Dechberoucí anglosaská brož z raného formování Anglie

Kategorie: Nálezy nejenom s detektorem ve Velké Británii a Irsku

V říjnu 2020 byla objevena na poli nedaleko Cheddaru za pomoci detektoru kovů unikátní raně středověká brož z období krále Alféda Velikého. Je první objevenou broží tohoto druhu v jihozápadní Anglii. Nyní byla restaurována a zdarma vystavena pro veřejnost nedaleko místa jejího nálezu.

Brož před třemi lety našel Iain Sansome. Ihned ji ohlásil místnímu zástupci PAS. Letos v únoru ji získalo Museum Somersetu v Tauntonu dle pravidel zákona o pokladech z roku 1996. Ještě stále byla překryta zeminou a korozními materiály, silně potlučena za více než tisíc let pobytu v zemědělské půdě.

„Když jsem poprvé viděl brož, nebyl jsem si přesně jistý, co to je, ale věděl jsem, že je to něco zvláštního,“ vysvětloval Iain Sansome. „Skutečnost, že poslední osobou, která ji vlastnila, byl pravděpodobně někdo extrémně důležitého a vysokého postavení před více než 1000 lety, je prostě neuvěřitelná,“ doplnil šťastný nálezce.

Při úspěšném čištění, restaurování a konzervaci byly odhaleny bohaté a jemné detaily brože: prolínající se stříbrné rostlinné a zvířecí obrazy vylepšené černým niello smaltem a zlaceným pozadím na zadní straně. Mezi vyobrazená zvířata patří tzv. wyverny – mýtická stvoření podobná drakům se dvěma nohami, křídly a dlouhými ocasy, která se později stala symbolem Wessexu.

„Drakon Heritage tuto fascinující brož proměnila a odhalila její složitosti. Mezi odkryté detaily patří také jemné rytiny na zadní straně, které mohly výrobci pomáhat při vytváření návrhu motivu,“ řekla

Amal Khreisheh, kurátorka archeologie v South West Heritage Trust. „Drobná soudobá oprava na korálkovém okraji naznačuje, že brože si její majitelka vážila a nosila ji dlouhou dobu, než byla ztracena,“ doplnila kurátorka.

Brož je navíc neobvykle veliká – má 91 mm, oproti běžnějším 50 – 60 mm v průměru. Je vyrobena ze slitiny stříbra a mědi. Zdobená je prolamovaným stylem „Trewhiddle“, který brož datuje mezi roky 800 až 900 našeho letopočtu. Zdobný motiv je složen z klikatých zoomorfních postav prokládaných mezi sebou. Povrch je posetý nýtovými nálitky, největší o průměru 10 mm je uprostřed.

„V roce 878 Alfred Veliký shromáždil své síly v Somersetu a porazil invazní dánskou armádu. Wessex se stak bezpečným místem a byly položeny základy pro vytvoření jednotného anglického království. Cheddarská brož pochází z doby, která byla zlomovým bodem v anglických dějinách,“ řekl Tom Mayberry, výkonný ředitel South West Heritage Trust.

Podle odborníků je vysoce pravděpodobné, že patřila významné a bohaté osobě, která měl kontakt se zlatníkem výjimečných schopností. Na místě nálezu již proběhl archeologický průzkum, ale nebyly učiněny žádné další významné objevy. Brož tak byla s velkou pravděpodobností ztracena, než uložena jako poklad.

Roman Němec

Zdroje: thehistoryblog.com, theguardian.com, swheritage.org.uk


původní stav


před konzervací


po konzervaci


Iain Sansome

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Je snová :)

:-O :-O

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru