem....

Možná je to, Prospe, myšleno jako nezkušený detektorista, ale zkušený amatér-archeolog. Dlouholetý spolupracovníku muzea, ale se solo detektorem začal nedávno. Anebo "tlačenka" - bývalý policista ;-) ...

Nojo, to je taky možnost, pravda... A nebo ta tláča :-D

Prospektor: Myslím, že se historií zabývá déle, ale detektorem hledá krátce. Asi jsem to měl uvést v článku.
Pokud jde o povolení a PAS i u nás, myslím si, že roky v terénu by neměly být tím jediným rozhodným faktorem ke způsobilosti. Znám některé detektoristy, co hledají už 2. desítku let a jsou to taková prasata, že bych jim nedal ani kartičku do vidopůjčovny. Naopak mám kámoše, co hned první hledačku našel depot míšeňáků a nikdy nezaváhal, odevzdal a od té doby spolupracuje. I bez odměny. Dnes vede u nás detektorový spolek :)
Za mně klidně ať povolení získá osoba, co viděla 8 videí na YT a 16 příspěvků na FB za předpokladu, že bude řádně proškolena a bude na sobě (sebevzdělávání) pracovat při současném odborném dohledu nasmlouvaného archeologa. Vlastně budu mnohem raději, protože tím předejde spoustě chyb a omylů, jakých jsme se dopouštěli v začátcích my všichni.

Géemko, dobrá řeč, tedy text... Nemám námitek :-D

Amen. Nakonec - jako všude jinde a ve všech oborech - je to jen a jen o lidech, hovado zůstane hovadem i na své milionté hledačce ...

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru