Detektor kovů Mars MD Gaus – praxe a seznámení v terénu

Kategorie: Mars - recenze a testy , Detektor kovů Mars Gauss

Detektor kov§ Mars Gauss

První dojmy

Již při prvním pohledu se jeví konstrukce velice zajímavá a stabilní. Základní část tvoří profilovaná trubka s rukojetí pro jednotku, která je oproti jiným detektorů posouvatelná pomocí dvou imbusových šroubů z jedné strany. Je tedy možné měnit polohu vyvážení pomocí posuvu rukojetí a nikoliv loketní opěrkou. Měnit polohu s fixací je možné ve dvou polohách. Tyč pro připojení cívky je vyrobena z kevlaru kruhového průřezu a její délka je nastavitelná pomocí otočného šroubovatelného zámku. Rukojeť je zpracována velmi kvalitně a padne do ruky jako ulitá. Na přední straně jsou v rukojeti vytvořeny gumové výstupky, které krásně drží již při lehkém sevření dlaní a prsty. Je pravda, že asi po dvou hodinách mě pálily prsty, ale to se dá vyřešit rukavicí a je klid (já je v tom vedru nepoužívám). Co mě velice překvapila je jednotka, nejen že je krásně přehledná ale velké plus spatřuji ve snadném vysunutí z drážek v loži. Jednoduchým tahem jednotku sundáte, odpojíte cívku (i když ani to není potřeba) a pohodlně vložíte do batohu. Délka v plně zasunutém stavu se sklopenou cívkou je 98 cm a s odmontovanou cívkou jen 82,5 cm.

Detektor kovů Mars Gauss
 
Tuhle mobilitu zcela jistě opět přivítají ti, co za poklady vyráží pěšky, na kole či jiném dvoustopém přibližovadle. A ačkoliv se zdá, že tato vychytávka bude dělat problémy při klasických pohybech při hledání, ve skutečnosti tomu tak není. Jednotka se ani nehne a prakticky se na Gausovi při prudkých máchnutích nepohybuje, neklepe a nevrže vůbec nic.

Detektor kovů Mars Gauss
 
(Osobně si vybavuji několik případů, když jsem viděl detektoráře, co na poli místo plynulého skenování plochy, se snažili spíš detektor zahodit nežli hledat).

Detektor je standardně osazen cívkou MARS  MD Tiger což je velmi slušnou zárukou stability i dosahu a navíc při své velikosti 25,5 cm x 33 cm i velmi příznivou váhou. V příslušenství které jsem mohl otestovat je i bezdrátový přijímač a drátová sluchátka. Přijímač má zdířku pro jack 6,3 mm a v případě použití redukce na 3,5 mm se dají v podstatě použít jakákoliv jiná ať již klasická či špunty. Dodávaná sluchátka přímo výrobcem jsou velice kvalitně zpracovány, robustní a výborně sedí. Problém je tak trochu v parném létu kdy je opravdu horko neboť obepínají celé ucho (chodil jsem cca v 29-30 °C a to už byl docela masakr). Přijímač pracuje výborně a odezva je opravdu bleskurychlá. Tedy za mě opět velké PLUS. Nastavení a spárování je velice jednoduché a přijímač lze provozovat spolu s jednotkou na čtyřech kanálech, nehrozí tedy, že by čtyři detektory nemohly fungovat ve své blízkosti. Navíc jsem chodil s kamarádem Zbytkem (chodí s Deusem) a nerušili jsme se ani na dva metry od sebe.

Detektor kovů Mars Gauss

Jednotka a jednotlivé nastavení režimů

Jednotka je velmi přehledná a plně funkční pro jednoduché zapamatování jednotlivých kroků nastavení programu a funkcí vyhledávání. Základní tlačítko procházení v menu je napravo pod displejem. Po jeho stisknutí se zobrazí jednotlivé položky v krocích. V praxi tedy: GAIN – DISC – FREQ – SEARCH – MODE – VOL – FeVOL – TRANS dále se menu opakuje ve smyčce, není tedy možné vrátit se na předchozí položku. Jednotlivé režimy se pak nastavují šipkami vlevo a vpravo. Opustit menu do pohotovostního režimu pro vyhledávání pak stačí stisknout tlačítko PINPOINT. Dobré je, že pokud jste již v procházení menu, automaticky se nevrátí do pohotovostního režimu. Je tedy na vás jak dlouho budete nastavovat nebo přemýšlet který režim zvolit. Zajímavý a musím uznat, že dost použitý při mém seznamování je režim spánku SLEEP, ten se zapíná dlouhým stisknutím tlačítka se symbolem srpku měsíce/odladění vlivu půdy. Ukončení režimu – tl.PINPOINT.

A když už jsem se dotkl právě tlačítka pro dohledávání tak se připravte na to, že režim se přepne doslova o do písmene PP na brutální dosah. Když jsem ho poprvé vyzkoušel tak mnou doslova projel blesk. Hloubkový dosah v režimu PP je až neuvěřitelný. Stačí jedno stisknutí a režim se tak aktivuje (není potřeba tlačítko držet). Pro navrácení do normálu opět stisknout PIN. Displej je vybaven i ukazatelem teploty – no jak to říct. Je to úsměvné, když si dáte pauzičku s kamarádem a po pár minutách vám ukazuje hodnotu 42°C.

Určitě praktičtější by byli hodiny. Ale v tomto případě nic proti ničemu. Jsou věci, které opravdu při hledání nepotřebuji.

Detektor kovů Mars Gauss

Praxe v terénu

Bohužel sice nevědomky jsem si výběrem prvního políčka hned zadělal na malý problém. Půda byla tak zaneřáděna železitým odpadem, že to zpočátku vypadalo na docela slušný oříšek. Ale cca. po 30 minutách se ustálil problém ve správném nastavení. Tady bych chtěl vyzdvihnout separaci, ta se opravdu jen tak nevidí a výsledky se začali ihned dostavovat, nebyl problém po několika výkopech vytáhnout první stříbrňáček. Režimy jsem postupně mírně upravoval a v podstatě už jen tahal čistou barvu. U Gause je téměř 100% spolehnutí když se ozve zvuk s nástupem bručení (železo), pak vysoký tón barvy a při oddálení zas bručení tak to vždy bylo nějaké želízko. Je potřeba si uvědomit že s tak citlivým nastavením je potřeba chodit velmi zvolna a stejně tak i pohybovat cívkou.

Detektor kovů Mars Gauss
První AG Grešle

Nastavení pro takto divokou půdu:
GEB (odladění vlivu půdy) 28H
GAIN (citlivost) 35
DISC (diskriminace) 5
FREQ (frekvence) H4 (48kHz) / tato frekvence je nejideálnější pro opravdu malé cíle.
SEARCH (rychlost) Hi,
MODE (Analogový nebo digitální) An
VOL (výška tónu barvy) 9
Fe VOL (tóny železa) 4

Výběr dalších políček už byl velmi různorodý, od písčitých až po těžkou jílovitou půdu. V písčitých a polo-písčitých půdách je výhodnější program L2 – L5, rychlost Lo a citlivost 35-37. V písku se dolují hloubky snadno, ovšem jílovité políčka v uvážení s hloubkovým dosahem a prakticky neustálým kopáním jsem byl po hodině totálně odrovnán. Ale i tak prostě nezklamal a tato fotka to dokládá (EIN KREUTZER 1780). Poté už mě dolování přestalo bavit. Opět jsem ubral na citlivosti a pro jistotu i přesun na příznivější lokalitu.

Detektor kovů Mars Gauss
Hloubka mluví sama za sebe – EIN KREUTZER 1780

Další nastavení pak bylo:
GEB (odladění vlivu půdy) 40h,
GAIN (citlivost) 37
DISC (diskriminace) 5
FREQ (frekvence) H4 (16 kHz)
SEARCH (rychlost) Hi
MODE (Analogový nebo digitální) An / Cl a CL jsem používal jen na opravdu klidných místech!
VOL (výška tónu barvy) 8
Fe VOL (tóny železa) 5

Dosah je u tohoto detektoru opravdu obdivuhodný a navíc s přehledem zvládne i naprosto miniaturní cíle. Za těch několik dní jsem vlastně ani nedobíjel což je známkou toho, že i akumulátor je na vysoké úrovni. Po celou dobu testování jsem si to opravdu užíval. Variabilita nastavení je opravdu veliká a naprosto každý si dokáže vybrat to, co mu nejlépe vyhovuje. Když k tomu přidám i skutečnost že jsem se pohyboval na lokalitách, které jsem navštívil již nespočetněkrát, opět jsem zas něco vytáhl. Již jsem v několika předchozích testech detektoru vyzdvihl mé preference v rychlosti vyhodnocení cíle, tak u Gause to platí dvojnásob.

Detektor kovů Mars Gauss
Mix z prvního dne

Během testování se mi podařilo nalézt i řadu opravdu zajímavých nálezů, ve výčtu kupříkladu: srdíčková našívací spona, slovanská záušnice (tedy dostala co proto ale je), oděvní spona, čtyři Ag mince, svátostka, spoustu měďáků (1 Krejcar 1800) - ty jsem tahal z opravdu krutých hloubek a dnes je pomalu problém nalézt i jen 2 Heller.

Detektor kovů Mars Gauss
Slovanská záušnice – archeolog informován

Srdíčková našívací spona


Mix z jednoho políčka

10 Krejcar FJI

6 Krejcar FJI

Shrnutí

Možnost testování jsem měl zhruba týden a patřičně jsem si to užil. Jednoznačně se detektor povedl, jak novými konstrukčními prvky, tak celkovým designem, který odstartoval jeho velice slušnou dráhu. První zapnutí mě doslova pohltilo. Zvuk z reproduktoru je krásně slyšitelný a poměrně hodně výrazný. Bezdrátový přijímač se sluchátky doslova vynikající jak přesností, tak i rychlostí. Ovládání a nastavování je velice příjemné a s mírnou praxí i velice rychlé. Odezva na cíl je okamžitá. Nejenom že umí hloubky ale i velmi malá droboť pro něj není překážkou. Pokud bych si měl znovu vybírat nový detektor byl by jasnou volbou a to nejen s přihlédnutím na velmi příznivou cenu ale hlavně protože opravdu UMÍ.


 
Zpracoval, nafotil a neskutečně si hledačky užil:-)

Cobra

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Je to docela legrace, ale takřka na 100% bych mohl ty lokality vyjmenovat :-) Test super, teď detektor frčí k GM4PRO ;-)

To: Elmara - pšššt ;-) :-P

Da gauss na frak eq 800? Ci je to +- stejne.

Nedá, ale taky stojí 15000 kč. Každopádně je to opravdu dobrý detektor a doporučit se dá s klidným srdcem že neprodáváš nesmysl.

Pěkné, něco takového u tak cenově dostupného detektoru bude pro konkurenci opravdu tvrdej oříšek.
Každopádně super článek, už se nemůžu dočkat až si to taky zkusím 😉
Jen abych potom nebrečel za mega hluboké díry 🤔

To: freexxx Ze své zkušenosti ti nedokážu na tuto otázku plně uspokojivě odpovědět, ale je potřeba zdůraznit že Equinox jede v multifrekvenci a to je diametrální rozdíl. Já s Eq 800 chodil zhruba půl roku a nálezy byli, to nemohu popřít. Ale pokud bych ten týden strávený s Gausem měl poměřovat s prvním týdnem u Noxe, odpověď bude jednoznačná - Noxe jsem rychle vystřídal za Anfibio a to jen protože Gaus v tu dobu ještě nebyl na světě. :-D ;-)

Potěšila mě Tvoje recenze a docela jsem se na ní těšil.
Dobře si pamatuju, jaký problém si měl sžít se s Noxem a nakonec jsi ho musel prodat a přejít na Anfibio. Pokud je Tvoje recenze podle pravdy bez částečné úlitby „bohům“, díky za ní. Hledu zdar

To: Namor vždy jsem psal a budu psát jen mé skutečné pocity a zkušenosti. Nic si nepotřebuji přikrášlovat ani psát nepravdy. Navíc jsem si ho chtěl vyzkoušet na vlastní kůži a je to druhý detektor který mě opravdu příjemně překvapil. A ano potvrzuji - Nox mi nesedl ale hanit ho nehodlám- prostě má svůj okruh spokojených uživatelů. Já jsem nestranný a proto si dovolím napsat svůj osobní názor a stát si za ním ! 8-)

Jasně že strčí Equinox do kapsy a to minimálně poměrem ceny a výkonu a kdo chce kupovat tak se vyplatí verze PRO ;-)

cobra - tak je to správné a tak to má být :-) Ač jsem svoje Tesoro vyměnit nehodlal, tenhle stroj mě skutečně zaujal.

Díky za testík. Detektor to bude určitě zajímavý. Včera jsem koukal na nějaké srovnávací texty na YT, samozřejmě z UA a docela šlape EQ na paty.

To Patizon: Ano, chodí to moc pěkně, řekl bych, že tak trochu aspiruje na nejlepší jednofrekvenční digoš. Ale ani výrobce netvrdí, že je to EQ, to není... narozdíl od některých mudrců, kteří to sice ani neměli nikdy v ruce... obvykle ani jeden přístroj ale protě vědí :-) :-) :-). Myslím že to od Marsu nebude poslední detektor a když začali takto... kdo ví co budou mít třeba za dva nebo tři roky ;-)

Já si myslím, že to bude hlavně o tom co člověk chce hledat.Kdyz si vemu, že na Marsu můžeš dát Universal 16kHz, můžeš jít co chceš,nebo dáš 48kHz když se chceš hrabat v pidi mincích.A když přičtu ten dosah,tak to určitě sahá do vyšších tříd.Ja osobně bych asi multifrekvenční detik nechtěl, pokud by to nešlo potlačit.obcas chodím válku,tj příkop,kraj pole a lokality plný bordelu.Na to mi sice i 16kHz přijde dost,ale určitě to půjde ztlumit třeba citlivostí.Takze to půjde.S Noxem si to neumím představit,ale netvrdím, že to nejde.Nemel jsem tu čest ho držet

Jak jsem již několikrát psal každému sedne něco jiného a Gaus rozhodně patří k těm co mi naprosto sednou. Múže být sebedražší detík a nebo i levnější ale jak říkám vybírám si podle toho co mi opravdu sedne. Navíc ta (ikdyž) krátká doba na seznámení a především pak praxe v terénu hovoří zcela jasně. ;-)

Když to tak celé schrnu tak první detík byl Mikron NGR 100- na tu dobu celkem slušný stroj ale s cívkou brnknout o stéblo trávy tak šílenost, 2 - Viking VK 40 - naprostá šílenost, 3- Teknetics G2: dodnes na něj nedám dopustit, 4- NOKTA Fors Core - velmi zajímavý a vůbec nebyl špatný, 5- NOKTA Impact - počáteční nadšení vystřídaly neustálé problémy v nevychytané konstrukci, 6- Eqinox 800- nacházel ale co hledačka tak neustále ve stresu a nervy.... 7- NOKTA Anfibio - naprostá spokojenost a mám ho dodnes. 8- ???? :-D

:-)

Tak testování jsem si moc užil a detik jsem dnes podle domluvy odeslal.
Myslel jsem,jak dám alespoň pár fotek do placu,ale čas mi to nějak kazí...
Každopádně na recenzi tvrdě makám,tak do víkendu ji pošlu, zítra snad i nějaké fotky, materiálu se podařilo pořídit hodně, takže chci něco ukázat i mimo recenzi

Super :) Moc se těším :)

Omlouvám se za zpoždění,ale kamarád narychlo udělal svatbu, takže od čtvrtka jsem jinde...v pondělí až úterý dám recenzi 😎

Sondak: s noxem nemusis chodit jen v multi. Muzes nastavit napr. jen frekvenci 5 khz a da se chodit i skarpa a kraj pole. Tolik ma zkusenost.


Nuny70 přesně tak. Noxe můžeš nastavit jak chceš. Meze se nekladou....... 8-)

Ahoj Elmara jen sem si všiml teda pokud je to chyba v tom druhém nastavení je H4 (16khz) nemělo by být L4 (16khz) jinak recenze dobrá srozumitelná :-P

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru