Dělo z Dunkirku

Kategorie: Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí

Osmdesát let po začátku druhé světové války objevili nadšenci do historie hlaveň protiletadlového děla, které bylo použito během proslulé bitvy o Dunkirk na severu Francie. Nacházelo se ve vesnici Dzierżno, která leží v jihozápadním Polsku.

Po pádu Francie mnoho takových zbraní skončilo v rukou německé armády. Nalezené dělo bylo vyrobené v roce 1938 ve známé továrně  Royal Ordnance Factory v anglickém Nottinghamu. První prototyp tohoto 3,7 palcového děla QF se objevil v roce 1936. Sériová výroba začala o dva roky později a do roku 1941 tvořily většinu britských protiletadlových děl.

Hlaveň našli fanoušci historie z Relic Exploration and History Association. Podle nich ji sebrali Němci poblíž Dunkirku během bitvy o Francii v roce 1940 a odvezli do Polska. Tam se stalo součástí baterie, která se nacházela poblíž Katovic. Němci se tam usídlili, aby mohli chránit továrny na zbraně proti případnému útoku nepřátel.

„Vzhledem k historii a výrobci nás hned napadlo, jak se dělo dostalo do Polska. Jsme si téměř jistí, že ho získali Němci během bitvy o Dunkirk a posléze ho sami používali k obraně svých strategických cílů, na které mohl nepřítel zaútočit,“ uvedl mluvčí Relic Exploration and History Association. Podle odborníků bylo dělo  jen jednou z tisíců zbraní, které během bojů ukořistila německá armáda.

Bitva u Dunkirku se stala jednou z neznámějších operací druhé války před dvěma lety díky filmu Christophera Nolana. Odehrávala se od 24. května do 4. června 1940. Nacistická vojska obklíčila statisíce britských, francouzských a belgických vojáků. Proto byla nařízena jejich evakuace.

Za velkou záhadu dodnes někteří historikové považují Hitlerův příkaz zastavit ofenzivu. Britové tak mohli dokončit operaci Dynamo. Podařilo se tak evakuovat kolem 338 tisíc britských a francouzských vojáků a velké množství vojenského materiálu. A to prostřednictvím lodí, které pluly přes Doverskou úžinu, přestože jim situace značně ztěžovalo silné bombardování. Churchill to označoval za zázrak vysvobození.

Vojáci se na Britský ostrov dostali díky stovkám lodí. Malá plavidla, která poskytli obyčejní lidé,  obsluhovali dobrovolníci. Armáda ale využila i torpédoborce, obchodní lodě a osobní parníky. Právě kvůli leteckým pumám bylo hodně lodí potopeno. Britové přišli o více než dvě stě plavidel. Přesto je operace Dynamo považována za úspěšnou, protože se podařilo zachránit obrovské množství britských vycvičených vojáků před zajetím.

Zdroj: www.thefirstnews.com

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

krásný

Povedený. :-)

To muselo pěkně hrát ve sluchátkách ;-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru