Detektor kovů Nokta Simplex+ praxe v terénu

Kategorie: Nokta - recenze a testy , Detektor kovů Nokta - Makro Simplex+

První dojmy

Opět velice cením šikovně provedení teleskopické tyče, délka složeného detektoru je ještě o poznání kratší než u předchozích modelů Anfibio, Kruiser apod. Celková délka ve složeném stavu je velice sympatických 63 cm, což uvítají především ti, co vyráží za poklady třeba na kole nebo na motorce a detektor tak klidně složí do batohu.

První co mne na detektoru zaujalo je jeho jednotka, která svým tvarem jakoby z oka vypadla detektorům řady NOX. Je velice přehledná a menu je velmi snadno pochopitelné. Orientace, přepínání a nastavování je tak snadné a lehce zapamatovatelné. Teleskopická tyč se skládá ze třech segmentů, které do sebe přesně zapadají a jsou jako v předešlých modelech opatřeny tzv. rychlo zámky. Při plném vysunutí je velice stabilní a nijak se neviklá. Tvar průřezu se změnil z trojúhelníkového na lichoběžníkový a co je hodně překvapivé, naprosto přesně zapadne svými rozměry do tyče Deusu. Rukojeť je tvarem i na omak velmi příjemná. Celková váha 1,3 kg je vcelku také přínos, ale jak jsem psal již dříve i s mou postavou jsem nikdy extra váhu neřešil. Jedinou nevýhodu v konstrukci vidím v koncepci loketní opěrky, která se bohužel nedá posunout ani o milimetr bez použití nářadí. Myslím, že vhodnější řešení by byli klasické aretační šrouby z boku.
Zajímavou inovací je PINPOINT. Je znázorněn ve tvaru soustředných kružnic a při dohledávání poskytuje velice slušný komfort – funguje tak že čím jste ke středu blíže, kružnice ubývají až na samotný středový bod (samozřejmě se zvukovým doprovodem). Posun frekvencí je rovněž výborná věc a lze jí i do jisté míry použit k eliminaci rušivých vlivů pokud jste blízko drátů vysokého napětí. Ostatně Nokta je v tomto ohledu dost náchylná na prozvuky a rušení ale u Simplexu mi to přišlo snesitelnější než třeba u modelů vyšší třídy. Za zmínku stojí i možnost přisvícení LED diodou umístěnou vpředu osvětlující cívku, stejné řešení měl i Impact. Ledka svítí docela slušně ale zde a vlastně i u Impacta jsem ji nikdy nevyužil, každopádně se určitě někdo najde, kdo plně využije této možnosti.


 
Co se dá považovat opět za určitý návrat ke klasice je spodní část loketní opěrky kterou známe z drtivé vetšiny všech přístrojů – jen v tom rozdílu že případná powerbanka se nemontuje skrze další kryt jako je tomu např. u modelu.Anfibio, ale vsazuje se přímo do otvoru mezi opěrkou a „stojánkem“. Nezkoušel jsem a bohužel jsem se ani nedočetl, zda tam pasuje bateriový blok například z  Anfibia. Ani výrobce tomuto nic nevádí.
Největší výhodu v této cenové relaci vidím jednoznačně ve vodotěsnosti celého přístroje a možnosti bezdrátových sluchátek. Jakožto i v předchozím modelu je vodotěsnost zaručena gumovým krytem konektoru, který je pevně spojen s tělem objímky v případě, že používáte bezdrátová sluchátka. Já v podstatě již několik let bez sluchátek vůbec nehledám. Takže když bych mohl, určitě doporučuji verzi se sluchátky anebo si je dokoupit. Velice sympatické je řešení potlačení zvuku Fe, které se dá jednoduše navolit pomocí nastavení symbolu pro hlasitost železa ve třech úrovních pomocí tlačítek + / -.
Do zdířky pro nabíjení je možné zasunout redukci na klasická jakákoliv sluchátka s Jackem 6,3 mm. Redukce se bohužel v žádném setu nedodává. Je tedy možné si redukci alespoň dokoupit. Detektor je defaultně nastaven na pracovní frekvenci 12kHz tady si myslím, že lepší by bylo zvážit alespoň 14kHz. Ovšem nedokážu posoudit, jak by to ovlivnilo výslednou cenu.
Praxe v terénu
Osobně jsem testoval na čtyřech rozdílných lokalitách. Písčité pole s mineralizací 75-82, polopísčité 60-64, jílovité okolo 40 a téměř černozem kde byla mineralizace velmi různá.

Základní:

All metal: Tento program jako jediný má prahový tón který je neustále ševelí na pozadí – vyhledává všechny kovy i mineralizované horniny na displeji se objeví ID cíle ale zvuk je jednotónový a jeho intenzita se zvyšuje, pokud se cívka přibližuje blíže k cíli. Při snížení citlivosti prahový tón rovněž slábne.
Zkoušel jsem ho ale je spíš vhodný do minimálně zamořených míst.  
POLE 2 tón: Dvou tónový diskriminační režim, daleko klidnější program a vůbec nejlepší volba. Hloubková dosažitelnost je poměrně na vysoké úrovni.
PARK 3 tón: Tří tónový diskriminační režim, tenhle program mi přišel tak nějak nevyrovnaný a chová se dost odlišně na různých typech půdy, tady by to chtělo více chození a naposlouchání jelikož sice zvuk vydává krásně ale dislpej ID jaksi velmi neochotně zobrazuje číslice.
PLÁŽ: Diskriminační režim, který se na rozdíl od ostatní nedá ve stupnici disk. 0-15 změnit. Barevné kovy tedy je možné zjistit až od stupnice 16-99. Nezkoušel jsem – jelikož je to opravdu speciální program do slané vody.

Programy POLE a PARK lze nastavit pomocí diskriminačních segmentů „křížek“ a „fajfka“. Rozmezí výseče odezvy si tak může nastavit každý dle libosti. Osobně bych nedoporučoval více jak dvě políčka!

Nastavení které jsem použil:

CITLIVOST Jeden segment pod maximum (dle prostředí), DISC 04, (v případě rušení pod anebo v blízkosti el.vedení 2-4)
Simplex+ stejně jako jeho vyšší třídy disponuje položkou v menu „Posun frekvence“ F1, F2, F3. Je to velice dobrý pomocník v případě rušení. Posun frekvence většinou dokáže eliminovat, jak vliv rušení drátů vysokého napětí, tak i mezi detektory navzájem. Jsem rád, že tato položka byla zachována.
Odezva detektoru na kov pod cívkou je velice rychlá, a to osobně preferuji u detektoru, se kterým nějak nemusím řešit extra pomalou chůzi nebo stát nad cílem a rozhodovat se zda kopat či nikoliv.

Shrnutí

Možnost testování jsem měl dva víkendy a patřičně jsem si je užil. Jednoznačně se dá říci, že se detektor povedl, jak inovací konstrukčních prvků, tak celkovým designem, který odstartoval jeho předchůdce. Zvuk z reproduktoru je krásně slyšitelný a poměrně hodně výrazný. Ovládání a nastavení je velice rychlé a s mírnou praxí i lehce zapamatovatelné. Sice trošku problémem je hlouběji uložená droboť ale nelze v tomto směru předpokládat, že za cenu toho přístroje budete mít srovnatelný stroj z vyšších tříd.

Jediné co se mi tak trochu vadilo je, že v případě že vstoupíte do „menu“ a než najedete na to, co potřebujete provést – automaticky se vrátí do provozního režimu za pár vteřin. Což mne ze začátku dělalo problém, ale častějším používáním se to dá naučit bez prodlevy.

Myslím, že tento detektor má velmi dobré uplatnění v začátečnických nebo i mírně pokročilejších přístrojích a dovedu si ho představit i jako můj druhý záložní detektor.

Cobra

Stránky detektorů kovů Simplex na LP
Detektor kovů Nokta Simplex+
Detektor kovů Nokta Simplex+ WHP

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Povedený detektor 8-)

Cobrety díky za skvělý testík :)

Není za co - já děkuji za zápůjčku. ;-)

Redukce se dává k Simplexum bez bezdrátů akorát my jsme jí Kobrovi nedali :D. Spoléhal jsem že použije bezdráty z Anfibia.

Aha tak to jsem přehlédl - jinak jasně já použil sluchátka z Anfibia ;-)

Pěkně napsaný testík, tak ať se daří ! :-D

Za ty penize to bude jiste vyborny detektor.Snad mi ho jezisek prinese.

Taky jsem s nim spokojenej, jen bych potreboval poradit s tema frekvencema. Po update(u) se zmenily frekvence z f1-f5 na f1-f3. Na jakou frekvenci mam chodit, pokud nejsou nikde pobliz jiny detektory, nebo draty?
Jinak hleda pekne, az na AG. Malou ag minci mi to pipne max do 12cm. :-/ ale je pravda, ze za ty prachy nemuzu mit vsechno. :-D

To Jerry_91 : Standartně je dáno střed , tedy F2 - ovšem pokud jsi si nenastavil jinou a pak nevypnul detík. Tím se ti totiž uloží to co jsi měl navoleno ;-)

Aha, tak myslim, ze ja tam mam ten stred, tak cajk. Diky :-)

Tak dnes zakoupeno v kamenem obchode Líbeznice.A hned hura na pole za barakem.jen na hoďku ale i tak spokojenost. 8-) 8-) 8-)

Mám ho druhý den a je to peklo. Před tímhle jsem měl Ace 250 proto píšu peklo mám návyky z ejse. Takže třeba místo pinpoint si noktu vypnu. Super detik ta Nokta ale teprv začínám tak můj názor tak berte, jinak co se týká toho osvitu cívky tak jsem to testoval za tmy v lese a musím ric že nic moc, mohli tam dát Chip místo tohohle a malinkou plochou parabolu a bylo by to super ale jako myšlenka fajn. To vypnutí zvuku na jedno kliknutí je dost dobrá věc, ruší mi to dohledavacka, mám s ním nachozeno cca 3 hodiny tak si na to zvykam, zatím to není ani tak hledání jako spíš školní procházky, učím se zvykam si na něj ale začíná se mi líbit víc a víc.

Army: Skus nachodit více jak 3 hodiny, než začneš něco hodnotit. Ty detektory dosahem a citlivostí nejde porovnávat. :-)

Jo už jsem na chodil víc ale i tak hodnotit pořád nemůžu, i když chodil jsem tam co s Acem kde jsem si říkal že už nic není a Nokta našla a hluboko, krvsky zvon cca 30cm hluboko, v lese. (nechápu co tam dělala kráva v takovém nepřístupné terénu. To musela bejt ale kráva blbá. :-))

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru