Detektor kovu Minelab X-Terra 705 podle Háby

Kategorie: Detektory kovů řady X-Terra

K napsání těchto pár řádků o detektoru kovu Minelab X-Terra 705, mě inspirovalo náhodné letmé setkání s jedním hledačem na poli za obcí. Většinou pokud někoho vidím pobíhat po terénu s detíkem, tak zajdu blíž a pokecám o životě a hledání, někdy přijde řeč na manželky atd. Většinou slušně pozdravím a představím se jako podobně postižený kolega, dáme cigáro a začneme klábosit. I v tomto případě konverzace začala podle scénáře, obligátní cígáro také proběhlo a jak tak klábosíme, začínám mít pocit, že jsem asi tu X-Terru 705, jako vlastník dražšího modelu od Minelabu docela dlouho a neprávem podceňoval. Všichni asi dobře víte, o čem mluvím, takové to lidské ego „ten můj detektor je stejně lepší“ nějakým způsobem zkreslilo pohled na ty, řekněme, levnější řady modelů. Když si kolega svou Terku chválil, bral jsem to s nadhledem, vždyť každý si svůj detektor pochvaluje, tedy většinou je to pravidlem. Ale když mi ukázal drobounké mincičky a bročky, které vytáhl z pooraného pole, tak jsem musel to svoje ego trochu zkrotit, protože z tohoto terénu dostat takové drobňouké cíle je umění.

Detek

Pravdou je, že kolega byl se svým strojem nádherně sehraný tým, radost ho pozorovat. Tak mně napadla spásná myšlenka, že si tento detektor od Máry půjčím k odzkoušení ať tedy vyzkouším něco nového. Terku ovládat umím, jako prodejce detektorů jsem jich už pár prodal, kromě mnoha dalších detektorů, ale kdybych řekl, že ji mám na sto procent zmáklou, byla by to lež. Jedno je umět detektor ovládat, nebo se orientovat v nastavení, ale praxe je věc druhá, ale ta nejdůležitější, ta jediná člověka naučí.

Takže takovou malou úvodní recenzi budu psát jako začínající uživatel, sice s několikaletými zkušenostmi, ale tento zmíněný detektor jsem nikdy nevlastnil. Tento článeček nebude nic pro ostřílené borce, ale spíše takové krátké seznámení s detektorem pro ty začínající, nebo ještě nerozhodlé budoucí vlastníky tohoto digitálu.

Začneme s konstrukcí detektoru, pak se mrkneme na menu a lehce si uživatelské menu nastíníme.

Konstrukce detektoru je třídílná, horní díl s ručkou, kde jednoduše zasunete jednotku elektroniky a dotáhnete šroubkem v rukojeti, to zvládne i dítě, já to taky dokázal. Střední díl je esovitě zahnutá tyč , která se nasadí na horní díl a pojistí se klasickým otočným zámkem. Spodní díl, na kterém je připevněna sonda se vsune do střední tyče, nastavíte si velikost podle potřeby a dotáhnete zase otočným zámkem. Poskládat detektor do jednotného a funkčního celku je snadné a nezabere Vám mnoho času.

Co se mně na třídílné konstrukci líbí, a to obecně u všech detektorů, je možnost složení detektoru do malého batůžku. Je to u třídílných konstrukcí docela milá a užitečná vlastnost, protože detektor rozložíte během minutky a krásně ho šupnete do batůžku se svačinou, aniž by Vám cokoliv trčelo ven a Vy byste pak vypadali jako exoti a budili pozornost okolních turistů.

Pojďme se podívat blíže na zoubek samotné jednotce, na pohled nezaujme, ale ani nezklame. Ale to jen estetika a úhel pohledu, či vkusu každého z nás. Tady se mi naskýtá jedna asociace, o Subaru se také říká, že nenadchne ani neurazí, ale všichni víme, že umí. Jednotka je prostě taková modročerná obdélníková krabice. Zespod je velký reproduktor, z boku po odklopení krytek je šuplík pro vložení baterií (4x AA)a zdířka pro napojení sluchátek. Pokud sluchátka nepoužíváte a využijete vestavěného reproduktoru, necháte gumovou krytku zacvaklou a nebude se dovnitř dostávat nepořádek, který by mohl dělat paseku, je to taková blbost, ale užitečná. Z vrchní strany je docela přehledný LCD displej s ovládacími tlačítky. Pro názornější přehled jsem přiložil obrázek s popisem tlačítek.

Ovládaní X-Terry 705

Na LCD se Vám zobrazují veškeré informace o aktuálním nastavení detektoru, např. stav baterie, číslo zvoleného programu, úroveň diskriminace (pásek ve spodu), číslo konduktivity cíle pod sondou (drobný cíl=nízká konduktivita=nízké číslo a opačně Větší cíl=vyšší konduktivita=vyšší číslo). Displej je přehledný a čísla konduktivity jsou dostatečně velká a pokud chcete vidět na displej i v pozdnějších hodinách není problém si zapnout podsvícení. Tlačítko podsvícení je umístěno jakoby odděleně od tlačítek nastavení, což je promyšlené umístění, vyhnete se tak zbytečným přehmatům, bylo by nesmyslné umístit osvětlení mezi nabídková tlačítka menu, protože něž by jste našli osvětlení ve tmě, pomačkali byste si všechny možné okolní čudlíky a to by nebylo asi ideální. Takhle je to pěkně logicky uspořádané a žádné složité manipulování nemusíte absolvovat.

Menu detektoru není vůbec složité, což ocení především začátečníci, ale při tom máte všechny funkce, které hledač potřebuje k dispozici. Ono se netvrdí nadarmo, že v jednoduchosti je síla, tady to platí dvojnásob. Menu má pět nabídek, a to: hlasitost prahového tónu, celková hlasitost, volbu tónů, citlivost a možnost odladění interferencí (nechtěné elektromag. Vlivy).

První nabídka menu je Treshold, tedy tzv. prahový tón. Obecně se tvrdí, že hranice prahového tónu by měla být nastavena tak, aby prahový tón byl jemně slyšet na pozadí. Prahový tón si můžete představit jako vodní hladinu, když je vodní hladina optimálně rovná a vy do vody hodíte malý kamínek, nádherně vidíte, jak ten malý kamínek vodní hladinu naruší. A teď si tu samou vodní hladinu znovu představte, ale s tím rozdílem, že ta vodní hladina bude silně zvlněná a vhoďte do ní ten samý kamínek, co se stane, už to narušení hladiny nebude tak zřetelné, prostě zanikne ve vlnách a to samé máte s tresholdem, příliš hlučný, nebo neslyšitelný treshold není ideální. Ještě jedna zajímavá vlastnost se vztahuje k Tresholdu, většina hledačů si nastavuje diskriminaci (odmítnutí nechtěných cílů) tak, aby zbytečně nekopali všude přítomné železné kousky, a i já nejsem výjimka, ale chci vědět v každém okamžiku co je pod cívkou. A tady zase přichází na řadu Treshold, kdy při nastavené diskriminaci nad nechtěným železným cílem onen Treshold ztichne, jednoduše uslyšíte pomlku v tresholdu, to je docela elegantní, neobtěžující způsob, jakým Vám detektor říká, že pod sondou je nějaký nechtěný kousek želízka. Když už jsme nakousli tu diskriminace, tak se podíváme jak ji nastavit a pak se vrátím k další položce menu. Diskriminace je vlastně způsob jakým se nastavuje odmítnutí nechtěných cílů, protože za ty zhruba tři tisíce let, kdy se železo používá, je všude plno železných kousků a úlomků a vy byste se bez možnosti přizpůsobivé diskriminace ukopali k smrti. Diskriminace u Terky si zaslouží jedničku, opravdu je hodně dobrá, nechá se poplést jen výjimečně a její nastavení se provádí tlačítkama + a – umístěnými pod displejem, nic složitého, zvládne to každý. Většina želez má na displeji mínusové hodnoty (od -6 do 0) a tomu je i přizpůsobená tónová odezva, velmi hlubokým tónem, nebo při zapnuté diskriminaci pomlkou v Tresholdu, jak jsme si řekli. Nastavení diskriminace provedete tak, že tlačítkem – najedete na příslušnou hodnotu, např. -6 a potvrdíte tlačítkem (v/x) a postupujete logicky tlačítkem + na další mínusové hodnoty (-5,-4 atd.), až po nulu, nebo výše, to už je zcela na vás co nechcete kopat. Hodnoty konduktivity kolem 1,2,3 jsou většinou drobné alobalové fólie, ale může to být i jemná stříbrná mincička, proto s diskriminací opatrně a raději si ten alobálek vykopněte. Příliš nastavená diskriminace ovlivňuje i samotný hloubkový dosah, nehledě na to, že můžete přejít zajímavý signál. To jsme jemně odbočily a vraťme se k menu.

Další nabídka je funkce Volume control- je to obyčejná hlasitost a není potřeba ji dále rozebírat

Následuje funkce Tone - Velmi užitečná nabídka, kde si můžete dle libosti nastavit počet tónů od 1 tónu pro všechny chtěné cíle, až po multitón. Detektor pak signalizuje tónem předmět pod sondou podle jeho konduktivity (číslo na displeji). Čím je konduktivita nižší přiřadí se nižší tón, čím je číslo konduktivity vyšší, přiřadí se vyšší tón. Když to řeknu jednoduše – drobný alobal=hlubší tón, naproti tomu velké hliníkové víčko Omnia ze zavařovačky=vysoký tón. Jednoduché a elegantní řešení, kdy máte přehled co je pod cívkou přímo na uších a nemusíte zdlouhavě přemýšlet nad nějakým číslem na displeji. Mně osobně se hodně zalíbil čtyř tón a po lese jsem pobíhal ve čtyř tónu. Tóny jsou ve čtyř tónu hodně srozumitelné a jasné, a protože v lese je spousta spodků od brokových nábojnic, tak se mně při zaznění známého středního tónu ani nechtělo kopat, ale co kdyby, znáte to všichni.

Další funkcí je Sensitivity – česky řečeno citlivost detektoru, logicky, čím větší citlivost nastavím, tím pádem větší výkon detektoru dostanu. Maximální citlivost detektoru lze nastavit na hodnotu 30, ovšem přebuzený detektor, zvláště v blízkosti elektrického vedení, vysílačů apod. není zrovna nejlepší varianta, proto v těchto nepříznivých podmínkách volte raději o něco nižší číslo, odměnou Vám bude nádherně stabilní přístroj se kterým bude radost pracovat.

Poslední funkcí menu je Noise Cancel – v překladu jde o odrušení nežádoucích interferencí, které by mohli negativně ovlivňovat elektromagnetické pole pod cívkou a detektor by tak mohl vydávat nechtěné prozvuky. U Terky si tak můžete dovolit tyto interference do značné míry eliminovat, což u většiny detektorů chybí a nemusíte se radikálním snižováním citlivosti připravit o tak chtěné hloubky. To je velmi užitečná funkce, protože žijeme v prostředí , které je plné různého elektromagnetického smogu.

Ještě se zmíním o dvou důležitých funkcích, které jsou dostupné přes tlačítka na ovládacím boxu.

První důležitou funkcí je Ground Balance – Správné nastavení půdy je velmi důležitým prvkem při hledání. Odladění půdního vlivu má obrovský vliv, jak na samotný hloubkový dosah, tak na celkovou stabilitu detektoru při hledání. A tady máte na výběr, zda využijete automatické funkce detektoru, který si automaticky podle mineralizace půdu nastaví, nebo si odladění půdy provedete Vy sami. Automat většinou budou preferovat začátečníci a ti pokročilý si raději s půdou pohrají a napumpují si ji sami. Pokud chcete ze svého stroje dostat maximum, tak po odladění půdy automatem, nastavenou hodnotu mírně zvyšte manuálně, získáte tak ještě nějaký ten kousek hloubky k dobru. Ovšem pokud to přepísknete, můžou se objevit nějaké ty prozvuky, takže vždy s mírou.

Ještě jednu unikátní funkci zmíním a tím Prospecting mod – v tomto módu se detektor chová podobně jako bezpohybový detektor, na pozadí slyšíte treshold a po najetí cívky nad kovový předmět se hladina tresholdu zvýší. Podle toho jak je předmět veliký a zda je mělce, nebo hluboce uložený, se mění i intenzita odezvy. Tato funkce je velmi výhodná pokud chcete jít s Terkou na velmi hluboké cíle, detektor při prospekčním módu je schopný detekovat opravdu velmi hluboké cíle. Tento režim je zvláštní i tím, že rozeznáte železné předměty od těch barevných a to tak, že po přejetí sondy nad železem se tón tresholdu rychle a krátce zvýší a najednou úplně ztichne, na rozdíl od barevných kovů, kdy tón pokračuje a je celiství (nástup – vrchol- doznívání). Tato funkce je velmi užitečná např. při dohledávání místa, kde jste něco zajímavého našli a chcete se podívat ještě hlouběji.

Celkové resumé:

Detektor Minelab X-Terra 705 je podle mě hodně povedený digitál, s vynikající diskriminací, je stabilní, jednoduchý na obsluhu a velkým bonusem tohoto detektoru je obrovský výběr cívek, což tento stroj činí velice atraktivním. Já jsem si při svém chození s Terkou oblíbil sondu Nell Tornádo 33x30 cm na 18,75 kHz, kdy rozměr cívky je ještě pro mě snesitelný, ale nadstandartní dosahy, oproti základní verzi cívky a váha cívky 590g. jsou hodně dobré argumenty. Tento detektor bych s klidnou duší doporučil nejenom zkušeným hledačům, ale i úplným začátečníkům, kteří se chtějí s hledáním začít a mít už v začátku výborný digitálek. V podstatě i nezkušený člověk může s tímto detektorem hledat a nechat pracovat automat a ti pokročilí, kteří chtějí dostat z Terky dostat maximum, si už přeci jenom s nastavením pohrají a z umírněného automatu, udělají velice výkonný manuál.

Pokud nám počasí a hlavně čas dovolí, tak brzy natočíme i nějaké video z hledání a nějaké testy s Xterkou, chci se i blíže podívat na doplňkové sondy pro X- Terru 705, protože dostupných cívek pro tento detektor je opravdu hodně a sami pak uvidíte co X-Terra 705 s různýma sondama dokáže.

Mgr. Oldřich Habrovanský - Moravia Detect
Autor používá detektory Minelab více jak 12. let

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Pěkně napsáno. Jsem zvědavý na ty cívky. Jinak malinká poznámka: Jak máte za podpodpisem tu doušku o hledání, tak za číslem 12 by neměla být tečka - není to řadová číslovka. Ideálně ji přesunout až za slovo "let" :-)

x-terezku jsem měl,,,a je pryč :-/

A co místo ní, Tejona?

Pěkně napsané, jen podotknu, že id cíle jsou vždy odstupnované po dvou 0,2,4, takže id jako 1,3,5, nikdy neuvidíte ;-) Navíc bych ještě zmínil, že terka má plážoví mod, id stabilizátor, a dva režimy pinpointu.

Cenový dotaz, pokud to tu již proběhlo a nezaregistroval jsem, tak se omlouvám : Stávající cena je ovlivněna
oslabením koruny (pak patrně i s dopadem na ceny od dalších výrobců) nebo vlivem výrobce nebo obojím?
Předchozí cena mi připadala ve srovnání se srovnatelnými detektory lehce tzv. dehonestující :-P

Hezký článek. Mě osobně terka 705 strašně překvapila na polygonu. S cívkou tornádo 18,75KHz měla při hloubkových testech, úplně všechny cíle od drobných stříbrňáčků po velké stříbrné mince, ale zároveň vzala i větší cíle ( simulované depoty) v hloubkách 45cm a 65cm. A s originál cívkou Minelab 18,75 KHz 26cm 2D měla při separačním testu jen o dva cíle míň než Etrac. A hlavně ten přístroj je neskutečně tichý , pod vedením vysokého napětí nevydá ani hlásek.

Prodejce chce asi větší krajíc :-) na jiných webech cena stará stejná. Nebo že by tu cenu měla ta baterka :-D :-D :-D :-D

To jetjet: cena je stejná všude a odvíjí se od kurzu eura.

To LuckyLuke: díky za zpřesňující informace. Ten detektor mě začal hodně zajímat, nikdy jsem 705 nevlastnil, ale jak se s ním blíže seznamuju, tak zjišťuju, že umí. :-)

LuckyLuky - jak myslíš 2 režimy pinpointu ?

Ano, 705 má dva režimy pinpointu. Jeden je normal režim, kdy tón se postupně po několikaterém přejetí nad cílem zkracuje, až je z tónu jen krátké pípnutí pod středem sondy a druhou volbou je režim sizing, kdy tón pointu je delší a nezkracuje se, v podstatě by měl ukazovat i velikost cíle. Do druhého režimu se přepneš přidržením tlačítka pinpoint po do dobu asi 3 sekund.

Výborný detektor chodil jsem ho 4 roky.Ale napište i to,že plasty použité při výrobě jsou jak papír.Praskající opěrky a ouška cívek. ;-)

Detektor super, ale ouško mi také prasklo.

Materiál je lisovaná tma :-)

Že lisovaná tma :-Dto je dobré :-D :-P :-D

Mám X-Terru 70 starou cca 8 let, zatím i přes časté používání nic neprasklo, možná v té době používali
lepší plast a vyráběla se možná ještě v Austrálii.
Bohužel proti údajům popisovaných ve výše uvedeném článku mi ukazuje pouze sudá ID čísla :-D
a moje cívka NEL Tornado neváží uváděných 590 g, ale celých 720 g a oproti základní DD je vyšší
hmotnost již znát, alespoň pro mě, ale ten hloubkový dosah na čistším místě (les) za to stojí.

Mám Terru 705,kterou vůbec nešetřim a drží teda parádně.Co ta už schytala pádů a ran.Jediný co je debilně řešený je vývod na sluchátka.Když jsem zlámal asi tak 4 redukce,tak jsem se naštval a sluchadla připájel přímo dovnitř detíku a je klid. :-)

no, ouška jsem tu řešil a prý jsou "silná" dost... mě praskly u obou sond... u první nevím neměl jsem ji od začátku ale druhou jsem měl pár měsíců a prasklo taky. Přidat na šířce by stálo 0,0 nic ale to je asi zbytečný tady zas psát, holt to reklamací neprojde tak to má výrobce na salámu :-/ stačilo mi tam přilepit kousek lepšího plastu tady z květináče a je po problému ale je to jen ostuda minelabu že takovéto věci neumí vychytat sám.

torky: prasklá ouška u cívek jsem v záruce reklamaval (Xterra, E-trac). Nevím teda jak na Lovci, ale na Detekt mně byla záruka bezproblémů uznána. Každpopádně po záruce je vždycky vyztužím plastem. 8-)

Jenom jestli vy s prasklýma ouškama tam máte takové ty pryžové podložky vymezující vůli, když jsem
kdysi objednal spodní tyč, tak tam nebyly a Elmara mi je po upozornění poslal dodatečně v obálce.

to vole54: samozřejmě ano, s Minelaby už mám letité zkušenosti. Nejrobustnější ucha byly na Advantage, pak to šlo z kopce 8-)
Při tisícových sériích je znát každý gram uspořeného plastu. :-D Cívka je spotřebák, praskne ucho - kup si novou.

daroval by někdo cívku s ulomenýma ouškama na x terru 705. přilepil bych je a měl tu cívku jako rezervní.já už mám na terce taky jedno ouško přilepovaný a nevím jak dlouho to vydrží.na novou ted není a dlouho nebude. manželka říkala , že musíme šetřit na pemprsky a sunar.

K tomu článku - velice pěkně popsané, srozumitelné i laikovi.Dobrá práce!

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru