Čištění měděných mincí pomocí roztoku Leuchtturm

Kategorie: Čištění mincí, nálezů

Ahoj všichni

Snažím se  navázat na Elmarův článek z minulého týdne a ukázat vám pár praktických ukázek z čištění roztokem Leuchtturm.

Chemické roztoky  používám pouze na mince, které nejdou očistit šetrnějším způsobem. Mince nechám pár dní odmočit v destilce, pak následuje kartáček na zuby, párátko, nebo různá dloubátka. Abych se přiznal, tak většina mědáků co nejde vyčistit vodou a kartáčkem putuje do sklenice na můj pracovní stůl, kde je pak přehrabují zákazníci. Ale někdy se mi podaří překonat vrozenou lenost a pak vyčistím všechno co přinesu domů.

Leichtturm používám na měděné mince z období Rakousko Uherska a První republiky. Je totiž velice snadné minci při čištění zničit a tak si raději nechám bronzového římana v nálezovém stavu omytého vodou, než z něj vytvořit oranžovo červenou placičku. Roztok totiž odstaní z mince veškerou patinu. Když zničíte korunu z roku 1922, tak se nic neděje, na příštím hledání si prostě najdete jinou.

Nepoužívám ho ani na velké měděné mince Marie Theresie, je velká pravděpodobnost že když je necháte v roztoku o chvilku déle, tak velice rychle zčervenají.

Čistíci vlastnosti roztoku se mění v závislosti na množství v něm vyčistěných mincí. Prvních cca 10-15 mincí to čistí rychle a agresivně a je potřeba  jednou za půl hodiny zkontrolovat, co se s nimi děje. Nejde mince večer hodit do roztoku a ráno se pak podívat jak jsou vyčistěné. Budou z nich červené spálené placičky.

Potom se účinnost roztoku snižuje, čistění sice  nejde tak rychle, ale zase není tak agesivní a když mince máčíte o pár hodin déle tak se nic neděje.
Nejlépe se čistí mince se souměrnou krustou po celém povrchu. Když má mince jednu stranu čistou a druhou zalepenou, nebo špínu jenom na části reliéfu, tak bude po vyčistění dvoubarevná. Tam kde působil roztok na čistý povrch bude poleptaná. Při čištění jsem nepoužíval vybrační čističku. Tu používám na šetrné čištění drobných šperků, řetízků atd.

Nečistím větší množství mincí najednou. Nenechávejte v roztoku mince naházené přez sebe, v místě překrytí na nich můžou vzniknout jinak barevné fleky. Mince se podle složení kovů čistí různou dobu, takže nedávejte k sobě měděný krejcar 1800, 10 h 1923 měd + zinek a 50 h 1922 měd+nikl.

Čistě měděné mince nechávám namočené kratší dobu cca 1-2 hod a častěji je kontroluju , dokážou zčervenat velice rychle. R U 2 hellery je taky potřeba hlídat, o zelenou patinu přijdou v každém případě, když se to správně trefí, tak budou čokoládově hnědé, když ne tak žluto oranžové. Raději je čistím, když už roztok není tak agresivní.

Většinou do čerstvého roztoku dávám jako první 5 a 10 haléře z první republiky, ty už stejně většinou oranžové jsou a nevadí jim, když jsou namočené o chvilku déle. V každém případě tak 30 procent čistěných mincí vyhodím, stává se že je  pod krustou vyžraná, nebo ošoupaná, to před očištěním není vidět.

Takže pár praktických ukázek

Foto 1


1 Koruna 1924, na minci silná krusta po celé ploše. V roztoku 3 hodiny, dočistěno kartáčkem. Kdybych jí nechal namočenou déle, tak by začala červenat.

Foto 2


1 Krejcar 1879, tak to byl pokus zkusit co je pod tou měděnkou. A bylo tam prd.

Foto 3


10 haléř 1923, v roztoku cca 5 hodin, dočištěno kartáčkem.

Foto 4

1 krejcar 1859, krusta nebyla po celem povrchu, po 4 hodinách něco povolilo, bohužel zbytek tvrdé krusty se nepodařilo odstranit. Na očištěných místech uz mince začínala oranžovět. Kartáček ani párátko nepomohlo.

Foto 5


50 haléřů 1921, stačila hodina v roztoku a mince byla čistá.

Foto 6


1 Krejcar 1800. Dvě hodiny v roztoku. Na minci byla tvrdá krusta, taky kartáček na zuby nepomohl. Bohužel tyhle mědáky jsou po vyčištění oranžové, šlo by v čištění pokračovat, to oranžové je zbytek měděnky, ale po jejím odstranění je mince hodně porovitá a ještě víc hnusná.

Foto 7


50 haléřů 1922. Na minci byla silná tvrdá krusta. Omylem jsem jí zapoměl v roztoku 3 týdny. Je poněkud přečištěná. Takhle to nedělejte.

Foto 8


5 haléřů První republika. Takhle to dopadne, když je krusta pouze na části mince. Ani 10 hodinové máčení v roztoku nerozpustilo tvrdou krustu, čistý povrch mince je už spálený a nemá cenu s ni dál ztrácet čas.

Foto 9


A tohle je hromádka pokusných koleček.

Až budete pomocí roztoku Leuchtturm čistit poprvé, tak si to odzkoušejte na bezceném 5 nebo 10 haléři. Se vzrůstající praxí získáte pro tohle čištění cit a bude se vám dařit oživovat i mince, které jste měli ve kbelíku na mrtvolky.

Ahoj a hodně zdaru.

Pilotk
Jindrich Krejčí - pobočka LP v Líbeznici u Prahy
 

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Žádná sláva za dvě kila + pošta, čpavková voda a destilka zvládne to samé ne-li lépe ;-)

Musím říci že tento čistič stojí dosti za houby ...bohužel :,-(

Nic moc,mince flekaté,tím pádem i perdéli pane hrábě... ;-) 8-)

Jak píšeCRiss,čpavková voda je o sto pro lepší

čpavková voda na měd ? jaky poměr, jak dlouho v lázní... ? jedinou nevýhodu vidím v tom, že s tímhle svinstvem musi človek dělat někde venku co ? :)

Zůstávám u špenátu ;-)
Hezky věcičky ve špenátu položím na radiátor a zahřívání čištění urychlí ;-)
A nešmátrat přímo prsty! Jen třeba dřívkem, tak to pak ani moc špenát neplesniví 8-)

Tady je ještě test, který jsme dělal asi před 14 dny. www.lovecpokladu.cz/home/jak-se-cisti-v-leuchtturmu-7207

Jak jsem sám psal, pokud použijete minci, která je mrtvá, tak to jaksi čištění nezachrání. Samozřejmě Vám tam mohl Pilot vybrat nějaké mince, z kterých poleze hezky ražba a pak krásně vylezou. Musím říci, že hodnocení některých borců tady v diskuzi mě spíše utvrzuje v tom, že měď, tady takřka nikdo nečistí :-D :-D :-D

Toto je čištění oničem jemnější mosaz kartáček to zvládne líp,samozřejmě vzácnější mědaky v dobrým stavu jenom vodou.

A ještě pár vlastních poznatku k uvedeným komentářům :-)

Špenát - tetoval jsem ho před pár lety. Špenat mi splesnivěl, mince zůstali jak jsem je tam strčil. Evidentně měla asi málo kyseliny šťavelové. :)

Mosazný kartáček - když se pak na minci podíváš po lupou, je to strašidelný.

Čpavek - ano, ale to bych to nemohl dělat doma na stole, jelikož by mě asi pak Jana vyrazila ven. Ten smrad je strašný :-)

Měďáky se jen přebíraj,hezký se házej doma do bedny a hnusný se dávaj Pilotovi :-D

Pokud je produkt dobrý jako např. ta lupa, napíšu svůj názor. Jestliže-li v porovnání k ceně je přínos minimální nebo spíše záporný, napíšu to taky :-), chápu, že jde o věc z Vašeho e-shopu ;-).
A pár měďáků jsem už čpavkem čistil, chce to hlídat a čistit po kusu, ale výsledek je dle mého lepší.
Pokud je zájem klidně pár fotek pošlu.

No vzal jsem na ukázku samé hnusáky, taková je prostě realita, když chceš čistit mince s tvrdou krustou. Před lety jsem špenát zkoušel, na hodně znečistěné mince moc nefungoval a pak mi to schnilo v kastrolu :-). Mosazný kartáček používám na mince jenom občas, přeci jenom to minci poškrábe a někdy stačí trochu víc přitlačit a potom se to až moc blejská :-)

Pilotk seš na omylu kartáček jemnost drátu 0,15.mm. tím pěkně vočistíš ten bordel í to zelenisko a pak to omiješ vodou nic se blejskat nebude a už vůbec nepoškrabeš chce to jenom zkusit. ;-) ;-)

Takhle jemnej asi nemám, mám hrubší a ten už bere až moc, mrknu se po něm v Kauflandu. Na některé hodně zalepené věci používám jako poslední možnost micro brusku s mosazným rotačním kotoučkem, ale na to když náhodou přitlačíš, tak se to pak hodně leskne :-)

Jednička a pětka vypadají dost dobře... :-O

Na měďáky používám vcelku s úspěchem elektrolýzu - ovšem jen na ty co to mají již na hraně a někdy i taková mince překvapí. Je to zpravidla jen na několik minut a člověk to musí hlída a vhodná je i regulace napětí - třeba to někdy hodím na papír i s výsledky ;-)

Zlatej olivovej olej. Ale moc pekne napsano a dekuji ze jsou lidi jako ty, kteri delaji neco pro druhe. Dekuji ;-)

Destilka, mosazny kartacek, paratko a trpelivost. 30ti krejcar porostly houbou mam v destilce i pul roku. Ta zelena krusta pomalu pousti, pochechlat kartackem, vymenit destilku... Ty zcervanale mince to je pekny humus, taky jsem se k nim "procistil" a uz nikdy vice. Trpelivost pekna kolca prinasi... ;-)

jemný mosazný kartáček a čistit pod tekoucí vodou... když to děláš na sucho, tak ten bordel co se uvolňuje působí jako brusná pasta... Pod vodou je čištění šetrné...

https://www.tipa.eu/fotocache/productGallery/06690140.jpg

místo špenátu používám kyselinu šťavelovou, tím ať se láduje Pepek námořník ;-)

Ty kartacky mam ty same ;-)

Já tomu dám nejdřív dvě nejdelší koupele v ultrazvuku, pak tuhle koupel a kartáček na ruce ...pokud to nejde dolů, tak voda a pár kapek octa, čistit i 6 dní. Nakonec třeba i ten mosaznej a nebo hrubá strana houbičky na nádobí. Dnes chodím raději tam kde padaj mince čistý, utřít v prstech, včelí vosk, rozleštit a hotovo :-) ;-)

;-)Mědˇáky nečistim kromě Marušky a Lotra nebo pohledem už slušný 1.krejcar který má obě strany dobré po vykopání.Omrknu jen u 2.haller jestli to není ročník 1892 a pak to jde do krabice mezi ostatní mědˇáky
:-)

Pokud čistím měděnou minci s houževnatou zelenou krustou mosazným kartáčkem. Dělám to tak, že na minci nejdříve štětečkem nanesu silnou vrstvu olivového oleje na stranu, kterou chci čistit. Funguje to podobně jako Somirova tekoucí voda. :-)

Čpavkovou vodu zásadně nedoporučuji. Rozleptá a totálně zničí povrch mince.
Mosazný kartáček dodá nepřirozené vyleštění mince to hned již po prvních tazích. Také nedoporučuji.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru