C-Scope New Force R1 - test až na kost

Kategorie: Detektor kovů C.Scope New Force R1

Zpracování a provedení

Detektor kovů C-Scope New Force R1 má velice tuhou konstrukci. Přístroj byl navrhován s ohledem na co nejdelší životnost a tak by měl i při každodenním používání vydržet roky. Box elektroniky má krytí podle normy IP 65 (prachotěsnost a voděodolnost). Ovládací potenciometry mají přesné průchodky, navíc kryté "O" kroužky. Vstup pro sluchátka je krytý tvrdou plastovou záslepkou uchycenou na těle boxu. 
V loketní části je pak umístěn poměrně velký reproduktor a šachta baterií. Baterie jsou od reproduktorové části loketní opěrky oddělené a samotný kryt boxu baterií je také vybavený "O" kroužkem. Detektor tak může bezproblému zmoknout.

Vodící tyč detektoru je vyrobena z lehké slitiny. Rukojeť je pak pokrytá vrstvou tvrzené pěnovky. Spoje dílů jsou řešeny odolným otočným zámkem a ocelovou západkou. Propojení sondy a boxu elektroniky je řešeno stíněným vodičem a konektorem s pojistným zámkem (používaným v přesné měřící technice). Sondy v základním setu detektoru dostáváte dvě. Primární je 25 centimetrová odlehčená koncentrická sonda pro všeobecné použití. Sekundární pak 15 centimetrová sonda pro dohledávku zamořených lokalit. Sondy, které naleznete u detektoru jsou před odchodem z výrobního závodu přesně nastavované s elektronikou R1. C.Scope tak dosahuje větší stability než je obvyklé u detektorů VLF. Obě sondy jsou vodotěsné.

Ovládání a software

New Force R1 je vybaven dvěma procesory, díky tomu si můžete každé nastavení ihned testovat, aniž byste museli opouštět menu.
Po zapnutí detektoru se Vám na LCD objeví možnost nastavení detektoru "program" nebo "manual". Při výběru "program" se Vám zobrazí továrnou představené pracovní režimy a po výběru jednoho z nich můžete začít ihned hledat. Na první testy Vám tak opravdu stačí pouze dvě zmáčknutí tlačítka "enter".
Pokud zvolíte možnost "manual", detektor se Vám zapne v režimu All Metal a nastavení v menu bude potřeba doladit.

Menu

Menu detektoru je přehledné a chytře vymyšlené. V podstatě otočným potenciometrem putujete ve funkcích a tlačítkem "enter" potvrzujete nastavené nebo vybrané položky.

Video Vás provede menu detektoru NewForce R1. Návod si případně můžete stáhnout na http://www.cscope.cz/

Práce s detektorem

1R1 je, co do zvládnutí, detektor poměrně nenáročný. Po pvním seznámení s menu je již snadné detektor postupně dokonale ovládnout.
Pro první krůčky bych určitě doporučil se netrápit, a zvolit přednastavený tovární program "coin inland". Program je postaven velice dobře a při hledání v tomto režimu Vám po zapnutí detektoru stačí dvakrát zmáčknout tlačítko Enter.
Až si odbudete seznámení, podíval bych se na program All Metal a začal testovat různé druhy kovových předmětů. Modulace je u R1 zdařilá, železa jednoznačně "bručí" a barevné kovy mají vypískávaný vysoký tón.
Pokud v menu zvolíte nastavení detektoru jako "analog", je snadnější podle síly tónu odhadovat v jaké hloubce a jak velký předmět je uložen. Nastavení digitál má odpověd vždy stejně silnou, což může být výhoda v místech s větším hlukem, když nepoužíváte sluchátka a podobně.

Bezpohybový mód

R1 má modulaci tónu i v režimu Pinpoint, což je značně neobvyklá vlastnost. V podstatě neznám žádnou komerční značku, která by modulaci v bezpohybovém módu zvládla. V místech plných železa a odpadu je použití této funkce velice působivé. Pokud v takových místech používáte menší 15 cm sondu, můžete předměty opravdu tónově oddělovat s chirurgickou přesností.
Z praxe každý hledač dobře zná přeskakující signály, kdy je velice těžké identifikovat předmět. Rozhodnutí zda kopat nebo ne je tak vždy ošidné. Většina hledačů po několika hodinách hledání volí řešení: "jedná se o odpad" (nejčastěji tlející fólie) a pokračuje.
Dohledávací režim u R1 Vám ale umožní se rozhodnout správně. Pokud se bude jednat o dva předměty blízko sebe, jeden z barevného kovu a druhý ze železa, v dohledávce uslyšíte jak bručivý tón železa, tak vysoký tón barvy. Pokud se bude jednat o fólii nebo jiný odpad, signál bude pouze jeden a stejně modulovaný.

Nastavení citlivosti

R1 je detektor velice stabilní a tak se dá citlivost nastavovat na většině lokalit hodně vysoko. Na místech, která mám prochozená jsem se pohyboval vždy od nastavení 11 až po 13. Pokud je nastavení citlivosti příliš vysoké, R1 Vám to dá hned vědět nestabilní odpovědí. Jelikož má detektor nastavení citlivosti jak pro pohybový, tak pro nepohybový mód je potřeba nastavovat režimy oba. U bezpohybu jsem nejčastěji volil nastavení 12 a nikdy jsem neměl žádný problém. Při vyšším se může stát, že detektor bude mít přijímaný signál příliš roztažený a nebude už tak ostrý. Jelikož bych u bezpohybu dosah příliš neřešil, je lepší volit nastavení nižší než u pohybového módu.

Treshold

Neboli v menu R1 Tune. Treshold zlepšuje citlivost detektoru na malé předměty. Zlepšení je to ale poměrně malé a nastavení bych určitě nepřeháněl. V klasickém diskriminačním módu volím nastavení tresholdu na pokraji slyšitelnosti. V All Metalu pak vždy tichý mód. Toho dosáhnete buď tak, že stáhnete úroveň Tune ve sloupcovém grafu. nebo v menu zvolíte Silent Search a threshold vypnete.

Odladění půdy

Nastavení odladění půdy je také poměrně snadné. Na většině lokalit je dostačující továrně přednastavené číslo 50. To, že je potřeba půdu odladit poznáte ihned při prvním pohledu na "ground radar". Pokud je zem správně nastavená a pod sondou není žádný kovový předmět je spodní linka radaru klidná nebo maximalně jemně zvlněná. Pokud se objevuje větší vlna je potřeba úroveň odladění půdy změnit. Jsou na to dva jednoduché způsoby, které naleznete v českém manuálu u detektoru.

Nastavení podsvícení a kontrastu

Detektor je vybaven podsvícením LCD a to v nerušivé modré barvě. Podsvícení se dá nastavit od uplného minima, po doslova modrou záři. Pro večerní hledání je minimum naprosto dostačující. Největší výhodou je, že v takovém nastavení detektor neoslňuje. Kontrast LCD je pak klasické nastavení. Myslím, že zvolená tovární úroveň je nejlepší.

Ground Radar - třešnička na dortu

Detektor C.Scope R1 je vybaven simulací radaru. Jak funguje se můžete podívat na videu, kde střídavě oddalujeme a zase přibližujeme cíl k sondě. Díky němu je zase jednodušší poznat o jak velký předmět a v jaké hloubce se jedná. Mrknout se na radar má význam hlavně u sporných signálů, kde ve spojení s modulovaným tónem v pinpointu dokáže účinně poradit zda kopat nebo ne.

Hodnocení a závěr

1R1 mě v mnoha ohledech překvapila a stále překvapuje. I když se jedná o čistě digitální detektor, navíc vybaven dvěma procesory, konstruktéři v C.Scope se snažili přenést do detektoru maximum analogových nebo zdánlivě analogových prvků.
Alespoň pro mě je nejzajímavější hledání v režimu All Metal s nastavenou modulací tónu v pinpointu. Pokud je zároveň detektor nastavený na odpověď "analog" je jeho výkon obdivuhodný a v tónové modulaci se dá rozpoznat ledacos :)
Konstrukce detektoru je maximálně odolná a je znát, že C.Scope vychází ze svých osvědčených designů, které používá i při výrobě průmyslových lokátorů. Hodnotit plusy a zápory oproti dalším značkám je dost ošidné, jelikož výkon, který z detektoru dostanete záleží do jisté míry na šikovnosti a zkušenostech operátora. Přesto považuji R1 v poměru cena/výkon za skvělou volbu a za cenu, kterou dnes v ČR stojí Vám jentak víc nikdo nenabídne.

Lovu zdar Freon 

 

Video s předvedením dosahu, modulace při dohledávání a práce Ground Radaru.

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Parádní test se vším co hledač potřebuje vědět :)

Elmaro, je to fakt pěkné a názorné, kdybych šel do digitálu, asi by mě tenhle test "zlomil". Mj. jsi zapomněl připomenout, že právě s tímhle chodí v Británii na "Římany" Bill Wyman, Rolling Stone :-)

Promiň, vlastně Freone :-)

To Vox: jj pomáhal jsem jenom dělat videa :)

Pěkné video. Přemýšlím o tomhle detíku, má sním někdo nějaké zkušenosti ? Chci nějaký detektor na mincičky a tenhle se zdá jako docela zajimavá volba jako druhý detektor ke svému analogu. Díky za odpověď.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru