Další zlatý nuget objevený v Austrálii

Kategorie: Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí

Další šťastný hledač našel nuget zlata na území Austrálie. Váží dva kilogramy a podle odborníků má hodnotu až 160 tisíc dolarů. „Poklad“ vybádal muž v důchodu, pro kterého jsou procházky s detektorem kovu nejoblíbenější zálibou. A to na okraji města Ballarat, které se nachází asi 105 kilometrů od Melbourne.

Hledač si přál zůstat v anonymitě a příslušné úřady mu vyšly vstříc. Pouze dovolil prozradit, že zlato našel detektorem Minelab GPX 5000. Nález nugetu ho tak rozrušil, že skoro tři dny nespal.

„Nedávno přišel do našeho obchodu, protože si chtěl pořídit na svůj Minelab citlivější cívku a vyplatilo se. Detektory kovu a vybavení nabízím už 25 let. Nově objevený zlatý nuget je největší, jaký jsem kdy od svých zákazníků viděl,“ poznamenal obchodník Mark Day, který je blízkým přítelem nálezce zlata. „Nejprve mně o zlatém nugetu jen vyprávěl. Naléhal jsem, že ho chci moc vidět. Kamarád mně splnil přání a zlato přinesl ke mně do obchodu, úplně jsem se třásl,“ zavzpomínal Day.

V obchodě si šťastný nálezce zlatého nugetu hned vybral z horní police nový detektor kovu. Plánuje se znovu vrátit do oblasti, kde vzácný kov objevil. Doufá, že najde mnohem více zlata. „Je přesvědčený, že v dotyčné lokalitě se nachází i další nugety. Říkal, že to musí zkusit, ale samozřejmě počítá i s možností, že nic nenajde,“ povyprávěl Day.

Nuget se nacházel asi půl metru pod zemí na staré pastvině. „Ve stejné oblasti se našlo zlato už před 150 lety. Následovaly i další velké objevy, přesto se tam podle všechno stále nachází nugety, které doposud nikdo nevybádal,“ míní obchodník.

Podle odborníků se v Ballarat nachází ještě desítky milionů uncí zlata, které čekají na své majitele. „Lidé sbírají zlaté nugety. Nechtějí, aby se roztavily. Někdy jsou ochotní i výrazně připlatit, takže 160 tisíc dolarů za nově nalezený nuget nemusí být konečnou částkou,“ domnívá se Day.

Zlatá horečka odstartovala v malém koloniální městě Ballarat v roce 1851. Cestovaly sem tisíce lidí s nadějí, že najdou kus vzácného kovu a zbohatnou. Příjmy rostly obchodníkům i zemědělcům a původně pastevecká osada zažila velký rozkvět. V roce 1858 v Ballaratu našli druhý největší nuget na světě, který vážil po roztavení téměř sedmdesát kilogramů. Zlatá horečka trvala až do 70. let devatenáctého století. Hledači ale „zbraně“ nesložili. Před šesti lety ve zmiňované lokalitě našel neznámý muž detektorem kovu GPX 5000 zlatý nuget vážící 5,5 kilogramu. Cenu odhadli odborníci na 300 tisíc dolarů.

Zdroj: www.dailymail.co.uk, www.newsweek.com, www.3ba.com.au

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Předpokládám, že australských dolarů ;-)

U nás leda tak zlatinky. Celé mi to připadá jako reklama na minelab. 2 kg valoun by v půl metrové hloubce našel i nox. ;-)

Njn,taky jsem našel něco podobného obaleného akorát to bylo plný rzi.. :-D :-DAle jinak krása a velký potlesk ;-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na LovecPokladu.cz účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru