Detektor kovů Nokta Fors CoRe - recenze sond a video

Kategorie: Nokta - recenze a testy

Možná by se mohlo zdát, že CoRe je takový klon Fors Gold. Když jsem oba detektory viděl poprvé, měl jsem stejný pocit. Realita je ale jiná. Oba detektory jistě používají velkou část společného hardware, ale přístroje jsou to každý jiný. Core je určen pro co nejuniversálnější hledání, mincí, šperků, militarií atd. Je krásně citlivý a velmi snadno nastavitelný. Příjemné je také velice dobré vyvážení a to i když používáte velkou 39 cm sondu. Mimochodem výsledky této cívky nás opravdu překvapily, ale o tom o něco níže.


Fors CoRe na testovacím polygonu v Jílovém u Prahy

Chování detektoru v terénu

Přiznám se, že první co mě zajímalo byla mikrofónnost sond, která byla u Veloxe větší, než se mi to líbí. I když tuto vlastnost má velká řada detektorů, nemám ji moc rád. Jak nový CoRe, tak Gold jsou ale v tomto směru doslova na jedničku s hvězdičkou. S detektorem se dá bez problémů chodit borůvčí, mladé doubky nebo se prodírat mezi spadanými klacky. Tímto zlepšením mi továrna udělala velkou radost a chození s CoRe pro mě bylo velice příjemné.

Nastavení přístroje je velmi jednoduché a tak Ti, co vlastně nic nastavovat nechtějí, mohou prostě detektor jen zapnout a maximálně si zvolit pracovní režim. Pro mě je nejlepším režimem ID 2, ale pro některé další hledače včetně třeba Dana Hezkého to je ID 3. To ale nehraje příliš roli a je to jak na Vaší preferenci audio výstupu, tak na lokalitách které chodíte.

Továrně nastavená citlivost je na 50. Při všech testech na polygonu jsme měli detektor nastavený na 80 procent, ale já jsem osobně všechna hledání chodil na 90. Pokud v okolí nebyl žádný detektor neměl jsem problém. Při společných akcích se občas stávalo, že při přiblížení na méně než 5 metrů jsem některé detektory slyšel. Jinak se ale Nokta chovala doslova vzorně a ani puštěné datové připojení na mobilu se nijak neprojevovalo. V blízkosti elektrických vodičů nebo obecně sídel se občas stávalo, že pokud jsem detektor položil, začal si lehce “vrkat”. Při pohybu se to ale nijak neprojevovalo a detektor reagoval pouze na cíle. Navíc jsem detektor chodil opravdu vyšťavený, abychom zjistili, co se s ním dá dělat.

Od začátku mě překvapovala citlivost detektoru a rovnou se můžete připravit na to, že s Noktou se broky kopou zcela běžně. Samozřejmě se asi dají vykopat i lepší cíle o této velikosti než je brok, ale na ty tedy nebylo štěstí.:-D.

Příjemné je také chování diskriminátoru, který se neplete. Detektor "nedává" hluboké cíle do železa a zároveň jen zcela výjmečně vykopete velký kus železa. Musí se většinou jednat o železný kruh nebo o železo s velkou dírou. Stejně tak není problém diskutované přetížení, pokud se sonda dostane blízko kovovému předmětu. Při práci v terénu o této funkci v podstatě nevíte a když už se Vám to stane, jasně víte, že předmět je těsně u sondy a kopat se už nemusí;-)

Pracovní režimy

CoRe používá čtyři pracovní režimy, přičemž se dá říci, že každý se hodí trochu k něčemu jinému a taky do úplně jiných podmínek.

DI2:  pro mě jednoznačně nejzajímavější dvoutónový diskriminační režim. Nejvíce se hodí do míst, kde se nejčastěji pohybuji. Režim je určen do prostředí s velkým množstvím železa, kde se snažíte vyzobávat v blízkosti železa ležící barevné cíle. Dvoutón má navíc hezky udělané frekvenční rozlišení, tudíž se nemusíte soustředit na to, co je barva a co není.
Pokud bych měl doporučit nastavení pro tento režim, pak citlivost mezi 80 a 90. Tady záleží na lokalitě, ale CoRe si nechá líbit i vysoká nastavení. Funkci ID mask nechte na 10. Nižší nastavení pod 5 přinese lehký nárůst citlivosti, z praxe bych ale řekl, že je to již zbytečné. Pokud tedy nejste na nějakém místě, kde byste chtěli vysbírat všechny broky. Nastavení ID na desítku Vám tak přinese zamaskování nejdrobnějších želízek, větší železa se ozvou bručivým tónem.  

DI3: třítónové audio-diskriminační rozlišení asi bude nejoblíbenějším pracovním programem a i podle ohlasů, které už máme k dispozici, v něm hledači chodí nejčastěji. Dosah detektoru je stejný jako v ID 2, ale máte k dispozici tón pro “odpady”. I separace v železe není vůbec špatná. Pro moje uši je ale v těch nejhorších lokalitách ten třetí odpadový tón v podstatě zbytečný a jenom mě mate.

COG: diskriminační režim určený do lokalit s přítomností feromagnetických hornin a obecně extrémních půd jako jsou slané pláže atd. V tomto režimu detektor eliminuje jak problematické půdy, tak veškeré železné cíle. Na dosahu detektoru je použití tohoto režimu znát, na druhou stranu ale umožňuje se pohybovat v místech, kde řada jiných přístrojů nemá vůbec šanci. Proběhli i první testy CoRe právě na těchto problematických místech a detektor vyšel velice dobře. Díky tomu chystáme speciální test CoRe pouze z těchto lokalit, včetně videa a dosahových testů.

GEN: jednoznačně nejhlubší režim, který bych ale v reálu viděl použitelný pro dohledávání menších lokalit a to ať již jde jak o hloubku, tak o citlivost. Detektor se v tomto režimu snaží vyhodnotit na LCD včechny cíle pod sondou a vždy Vám tak dávat vyhodnocení. Dosah je opravdu vyjímečný, ale hledání v tomto režimu je pomalejší než ve všech třech zbývajících diskriminačních. Přesto každý hledač má lokality, kde stojí za to se v tomto režimu projít :-D.


Sondy pro detektor kovů Nokta Fors CoRe

Dosažené výsledky na novém a starém polygonu

Dosažené výsledky se sondou 13,2x12 cm 2D

Sonda 13,2x13 cm 2D 2h RU 15 cm 2h RU 20 cm 2h RU 25 cm 1Kčs 20 cm 1 Kčs 25 cm 1 Kčs 30 cm 1 Kčs 36 cm Přezka RU 50 cm 3 krejcary Cu - 40 cm
  Silně *** Bez odezvy   * Bez odezvy   * Slabě * Bez odezvy   * Bez odezvy   * Bez odezvy   * Bez odezvy   *  Bez odezvy   *

Výsledek byl lepší než jsme čekali, zvláště s ohledem na to, že je sucho doslova jako v pekle. Navíc sonda je určená především pro místa, kde je potřeba uplatnit co nejlepší separaci a pro hledání těch nejtitěrnějších cílů.

Dosažené výsledky se sondou 28,5x17,8 cm - Nový polygon

Sonda 28,5x17,8 cm 2D 2h RU 15 cm 2h RU 20 cm 2h RU 25 cm 1Kčs 20 cm 1 Kčs 25 cm 1 Kčs 30 cm 1 Kčs 36 cm Přezka RU 50 cm 3 krejcary Cu- 40 cm
  Silně *** Silně *** Slušně ** Silně *** Silně *** Slabě * Bez odezvy   * Slabě   *  Bez odezvy   *

Dosažené výsledky se sondou 28,5x17,8 cm - Starý polygon

Sonda 28,5x17,8 cm 2D 2h RU 15 cm 2h RU 20 cm 2h RU 25 cm 1Kčs 20 cm 1 Kčs 25 cm 1 Kčs 30 cm 1 Kčs 35 cm Ag 0,8g 25 cm  
  Silně *** Silně *** Slušně ** Silně *** Silně *** Slušně ** Do železa    * Slabě   *   

Dosažené výsledky na novém a starém polygonu jsou velice podobné. Na to, jak detektor pracoval ještě na starém polygonu, se můžete podívat ve videu na konci článku. Zvolená velikost sondy je pro každodenní hledání velmi vhodná. Má skvělý poměr mezi velice dobrými separačními vlastnostmi a dosahem. Sondy navíc nejsou vůbec mikrofonní, což hodně přidává na komfortu při hledání.

Dosažené výsledky se sondou 39,5x33,7 cm

Sonda 39,5x33,7 cm 2D 2h RU 15 cm 2h RU 20 cm 2h RU 25 cm 1Kčs 20 cm 1 Kčs 25 cm 1 Kčs 30 cm 1 Kčs 36 cm Přezka RU 50 cm

3 krejcary   Cu - 40 cm

  Silně *** Silně *** Slušně ** Silně *** Silně *** Silně *** Slušně ** Slušně ** Slušně    **

Výsledek překvapil jak mě, tak všechny přítomné. Navíc odpověď na všechny předměty byla doslova neoddiskutovatelná. Všechny cíle bych jednoznačně kopal a lze říci, že by se nic nedalo přejít ani z volné chůze. Sonda je samozřejmě hodně velká a chodit celý den jenom s ní by bylo docela únavné a to i přesto, že detektor je slušně vyvážený i s ní. Separace díky její velikosti již není tak ohromující, jako je tomu u menších cívek. Přesto je stále překvapivě dobrá a se sondou se dá rozhodně pohybovat i ve středně železem zamořených lokalitách bez toho, aniž by jste se museli bát kolik barevných cílů přejdete.

Závěr

Byl bych rád, kdyby na tento test někdo další brzy navázal. Detektor je po všech stránkách povedený a dá se srovnávat jenom s tím nejlepším co je na trhu a to bez ohledu na cenu. Nokta vsadila na jednoduchost a účelnost. Je to trend, který mezi hledači má obrovský potenciál, jelikož řada detektorářů prostě ráda hledá, nikoli nastavuje.

Video

Na videu najdete popis detektoru, postup při nastavení a také ukázku separace a dosahu.

Katalogy ke stažení v PDF

Nové detektory kovů Nokta Velox One, Fors Gold a Fors CoRe. Můžete si stáhnout katalogy ve formátu pdf. poklepáním na obrázky.

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Vypada opravdu slusne. Tesim se na testy.

To GM4PRO: Po neděli ti budu posílat Golda, na víkend si ho pujčili kamínkáři. Tak si budeš mít s čím hrát ;-)

Juchůůůů :D

Tenhle detektor vlastním a musím říci sám za sebe že je hodně povedený,v Noktě inženýři a konstruktéři udělali při stavbě tohoto detektoru opravdu velký kus práce.Můj dojem z něj je,že je to opravdu mincožrout na kolečka,tyhle cíle rozeznáte okamžitě od všeho dalšího co se mu připlete pod cívku.ID cíle neplete a režim COG na plážích u moře jedním slovem PARÁDA,ovšem dosah oproti režimu DI2 a DI3 je asi trochu znát :-).Jediné co je u něj zatím považuji za trochu nešťastně vyřešené je krytka na baterie,několikrát se mi již stalo že mi krytka od baterek upadla a baterie se vysypali ven ze schránky.To jsem ale vyřešil při hledání jednoduše izolepou,přelepil jsem krytku širokou páskou a je klid :-) ;-)

To aurumann: zatím jsem neslyšel, že byse to někomu stalo, ale schválně to napíšu inženýrům do Nokty zda byto nešlo nějak vyřešit. Je možné že by stačilo přidat milimetr na těch zobáčcích?

To Elmara: Možná ano,můj osobní dojem je že se občas při pohybu detektorem ten klips od krytu na baterky zachytí za opasek nebo za cokoliv jiné co máš na pásku na pravé straně upnuté k němu nebo ke kalhotám,myslím že ten klips na baterkách není moc napevno přichycen k drážce do které se zacvakne,spíš by to chtělo tužší zobáček nebo dva po stranách..

To aurumann: tak odpověď tady mám, problém s tím nemají. Sám jsem to ještě schválně zkoušel nějak vytrhnout a nejde to. Je to asi jenom pocitovka a asi všechno řeší pokud by jsi si pořídil kryt boxu jednotky.

To Jezevec: testů se bude určitě ještě řada dělat bude. Navíc ty drobná AG jdou detektoru parádně a tak je co ukázat. Test verze Fors Gold bude dělat Roman (GM4PRO) tento týden mu testovací strojek jede domů. ;-)

To Elmara:Jak říkám,já s tím problém prostě měl.Možná je to jak říkáš,nevím,ale pokud tam máš nějaký kryt boxu jednotky,sem s ním.Zkusím ho a uvidím,a snad to bude ok :-) ;-)

Kryty jednotek jsou v setech. Samostatně je zatím nemáme. Počítám že ale od cca druhého týdne v červenci tady už budou.

Tedy ok,tak mi jeden rezervuj,ozvu se po půli července,díky :-).

Tak jsme dostali od továrny ceny a pošlou je. Můžeme je tak vyndat ze setů, které tady mám skladem. Je tak už na eshopu ;-)

Krytky na detetektory Fors Gold a Fors CoRe již děláem vlastní a jsou ke všem detektorům zdarma ;-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru