Desetník za jednatřicet milionů

Kategorie: Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí

Extrémně vzácný deseticent z roku 1894 byl vydražen v noční aukci Stack's-Bowers Rarities Night za 1 320 000 dolarů. Aukce probíhala v rámci pořádaného Světového veletrhu peněz americké numismatické asociace v Chicagu ve čtvrtek 16. srpna. Novým majitelem mince se stal vášnivý sběratel a podnikatel ze Salt Lake City pan Dell Loy Hansen.

Vzácný desetník byl v roce 1892 navržen Charlesem E. Barberem, což byl 6. hlavní rytec americké mincovny v letech 1879 – 1917. Avers zobrazuje „Lady Liberty“ s nápisem United States of America s ročníkem 1894 dole. Revers pak zobrazuje věnec obtočený kolem středu, v němž je nápis ONE DIME. Mince je tvořena z 90 % stříbrem a zbylých 10 %  je z mědi. Průměr mince je 17,9 mm, síla (tlušťka) 1,35 mm a váží 2,5 gramů.

Typ této mince byl velmi oblíbený, desetníky byly pěkné, dobře se držely v prstech a také měly slušnou odolnost, proto se používaly až do padesátých let 20. století. Avšak pro jejich masové rozšíření nebyly mezi sběrateli nijak zvláště oblíbené. Pouze Barberův deseticent 1894-S, který byl vyroben v počtu pouhých 24 kusů, jej řadí mezi nejvzácnější americké mince všech dob.

Není známo, proč mincovna San Francisco nechala razit tak malé množství těchto desetníků. Údajně je měl razit ředitel mincovny coby dárky pro některé významné bankéře. Další teorií je, že roční audit mincovny vykázal nesrovnalost ve výši 2,40 $, ražené mince měly ztrátu kompenzovat. S určitostí nic z toho není potvrzeno, zato se ví, že dnes existuje pouze devět exemplářů a z toho dva jsou silně opotřebované. Stav desetníku z poslední aukce byl hodnocen společností Professional Coin Grading Service jako PROOF 63 s popiskem: „Průměrné nebo mírně slabé opotřebení se středně slabými vlasovými liniemi“.

Mince je cenná i tím, že má zpětně vysledovatelný „rodokmen“. Zajímavé je, že předchozím majitelem tohoto extrémně vzácného desetníku byl dnes již zesnulý filantrop, chemik a investor, také vlastník basketbalového týmu Los Angeles Lakers (za jeho vedení desetinásobný vítěz NBA) a majitel hokejového týmu z NHL Los Angeles Kings, Dr. Gerald Hatten Buss (1933 – 2013).

Nový vlastník mince - pan Hansen, je aktivním sběratelem již od dětství. V posledních třech letech získal tolik vzácných mincí, že jeho sbírka je nyní považována za největší sbírku amerických mincí v historii: „Byla to příležitost ke koupi další slavné rarity mé rostoucí sbírky. Jako poslední kousek puzzle Barberova mincovního období jsme nyní dokončili sadu Barberových ražeb desetníků, čtvrťáků a půldolarů. Nikdy jsem si nepředstavoval, že tento neuvěřitelný koníček by mohl přinést takové vzrušení a radost. Ale jsem opravdu nadšený, že mohu být vlastníkem tohoto slavného díla americké historie a přidat ho do mé sbírky.“

Hansenovým cílem je shromáždit první úplnou soukromou sbírku amerických mincí od roku 1792 do současnosti. Takové sbírce se říká „Eliasberg Quest“ po Louisovi E. Eliasbergovi, jediném sběrateli, který kdy dosáhl tohoto téměř nemožného cíle.

Video

Roman Němec

Zdroje: davidlawrence.com, thehistoryblog.com, abcnews.go.com

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

kam se hrabe náš pěťák 1924 :-D

...1 320 000$ za Ag mincu, ktorá je známa v 9-tich exemplároch...
Hmm, ja vždy hovorím, že Američania sú v tomto "patriotickí blázni, ktorý nevedia čo s peniazmi" - a to už v Amerike, za americké mince padli aj oveľa väčšie sumy, ako v tomto prípade! Je to fenomén, ktorý my proste nepoznáme.
V Európe sa bežne dá kúpiť takmer 2000 ročná minca, mnohokrát ešte nepublikovaný unikát (alebo známa v 2-3 exemplároch), za pár tisíc eur...
:-/

Tady je např. moravský denár Oty Sličného ( Cach 373) prodaný v aukci za 16 000,- Kč - https://www.numisbids.com/n.php?p=sale&sid=1769&cid=45748 (lot 404). Podle knihy J. Videmana Moravské denáry 11.-12. století je známo pouze 12 exemplářů této mince... :-)

To je normal. Kdyby u nás jsi měl minci raženou jenom 400 let od doby kamenné, a v tak malém množství, taky bys ji považoval za unikát. To totiž v Evropě nemáme... 8-)

Priateľu harymar, priznám sa, že nerozumiem Tvojmu komentáru...možnože starnem a hlúpnem, ale uniká mi zmysel...

Kelt 122: no, v Americe byla 402 let před vyražením této mince ještě doba kamenná... :-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru