Čtrnáctiletý chlapec nalezl rodinný poklad pruského hraběte von Finckensteina

Kategorie: Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí

Na tiskové konferenci v Iławě v severovýchodním Polsku byl 4. května představen nález pokladu, který obsahoval mnoho historicky významných dokumentů, osobních předmětů a cenností pruské hraběcí rodiny Von Finckensteinů. 73 let přečkal v zemi uložených konvích na mléko u vesnice Gubławki v blízkosti jezera Jeziorak...

Dvě v zemi uložené konve byly při hraní náhodou nalezeny čtrnáctiletým Patrykem Lessmanem, který si stavěl „lesní chatku“ z větví, když trávil dovolenou s rodiči na Jezioraku. Chlapcovi rodiče ihned kontaktovali regionální badatele z Iławy - Michala Młoteka a Dariusze Paczkowského. Nález byl poté zajištěn a ohlášen službám Ochrany památek a následně převezen do Muzea archeologie a historie v Elblągu.

Většina předmětů jsou rodinného charakteru; kdysi patřili hraběti Hansu Joachimu von Finckensteinovi, majiteli místního panství do roku 1945. Konvice na mléko skrývaly osobní věci tohoto pruského aristokrata, z nichž některé byly představeny veřejnosti: Brýle, toaletní potřeby a části oděvů, lovecké doplňky, vojenské dekorace, kompletní uniforma a vybavení důstojníka Wehrmachtu. Tyto předměty byly převážně v první konvici, které měla poškozené víko a tak byly částečně znehodnoceny vniknuvší vlhkostí. Druhá konev byla pečlivě uzavřená a její obsah bezvadně ochráněn: Bankovky, šperky, kapesní hodinky a stříbrné příbory, dopisy a pohlednice, poznámky, rodinná fotoalba a další dokumenty, jako např. poslední vůle s rodinnou pečetí, osobní doklady či deník z období 1. světové války a další předměty.

Mezi zachovanými dokumenty je také unikátní vzkaz psaný tužkou na obyčejném papíře, jehož slova napsal vysoký sovětský důstojník: "Soudruzi a vojáci, prosím, neubližujte obyvatelům tohoto domu. Velmi dobře nás přijali." Podepsán major s nečitelným podpisem a datem 26. 1. 1945. Další dokument psaný v ruštině se týká přivlastňování dobytka a jiných hospodářských zvířat panství Rudou armádou ze dne 28. 1. 1945 vydaný kapitánem s nečitelným podpisem: „Veškerý rohatý skot a další domácí zvířata, koně, prasata a drůbež, které vlastnil von Finckenstein, byl přijat na základě příkazu velitele č. 28.01.45 r. J / V [vojenská jednotka] 42374, 3 / II 45.

Nejvýznamnější část pokladu tvoří historické a vědecké památky, jež se staly majetkem státní pokladny. Předměty z pokladu budou vystaveny v jednom z muzeí ve Warmii a Mazury. Zbytek nálezu tvoří rodinné osobní věci. Podle zákona o nalezených předmětech byly vráceny dědicům někdejších vlastníků. Starosta Iławi Marek Polańský je předal dceři hraběte von Finckensteina. Jedenaosmdesátiletá paní Waldtraut si pro věci přijela z Německa. Byla velmi dojata a děkovala za navrácené rodinné cennosti.

Před koncem války byly dcery majitelů panství (Waldtraut a Margarete) poslány do rodiny, žijící v Západním Pomořansku – jen několik měsíců před příchodem Rudé armády. Hrabě byl v březnu 1945 zatčen sovětskými vojáky a jako šestašedesátiletý zemřel v táboře v Pasłěku. Jeho manželka Hildegarda zůstala na panství, přičemž musela pracovat pro Rusy spolu s dalšími ženami až do listopadu 1945. Teprve poté mohla odejít za dětmi do Německa.

Michał Młotek si myslí, že poklad uložila nejspíše právě manželka hraběte: "Můžeme se domnívat, že jde o věci, jež by mohly být po jejich vykopání opět používány. Většina z nich měla sentimentální hodnotu, takže v jistém smyslu byly rodinným pokladem."

Depot byl nalezen téměř před rokem, ale byl prezentován teprve nyní kvůli potřebě inventarizace, konzervace a detailního výzkumu lokality. Na žádost krajských úřadů byl proveden v místě detektorový průzkum, jehož se účastnili také přizvaní detektoristé kolem Michała Młotka. Nenašli sice již žádné další části pokladu von Finckensteinových, ale průzkum i tak přinesl zajímavá zjištění. Michał nalezl bojovou sekeru z pozdního středověku a daroval ji muzeu v Ostródě. Skupina detektoristů při hledání narazila také na stopy středověkého opevněného osídlení. Oblast je proto nyní státem chráněna a v budoucnu bude proveden podrobný archeologický výzkum.

Finckensteinové patřili k nejvlivnějším aristokratickým rodinám v Prusku. Zástupci rodu po stovky let zastávali mnohé významné funkce v úřadech i armádě. Celková plocha jejich pozemků dosahovala 14 tisíc hektarů. V blízkosti Iławi vlastnili gotický hrad v Szymbarku a barokní palác v Kamienieci, který je nyní v troskách. Pozemek u Gubławki s nalezeným pokladem patřil v letech 1880 - 1945 rodinné větvi Finckenstein z Jaśkowo. Po skončení druhé světové války bylo panství zestátněno a na místě založeno zemědělské družstvo, stavby byly upraveny na kanceláře a zaměstnanecké byty.


Bankovky


Bankovky


Dokumenty


Dopis s pečetí


Jedna z konví na mléko s pokladem


malá Waldraut


paní Waldtraut prohlíží dědictví


Zámek před válkou


dokumenty knihy a dopisy


Mince a bankovky


Dokumenty a stříbrná naběračka

Zdroje: dzieje.pl, zdziennikaodkrywcy.pl, archeology.org, scienceinpoland.pap.pl, archaeology.org, youtube.com, geni.com

Roman Němec
 

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

:-O :-O Dcerka musela být velmi šťastná, vzpomínky ji určitě potěšily. Nálezce má nyní kam jezdit na prázdniny. :-D :-D :-D

Krásný nález :-) ne každý by předal dědictví po příslušnikovy wehrmachtu , podle nálezů sudeťáků asi nikdo , já osobně také ne ....leč ještě se mi to nikdy nepoštěstilo :-)

A co by jsi s tím dělal jiného? Pro ně mají osobní věci hodnotu. Neříkej mi, že bys nosil její šaty nebo brýle. Co ta paní, které bylo tenkrát cca 6, mohla mít společného s politikou? A pokud nenávidíš Sudeťáky, proč si doma vystavujete jejich nacistická vyznamenání? Že by to bylo trochu jinak?

Karamelka ...to si to pomotal , víš kolik německých ukrytých věcí tzv. sudeťáků už se detektorem našlo u nás ? to si ani neumíš představit ....a myslíš si že se někdo pídil po tom komu to dříve patřilo?
www.lovecpokladu.cz/hledat?google_search=sude%C5%A5%C3%A1k
Nepleť si pojmy s dojmy :-)

Pídil... Třeba já :)

Až se mi někdy poštěstí a najdu depot metálů po místním členovy NSDAP , říšské stříbro a jeho parádní šavli k uniformě SS vyhledám tedy rodinu v NSR....ať mají na děda památku :-D :-D :-D

Karamelka mluvil o osobních věcech. Ale máš pravdu, málokdo se zajímá o původní majitele, když už něco takového najde. Jsou to většinou lidi bez vztahu k historii a lokalitě nálezu.

Šavli k uniformě SS by pozůstalí po dědovi pravděpodobně ani nechtěli. Za to se v Německu stydí. Ale fotky, dopisy, šaty, porcelán a další osobní věci by si samozřejmě rádi vzali, poněvadž je to kus jejich života. A možná je víc vidět dojatý obličej Hildegard, než mít doma v krabici věci jen tak. Pouze můj názor.

Šavli k uniformě SS by pozůstalí po dědovi pravděpodobně ani nechtěli. Za to se v Německu stydí. Ale fotky, dopisy, šaty, porcelán a další osobní věci by si samozřejmě rádi vzali, poněvadž je to kus jejich života. A možná je víc vidět dojatý obličej Hildegard, než mít doma v krabici věci jen tak. Pouze můj názor.

Karamelka ...Naprosto souhlasím s tvým názorem , jistě by si opravdu vybrali jen to co by se jim líbilo ....porcelán k nim patří ale artefakty 1933-1945 nikoli to byl někdo jiný , je to tak ano máš pravdu ....spletl jsem se .. přeji hezký den

To jsem neřekl, že to byl někdo jiný. Jenom z mé zkušenosti s Němci mám pocit, že artefakty 33-45 spíše lákají naše lidi, než Němce.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru