Detektor kovů C.Scope CS1MX

Kategorie: Detektor kovů C.Scope CS1MX

Už opravdu dlouho jsme tady neměli text o žádném začátečnickém detektoru. Na CS1MX se událo několik menších zlepšení a také se zároveň změnila cena. Ta se díky nízkému kurzu libry dostala pod 6.000 Kč a zkuste mi najít do 6.000 Kč detektor jako je CS1MX...

C.Scope je tradiční evropský výrobce, který před pár lety oslavil už 35 let od svého založení. Detektory od této značky jsem měl vždy rád, především tedy CS3MXi a CS6MXi. Kdysi také CS5, což byl také velice zajímavý detektor. Navíc, firma se stejně dlouhou dobu věnuje také výrobě lokátorů inženýrských sítí a jejich řady CXL4, DXL4 a MXL4 je tedy s převahou to nejprodávanější pro vyhledávání kabelů a potrubí, co máme v nabídce.

Ale teď k samotné CS1MX. Detektor prošel během 3 let drobnými změnami v designu základní desky. Nejednalo se o nic podstatného, ale celkově to přineslo nějaký ten centimetr v dosahu navíc a také kupodivu slušnou odolnost vůči rušení. Ona CS1MX reaguje na zvonící telefon, až když ho přiložíte přímo k boxu elektroniky, to ale neznamená, že by se detektor nedokázal „rozhýkat“ v místnosti plné elektroniky, kde vysílá wifi, to zase ano. Měl jsem možnost porovnat původní a novou CS1MX a tam jsme na mince 2 RU naměřili + 2 cm. Není to tedy žádný obří nárůst, na druhou stranu detektor používá 8“ koncentriku a tak je to vlastně slušné, jelikož u sondy s takovou velikostí prostě zázraky čekat nelze.

Konstrukce

Konstrukce detektoru je konzervativní a klasická. Určitě mohu vypíchnout tuhost celé konstrukce a velice dobrý zámek vodící tyče. Díky němu se dá celá konstrukce nastavovat po milimetrech, tak jak potřebujete vzhledem ke svojí výšce. Navíc má detektor dostatečně dlouhou tyč, aby s ním mohl chodit i dvoumetrový hledač a to je tedy v této cenové třídě slušné plus navíc. Box elektroniky ničím neoslní, ale alespoň se již nedělá v bílé barvě, ta černá varianta je podstatně líbivější. Detektor je napájen 9V baterií a přístup k ní je na zadní části boxu elektroniky.

Ovládání

Detektor je spartansky vybaven pouze dvěma ovládacími prvky. Citlivostí a diskriminací. Citlivost je potřeba nastavit tak, abyste lehce vnímali threshold (prahový tón). S diskriminací je možné si pohrát. Pokud se snažíte odfiltrovat železo, je potřeba nastavit do zeleného pole disku. Záleží na velikosti, kterou už nechcete brát. Pokud byste se ale snažili odfiltrovat již opravdu velké kousky, například velký hřeb, šroubovák atd. je potřeba nastavit až na číslo 6, což je ale již jedno číslo za zeleným polem.

Praxe

Detektor je rychlý, žádná zpožděná reakce, která je charakteristická pro mnoho nejlevnějších digitálů a tak se s ním dá pustit i do slušného šmelce. Dosahem jste někde okolo 20 cm na 1 Kčs, což není špatné, ale také to není žádná extra hitparáda. Pokud se na to ale podíváme optikou toho, že kupujeme detektor za necelých 6.000 Kč  je to vlastně super. Navíc na rozdíl od mnoha nejlevnějších číslicových detektorů, CS1MX nedává drobná stříbra do železa. Naopak, detektor běží na 18 kHz a drobné cíle mu jdou velice dobře.

Pro maximální dosah je důležité nastavení diskriminace. Pokud se chcete vyhnout většině železa, je třeba nastavit detektor až na 6tku. Tohle nastavení bych preferoval někde na hodně železem zaneřáděném poli. Pokud se ale budete pohybovat v místech, kde železa tolik není, můžete volit nastavení nižší na 4 až 5. Pravda, odfiltrujete tak pouze drobná želízka a větší se ozvou, na druhou stranu jsou tady lidi, kteří této vlastnosti diskriminátoru CS1MX obratně umějí využít a v podstatě si tak zvolí jak velké železo ještě chtějí kopat. Nastavení diskriminace na vyšší číslo než 6 pak ale nemohu doporučit, protože už na 7 se začne projevovat menší ztrátou dosahu, a to je zbytečné.

Hodnocení

Jedná se o začátečnický detektor a je tak potřeba se na něho i tak dívat. Když detektor stál necelých 8.000 kč, měl kolem sebe neskutečnou konkurenci a v ní to měl velice těžké. Pokud se ale podíváme na to, co se dá koupit do 6.000 Kč, pak v nabídce prostě žádný podobný přístroj není. Přístroj je citlivý a tak se s ním dají hledat velice hezky i drobounké stříbrné mince. Diskriminace je průměrná a nějaké to železo se prostě vykope, to se nedá nic dělat, tedy alespoň ze začátku. Zkušenější hledači už signál velkého kusu železa, který prolezl diskriminátorem, stejně poznají a prostě se rozhodou zda ho budou ignorovat a nebo se na něho podívají.

Detektor je určen všem, kteří s hledáním začínají a chtějí si odpočinout od LCD. Kouzlo detektoru, který nad cílem prostě pípne, má své nezaměnitelné kouzlo. CS1MX toho dokáže přes svoji jednoduchost opravdu dost. Navíc, stejně jako všechny detektory od C.Scope, je CS1MX takřka bezporuchová. Nejsem schopen si vzpomenout, kdy jsme měli nějakou závadu na PCB z této značky, určitě to ale bude několik roků.

Je otázka, jak dlouho bude libra takto podhodnocená. Pokud ale nyní uvažujete o levném detektoru, se kterým chcete začít, je CS1MX v ceně do 6.000 Kč rozhodně detektor, který byste něměli v porovnání minout.

 

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Velice pěkně, srozumitelně popsáno a představeno.
Nemůžu si pomoci ale tento web a jeho team je u mne nejlepší v ČR. Jen tak dál!

Už se na něho dívám od začátku hledání,váha, frekvence,jednoduchost,podle mě to je stejně otázka času kdy si ho pořídím. :-)

Mám rád tyhle mašinky 🙂mladý moji jsem pořídil cs2mx do začátku ,tak jsem zvědavý ...zatím na první hledacce dala pěkný medacky🙂

Dvojka je fajn, je to vlastně původní CS3 s kterou jsem se nablbnul docela dost. Dobrý detekor na začátek ;-)

To Elmara ..no taky myslím že to bude v pohodě .Sice žádna aextra hloubka ,ale separace a citlivost super 🙂

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru