Detektor kovů Tesoro EuroSabre II šestiměsíční test

Kategorie: Detektor kovů Tesoro EuroSabre II

detektor kovů

Popis detektoru

Asi bude nejlepší začít popisem detektoru. EuroSabre II je jednofrekvenční VLF detektor kovů. Detektor je analogo-digitální, což znamená, že odpověď detektorů není číslicově zpracovaná. Správný chod všech jeho funkcí je ale hlídaný procesorem, což přináší řadu výhod, zvláště pro hledače kteří mají rádi drobné nuance v odpovědi. Přístroj pracuje se třemi diskriminačními režimy a módem All Metal. Díky tomu má detektor velkou variabilitu nastavení a velmi rychlou kontrolu cíle. Kapitolou samu pro sebe je velmi nízká váha detektoru. Myslím, že opravdu na trhu není žádný detektor s výkonem EuroSabre II a váhou jeden kilogram. K detektoru je řada doplňkových sond. Přístroj může používat všechny sondy pro řadu uMax a navíc jsou zde dvě sondy 9x8" a 12x10" koncentrické, speciélně vyráběné pouze pro EuroSabre II. O koncentrické sondě 12x10" se zmíním na konci testu. Jedná se o úplnou novinku, která se na trh dostala 18.4.2010. Přístroj má velmi přesné odladění vlivu půdy, dá se rozložit do tří částí a je napájen jednou 9V baterií.

První krůčky a polygon

Když přišel první EuroSabre II, nedočkavě jsem rozdělal známou Tesoro krabici a rychle složil detektor. Přístroj je celý černý a myslím, že ve spojení s barevným popisem ovladačů se dá říct že je opravdu líbivý :) Sestavení detektoru je stejně snadné jako u všech přístrojů Tesoro a zabere Vám maximálně pět minut, a to i když to budete dělat uplně poprvé. Na polygonu jsem přístroj rychle nastavil, odladil vliv půdy a proběhl jednotlivé cíle. Obecně jsem věřil, že přístroj zase přinese posun v dosahu a vyhodnocení. Výsledek mne ale natolik překvapil, že jsem hned druhý den přístroj s notnou dávkou radosti předváděl našim prodejcům (podrobnější tabulku dosahů naměřených v Jílovém najdte dále v testu).

Nastavení detektoru

Než začnu popisovat klady a zápory detektoru a vlastní pocity při použití přístroje, popíšu nejdříve jeho správné nastavení. To je myslím velmi důležité. Funkce, které najdete na videu, budou označeny červeně.

Nastavení odladění vlivu půdy

3Přesné nastavení této funkce rozhoduje takřka o všem. Díky odladění půdy můžete mít detektor naprosto klidný v každé lokalitě, stejně jako budete schopni v místech, která za to z Vašeho pohledu budou stát díky odladění přidat nějaký ten centimetr na dosahu.

Odladění půdy se provádí jednouchým způsobem, takzvaným "pumpováním". Najděte čisté místo bez přítomnosti kovu a pohybujte sondou v rozmezí od 2 cm do 20cm. Výsledek, který byste měli dosáhnout je neměnný prahový tón treshold. Při odladění půdy doporučuji nastavovat citlivost nízko - 1 nebo 2. Prahový tón Threshold by měl být při odlaďování nastaven na slyšitelné úrovni. Odladění samo se pak provádí v módu All Metal. Úplný a přesný popis najdete v návodu, co tam ale chybí, je popis drobných rozdílů v nastavení.
Jakmile nastavení začnete zvládat, což nebude dlouho trvat protože se jedná o velmi jednoduchý úkon, můžete začít trochu experimentovat. Detektor lze nastavit až neuvěřitelně přesně. Při klasickém odladění velmi rychle najdete polohu, kdy Vám jde tón stejně nahoru i dolů. Pokud následně pomalu začnete snižovat hlasitost thresholdu zjistíte, že lze znovu úroveň odladění jemně doladit. Postupně tak můžete dosáhnou naprosto přesně odladěného detektoru, což Vám přinese velmi "tiché" hledání v podstatě bez prozvuků, což mnoho hledačů opravdu oceňuje. Prostě pak každý "zvuk" je opravdu cílem. Pokud jste odladění zvládli na tuto úroveň, můžete experimentovat dál.

Nálezy z posledního dne testuPokud budete chtít z EuroSabre II vymačkat maximum výkonu, můžete začít používat takzvané "negativní odladění půdy". V podstatě to znamená, že nastavíte detektor tak, aby Vám šel tón pouze nahoru. Pokud to uděláte příliš hrubě, bude sice dosah detektoru doslova snový, přístroj ale bude mít velké množství prozvuků, což bude hledání velmi znepříjemňovat. Řešením je nastavit negativní odladění půdy velice jemně. Když se naučíte odlaďovat vliv půdy tak, jak jsem popsal v předchozím odstavci a dosáhnete velmi přesné úrovně odladění půdy, otočte ještě potenciometrem Ground balance tak o dva milimetry směrem ke znaménku mínus. V tónu se tato změna projeví jen lehce, ale v dosahu poměrně výrazně (stříbrná mince o váze 1g navíc o cca 2 až 3cm což považuji za více než slušný výsledek).
I když na začátku asi takto přesně nastavovat půdu nebudete, nemusí Vás to nijak mrzet. Dosah detektoru je i tak vynikající. Každý hledač se ale snaží svůj detektor neustále posunovat dál, a tak Vám po nějaké době používání tohoto způsobu určitě přijde vhod.

Nastavení citlivosti

Úroveň nastavení citlivosti je druhým nejdůležitějším úkonem. Po tom, co jste odladili vliv půdy, byste měli nastavit správně citlivost. Ta ovlivňuje dosah detektoru a také citlivost na malé drobné předměty. Příliš vysoké nastavení citlivosti, ale může způsobit nestabilní chování detektoru a falešné cíle. Velmi jednoduchým postupem jak nastavit citlivost je najít čisté místo bez kovových cílů a nastavit citlivost na maximum. V 90% případů se Vám detektor "rozštěbetá". Pokud se tomu tak nestane, je půda na této lokalitě velmi mírně mineralizovaná. Pomalu, milimetr po milimetru snižujte úroveň nastavení citlivosti až najdete bod, kdy "štěbetání" ztichne. To je bod nejvyššího možného nastavení citlivosti pro danou lokalitu. Pokud budete postupovat stejně, vždy budete mít detektor nastaven na maximum co detektor snese v místě kde hledáte. Zároveň ale budete mít detektor naprosto klidný! 

Nastavení diskriminace - režim Audio disk, iron disk a blank

Nálezy z posledního dne testůDetektor používá tři diskriminační režimy, což přináší řadu výhod při vyhodnocení cíle. Také se často může stát, že nastavení, které je dobré v jedné lokalitě se může ukázat jako slabší v místě jiném. Vše je také hodně na pocitu z hledání každého jednotlivého hledače, takže je postup jak a kde nastavuji diskriminaci já vždy alespoň částečně subjektivní. V tomto bodě musím také napsat, že se diskriminací snažím vždy šetřit, a můj vlastní přístup je "slyšet co nejvíce cílů".

Audio-disk: Po všech stránkách velmi zajímavý režim, ve kterém budete chodit velmi často. Cíle jsou rozlišovány tónově, železa bručí, barvy pískají. Třetí, střední tón je "kvákavý" a označuje hůře identifikovatelné cíle. Velmi často se tóny míchají, což znamená, že se například ozve vysoký tón a zároveň s ním tón střední. Nebo nízký tón a s ním střední. Z vlastní praxe mohu říct, že cíle, které se ozvou vysokým a středním tónem, je třeba vždy kopat. Předměty, které jsou označovány nízkým  středním tónem jsou trochu o praxi hledače. Pokud se předmět ozývá především hlubokým tónem a střední tón se ozve pouze občas, bude to například vykovávaný hřebík. Pokud převažuje více střední tón, bude to předmět, kde je namíchané železo s nějakým barevným kovem. Dobrým příkladem jsou například zinkové knoflíky se železným spodkem. Obecně se dá ale říct, že tónové vyhodnocení pracuje velmi spolehlivě a jeho velkým plusem je, že i velmi drobné předměty, jako jsou například ty nejmenší stříbrné mince o váze do 1g, se hlásí vždy a pouze jako barevné cíle! To je pro detektor vynikající vysvědčení a výrazně tak přístroj odlišuje od naprosté většiny detektorů v této třídě.

Poznámka: v tomto režimu nepoužívejte diskriminátor, myslím, že nejlepší použití detektoru v audio-diskriminaci je při nastavení diskriminátoru na úplné minimum.

Nálezy z posledního dne testůIron ID: Klasický Tesoro diskriminační mód, na který jsou všichni uživatelé detektorů Tesoro zvyklí. Jelikož se jedná o rellic detektor, je diskriminátor nastaven velmi jemně. Trochu mi jeho nastavení připomíná Tesoro Tejon, i když Tejon je myslím ještě o jednu úroveň citlivější. Pro úplnou diskriminaci většiny železných předmětů je třeba nastavit diskriminátor až takřka k označení Foil. Takto nastavovat detektor ale nedoporučuji. Pokud budete chtít diskriminovat železa, je zajímavější nastavovat diskriminátor pouze těsně nad označení Iron. To pro Vás bude mít několik výhod. Především neztratíte nic na dosahu detektoru na nejmenší předměty. Také mi podstatně více vyhovuje když u větších kousků železa slyším "prskavý" tón, který je naprosto charakteristický. Detektor má pak také ještě lepší separační vlastnosti, které jsou u tohoto přístroje velmi dobré a není tak důvod si je zhoršovat.

Blank: speciální režim pro diskriminaci hloubkových želez. Tesoro se v tomto režimu snaží řešit problém mnoha evropských hledačů pohybujících se na lokalitách zamořených malými železnými, ale hluboce uloženými cíli, které mají pro mnoho detektorů velmi matoucí efekt. Režim je řízen procesorem a má odlišné chování od klasických diskriminačních režimů Tesoro. V podstatě to funguje tak, že po přijetí železného cíle detektorem ho "blank" vyhodnotí a pak se ho buď snaží skrýt nebo ne. V praxi to může znít tak, že nejdříve dostanete velmi krátký zvukový signál, který je následně skrytý. V opravdu železem zamořených místech je to velmi dobře použitelné a zkrátí Vám to prohledávání lokality. "Blank" pracuje velmi přesně, má ale také svoje slabé místo. Například malé železné patrony, které se obvykle hlásí coby barevné cíle, detektor v tomto režimu spolehlivě schová. Testoval jsem v tomto režimu řadu předmětů o které bych určitě nechtěl při hledání přicházet. Ani drobné stříbrné a zlaté předměty detektor nediskriminoval. Přesto bych tento režim používal především v místech, kde to má smysl. Pokud tak na určité lokalitě kopete z velkých hloubek jednu hlavičku vykovávaného hřebíčku za druhou, je "Blank" určitě velmi dobrým a rychlým řešením.

Poznámka: V režimu Blank doporučuji nenastavovat diskiminátor, nechte ho nastavený na minimu.

Nastavení prahového tónu Threshold

Nastavení prahového tónu je důležité ve třech bodech. Při odlaďování detektoru by měl být prahový tón nastaven vždy někde na úrovni slyšitelnosti. To samé nastavení, nebo ještě o něco nižší, je vhodné i pro hledání v režimu All Metal. V diskriminačních režimech je možné threshold nastavovat na maximum. Pokud to uděláte, získáte o chloupek lepší citlivost na malé předměty a hlasitější odpověď všech ostatních cílů.

Práce v režimu All Metal

Nálezy z posledného dne testůPráce v tomto režimu má svá specifika a zákonitosti. Většina hledačů používá rychle přelaďovaný All Metal, který detektory Tesoro používají především k přesnému zaměření předmětu. Režim má ale daleko širší použití a při použití sluchátek v něm budete schopni dohledávat řadu cílů, které mohou být pro většinu detektorů skryté. Práce v tomto režimu může být ale pro některé hledače únavná, zvlaště v místech, která jsou na cíle bohaté, je to hledací režim především pro zkušené hledače. Určitě ale platí, že by detektor při práci v tomto režimu měl mít threshold nastaven na úroveň slyšitelnosti. Pokud používáte sluchátka, můžete tuto úroveń nastavit ještě níže - stačí když prahově budete vnímat i tu nejdrobnější změnu signálu.
Mnohokrát jsem se setkal s tím, že i zkušenější hledači tento režim vůbec nevyužívají. Často argumentují jeho únavností a řadou cílů. Obvykle je ale problém spíše v nedbalém odladěním vlivu půdy (platí to obecně pro všechny detektory s manuálním odladěním půdy s aktivním thresholdem). Čím přesněji nastavíte ground balance, tím příjemnější a přínosnější pro Vás bude práce v All Metal. Díky dobře umístěným ovládacím prvkům je pak snadné přepínat palcem ruky, která drží detektor, mezi režimem All Metal a diskriminačním režimem. Vše funguje velmi snadno a prakticky tak máte okamžitě možnost si ověřit zda se jedná o železo nebo o cíl z barevného kovu. Pokud je signál velmi slabý nebo úplně nezřetelný, pak se určitě vyplatí trochu odkopnout půdu. Takto má smysl postupovat ale pouze v lokalitách, které za to stojí, nebo v místech, kde je cílů velmi málo.

Hodnocení detektoru - praxe a pár typů

Moje vlastní hodnocení detektoru bude samozřejmě subjektivní a je tak na ně potřeba i pohlížet. Přesto se budu snažit popsat praxi s tímto detektorem co nejpodrobněji, protože jsem přesvědčen že tento přístroj si to opravdu zaslouží.

Detektor jsem používal jak v zimních měsících, tak celé jaro, plus samozřejmě v listopadu a prosinci než napadl sníh. Mohu tak prohlásit, že je detektoru úplně jedno kolik je zrovna na teploměru. Moje první letošní hledání proběhlo za teploty cca -13°C. Chodili jsme jednu známou ústupovku, ostatně nic jiného ani chodit nešlo, protože všude jinde ležela ještě příliš silná sněhová vrstva. K zimnímu hledání tak mohu pouze poznamenat, že pokud se budete snažit odladit ground balance na silnější sněhové vrstvě příliš neuspějete. Tón je v podstatě neustále stejný a detektor nemá co by odladil. V takovém případě je nejlepší nastavit nějakou střední hodnotu jako u Air testu. U menší vrsty sněhu (až 5cm) se vyplatí sníh při odlaďování odhrnout a odladit přímo na půdu. Detektor se v mrazivém počasí osvědčil bez ztráty kytičky, narozdíl od mé zaručeně nepromokavé trekové obuvi. Zmrzlé nohy mi roztávaly ještě několik hodin po návratu domů :).

U detektoru především obdivuji jeho variabilitu vyhledávacích režimů. Nejedná se o žádné funkce navíc, detektor je tak, jak jsou na to všichni uživatelé Tesoro zvyklí, vybaven vždy pouze a jenom tím, co hledač v terénu opravdu použije. Pod heslem "V jednoduchosti je síla" je možné s tímto přístupem souhlasit a určitě se v tomto náhledu projevuje i pohled obou bratrů Giffordů, kteří jsou sami hledači a na detektory se tak dívají především z praktické stránky použití v terénu.
Odladějí ground balance je u EuroSabre II velmi snadno použitelné. Dle mého názoru, ale i mých přátel je u tohoto detektoru nastavení vyrovnání půdního vlivu nejjednoduší ze všech detektorů Tesoro. Tón thresholdu a jeho změna je výrazná což především úplným začátečníkům vše usnadňuje.

Osobně jsem si nejvíce oblíbil používat režim Audio-disk. Pouze pokud byla lokalita opravdu železem zamořená a já, už unavený, jsem přepínal do režimu klasické diskriminace. Díky míchání tónů v Audio-disk máte možnost s detektorem dlouho růst a dotáhnout použití přístroje do absolutní virtuozity. Dobrým příkladem je třeba železný kroužek. Jeho střed píská a kraje bručí. Je dobře když takový cíl poprvé hledač vykope, aby pochopil, co mu detektor říká. Rozlišení ale funguje působivě.

Klasická Tesoro diskriminace funguje podobně jako u Tejona. I když mi přijde o něco hrubší, přesto je velmi universální a pokud je hledač zvyklý rozlišovat velká železa od menších pomocí diskriminátoru, a obecně při hledání železných cílů, velmi dobře použitelná. Tento režim jsem používal především tehdy, když jsem byl už trochu z tónové odpovědi unavený. Přitom jsem také používal metodu přepínání do Audio a kontroly cíle. Porovnáním obou režimů se dá vyhnout zbytečnému kopání. Ze začátku jsem ale kopal každý podezřelý cíl. EuroSabre II se ale moc často nesplete a o odpověď se tak dá opřít.

Režim Blank je pak nejlépe použitelný především v místech s velkým množstvím železných odpadů. Diskriminace řízená procesorem schová opravdu lecos, velký železný předmět ale přizná jako barvu (podkova atd). Trochu mě znervózňovalo, že mi "blank" schovával třeba drobné železné patronky (nejsem myslivec  a tak netuším jak se jmenují, ale průměr je pouze několik milimetrů).
Chování "blanku" je odlišné od klasických diskriminačních módů Tesoro. Ty při přijetí nechtěného cíle menších rozměrů mohou jednou dvakrát prsknout. U většího kusu železa propskávají. Blank v naprosté většině případů "prskne" pouze jednou a pak předmět schová. U velkých kusů železa se ale ozve jasná odpověď  do barvy a detektor Vás žádným způsobem nevaruje, že to nebude asi to pravé ořechové. Režim tak vidím jako nejlépe použitelný přesně v těch případech pro které byl vytvořen,tedy pro eliminaci velkého množství menších železných cílů v hloubkách na hranici dosahu. Ty jsou pro velké množství detektorů neřešitelným problémem!

Závěr

Detektor kovů EuroSabre II je přístroj, který se po všech stránkách povedl, o čemž už dnes svědčí řada hledačů kteří ho v ČR používají. Hodně z nich se musím omluvit za spoždění tohoto testu, ale letošní zima byla opravdu dlouhá a nechtěl jsem nic uspěchat. Dva podzimní měsíce byly opravdu málo.

Obsluha detektoru je jednoduchá a příjemná, stejně jako váha. Ani úplný začátečník se tak nemusí bát, že by přístroj v poměrně krátkém čase neovládl. Alfa a omega dosahu a klidného průběhu hledání je odladění vlivu půdy. Na videu, které je na konci testu, jsem mu dal maximum času a doufám, že to všem, co by třeba v této funkci přístroje tápali, pomůže. Z mého pohledu je to úkon velmi jednoduchý a odladění přístroje mi trvá maximálně několik vteřin. Je ale pochopitelné, že pokud to někdo nedělal, nemusí hned vědět jak na to.

Myslím, že není nutné detektor nijak zvlášť přešťavovat, dosah je i tak velmi slušný. Zvykl jsem si chodit s detektorem na sluchátka a tak jsem i úroveň prahového tónu threshold nechával nastavený na práh slyšitelnosti. To Vám dává lepší šanci při přepnutí do All Metal rozpoznat o jak velký předmět se jedná a jak hluboko je uložený.

Každý hledač si ale nakonec u detektoru najde Svůj vlastní styl, mohu tak jen všem popřát hodně úspěchů s tímto jedinečným přístrojem a nezapomeňte tlačit na cívku :)

Elmara

polní testování EuroSabre

 Poslední den testů EuroSabre II, je jen škoda že jsem nepřidal alespoň jedno Ag :)

Tabulka dosahů naměřených v Jílovém u Prahy pro EuroSabre II

 Předmět  Popis  Citlivost 9 Max Boost  Lehce záporné odladění půdy - viz video 
1

Prvoválečný vojenský odznak

Průměr 45mm 

30 cm  34 cm  plus 3cm
2

Dvouhaléř Rakousko-Uhersko

Průměr 19mm

19 cm 23 cm plus 1cm
3

Jedna koruna ČSSR

Průměr 23mm

23 cm 25 cm plus 2cm
4

1 krejcar Ag Slezsko

Průměr 14 mm

19 cm 20 cm plus 2cm
5

1 haléř Vratislav Jagellonský  

Průměr 9 mm olámaný 

11 cm        13 cm        plus 1cm                                             
6

Půlka opaskové spony.

Délka cca. 46 mm

28 cm 32 cm plus 2cm
7

Deformovaná nábojnice.

Délka cca 50 mm 

26 cm 31 cm  plus 2cm

 

Horká novinka od Tesoro EuroSabre II limited edition

 

Nový EuroSabre II sp.editV pátek 16.4 přišly první detektory z limitované série EuroSabre II limited series. Tyto detektory jsou vybaveny zcela novou sondou 12x10" koncentrická v černé barvě.

Všechny detektory Tesoro mají přesně manuálně nastavované sondy. Sondy v limitované sérii jsou ale nastavované na elektroniku konkrétního detektoru a je zde tak maximálně snížená tolerance. Sondy mají shodné číslo s číslem detektoru a vždy tak budou tou nejlepší cívkou kterou k detektoru koupíte.

 

Stejně jako ostatní detektory Tesoro EuroSabre II jsou i přístroje v této specialní edici schopné používat všechny sondy určené pro řadu uMax.

O víkendu jsme provedli alespoň měření na polygonu a strávili s detektorem několik hodin v terénu. Výsledky najdete v tabulce.

 

 

Přesně nastaveno - bez tolerancí

 

Tabulka dosahů naměřený v Jílovém u Prahy s EuroSabre II limited series (nová sonda 12x10")

 

 Předmět  Popis  Citlivost 9 Max Boost  Lehce záporné odladění půdy - viz video 
1

Prvoválečný vojenský odznak

Průměr 45mm 

33 cm  35 cm  plus 2cm
2

Dvouhaléř Rakousko-Uhersko

Průměr 19mm

22 cm 24 cm plus 1cm
3

Jedna koruna ČSSR

Průměr 23mm

25 cm 27 cm plus 2cm
4

1 krejcar Ag Slezsko

Průměr 14 mm

19 cm 21 cm plus 1cm
5

1 haléř Vratislav Jagellonský  

Průměr 9 mm olámaný 

12 cm        14 cm        plus 1 cm                                           
6

Půlka opaskové spony.

Délka cca. 46 mm

32 cm 34 cm plus 2cm
7

Deformovaná nábojnice.

Délka cca 50 mm 

29 cm 31 cm  plus 2cm

Video

Na videu najdete předvedení detektoru, jeho funkcí a nastavení.

 

 

 

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

....pane jo :-) děkuju za článek..toto jsem potřeboval :-D

Mám ES II LS, zapnul jsem ho jen na půl hodiny, a už teď si chrochtám. Zítra jdu na celý den! K Lobu to bude perfektní doplněk.

Elmara - díky za tvůj pohled na ES II popsal jsi to úplně suprově.A tebou naměřené dosahy sedí. Já měl ve Sloupu 1 Kč na 26 centimetrech a Ag 0,8 g x 10 mm ve 12 centimetrech.

Voxi- tak ty jsi Lobu nevěrný. Rovnou si dej na Lobo inzerát, už ho nebudeš potřebovat. ES II tě dostane. :-D :-D :-D :-D

Dobře udělaný test.Pokud by někomu neseděli dosahy ..tak si uvědomte ,že u vás je taková zem..a o pár km dál je už jiná.. :-D..Píšuto jako člověk co tento detektor testoval sám pro sebe..a tudíž nezávisle na na tomto webu.

TO Shorty: neustálým experimentováním s nastavením GB do lehce negativně jsem dostal ESII ještě podstatně hlouběji. S větší sondou 12x10 jsme 3 krejcar pepíkaI dostaly na 36cm! Je to samozřejmě šust, ale oboustraný. S ESII se dá docela dlouho růst, a určitě se najdou hledači kteří ho vymáčknou ještě dál. Ostatně u Libora ne takovém našem testovacím místě bral Šimon zakopanou 1kč v 35cm.

Já jsem do tabulky uvedl pouze v půdě naměřené hodnoty, které mohu s normálně nastaveným ES II každému kdo do Jílového přijede předvést. :-)

Ono to měření ve Sloupu bylo docela neobjektivní. Pod povrchem byly zřejmě nějaké instalace a některé detíky tam absolutně nešly odladit.Třeba F75 bylo nutné stáhnout na 45 procent citlivosti kvůli interferenčnímu rušení. Já jsem také nijak neexperimentoval s nastaveními,polygon jsem jenom prošel a dost. Vím že se dá vyšťavit na větší hloubku,ale tam to nešlo.A to že detík signalizuje Ag jako barvu až na hranici dosahu je pravda. Buď barva a nebo nic.
EuroSabre se Giffordům opravdu vydařil. Díky jim a tobě za péči o nás jako věčné nespokojence. ;-) :-D :-D :-D

Díky za tento test je to fakt skvěle popsaný,sám mám tento detektor týden a měl jsem z toho přechodu z digitálu trochu obavy,ale musím říct ,že úplně zbytečný.První moje dojmi sním jsou velice pozitivní a určitě sním nebude mít problém ani úplný začátečník a už vůbec ne po takto popsaném testu a očekávaném videu.Ještě jednou díky :-D

Díky Elmaro. Parádní testík. Myslím že nejsem sám co můžu užasle rozmýšlet a číst a studovat znovu a znovu. Doufám že ho brzy uvidím v akci a hlavně v režimu audio disk. A to s tou limitovanou edicí a přesně sladěnými cívkami zní taky velice dobře.. A vůbec, máte taky někdo něakou tu kritiku? Taky by mě zajímalo, jak si poradí s tenkým zlatým řetízkem.. jestli ho při této frekvenci a kombinaci režimů uvidí.. Kdyby byl někdo tak hodnej. Jen pro představu. Jinak teda paráda a moc dík. Už se těšim až se setkáme :-P ;-) :-D

Atos- jediná výtka tomuto detíku je, že mu chybí regulace hlasitosti repro. Opravdu jen tato jediná chyba se najde. ;-) ;-) :-D :-D

SHORTY- To je škoda, ale myslel jsem si to :-( Nejspíš kámen úrazu takřka asi většiny detíků.. No a neustále si potit uši v letním parnu pod sluchátky.. Ale co by jsme pro ticho v lese neudělali :-D :-D Ale konečně něaká kritika :-P Diky ;-)

mám dotaz nevíte někdo proč na oficiálních stránkách www.tesoro.com o něm nepíší díky za odpověď.. :-(

Zdravím. Nejdříve musím pochválit pěknou a rozsáhlou recenzi. Velice se mi líbil fígl se záporným nastavením GB pro vyšší dosah. V souvislosti s odladěním země chci upozornit na jeden fakt, který tu nezazněl. Odladění země je u detektorů Tesoro opravdu velmi jemné a přesné. To umožňuje použití detektoru ve složitých podmínkách, ale zároveň se stává, že se detektor velice snadno „rozladí“. Respektive se stane, že poměrně rychle opustíte podloží, pro které byl detektor odladěn. Rozhodně to nepovažuji za chybu detektoru, pouze je třeba mít toto na paměti a pokud možno co nejčastěji kontrolovat nastavení GB. Za krátký čas člověk odhadne dle terénu, kdy je potřeba kontrolovat GB více či méně. Je to stejné jako s posloucháním tónu – ze začátku holt kontrolovat častěji ;-)

TO Jonny: EuroSabre II je zatím pouze pro evropský trh, ten je z pohledu Tesoro opravdu velice malý. Je to tak trochu i Česko-Slovenský projekt :-)

TO Fox: Na 90% se zem nehne za celý den. Pro kontrolu není potřeba udělat nic jiného než zakývat sondou v All Metal nahoru a dolu. Takže v podstatě můžeš zem kontrolovat při každém dohledání cíle. Obecně ale zem naladím ráno a dále už neřeším.

Problém může být v místech kde se velice rychle mění mineralizace. Pokud je to opravdu hodně extrémní místo (já jsem ale takové nenašel) asi se musí častěji testovat :-) Jinak ale dobrá poznámka :-)

To Elmara: Nechci, aby to vypadalo, že učím orla létat. Ale dost mě překvapuje, že se stejným odladěním země chodíš celý den (předpokládám, že se nebavíme o dohledávání na deseti metrech čtverečných). Uvedu pár běžných příkladů kdy dolaďuji GB v průběhu hledání. Stačí jít cestu, která se pozvolna zvedá do kopce. Trasa cesty zachycuje proměnný geologický profil terénu, který se projevuje změnou sloužení půdy. Proto je nutné kontrolovat - dolaďovat vyvážení. Jako další případ uvedu cestu v listnatém lese. Rozdíl mezi vyšlapanou pěšinou a zbylými kraji cesty pod větší vrstvou tlejícího listí je nezanedbatelný. Rozdíly se dají najít i v poli kde se nachází stará rozoraná cesta. Někdy se jedná o drobné nuance, ale jindy je to tolik, že se kus vrátím a projdu si místo znova se správným vyvážením. Kontrolu GB samozřejmě provádím přepnutím páčky do All Metalu a klasickým pumpováním. :-) Ovšem to neprovádím nad dohledávaným cílem. Dokonce to neprovádím ani nad zasypanou dírou.

Mám stejný poznatek jako Elmara. Za denní 10 hodinové hledání zkouším odladění max. tak 5x a to většinou když přejdu z pole do lesa a podobně. Opravdu není potřeba to stále dohánět.Možná nejedu pokaždé na 100 procentní výkon, ale je to plně postačující.Kdybych měl na jednom štráfku pole stále dolaďovat,tak bych si pořídil detík s automatickým odladěním. ;-) :-D :-D :-D :-D

Ještě jedna věc. V návodu se dočtete,že po zapnutí detíku se ozve test baterií. Nikolivě,ozve se pouze krátký bručivý ton. Soudruzi udělali chybu v popisu,nebo v překladu. ;-) :-) :-) :-)

To Shorty: V návodu opravíme, dík za upozornění :-D

Jen se zeptám je k limitovaný serii i zákl.sonda v ceně bo nikoliv?? ;-)

To Wendis: V ceně je jedna sonda 12x10"

dnes vyrážím poprvé jako zelenáč s Tesoro Euro Sabre II

Jasný děkuju ;-)

To fox: Vše co popisuješ je naprosto logické, ale ty rozdíly nejsou tak ostré. V normální lokalitě se takřka nic nemění, pokud přejdu z lesa na pole, samozřejmě zapumpuju. Velikost rozdílu se ale liší místo od místa. Dnes jsem za dvě hodiny v lese nemusel změnit nastavení ani jednou. Je to lokalita na výhlídnce u Jílového, poměrně ostrá stráň se svažuje od Jílového směrem k Praze. Lokalita má rozměry tak 2x1 km. Dle logiky věci by spodní část měla být více mineralizovaná než horní - na GB ale rozdíl 0.

Co se týče poznámky o testu při dohledávání: prostě šahnu 30 cm od másta kde dohledávám, když se mi něco nezdá a zapumpuju. :-) Nad cílem to opravdu nemá smysl :-D

P.S. není důvod orla občas něco nenaučit, ještě jsem nedospěl do stavu kdy bych si myslel že vše co napíšu na 100% sedí a je bez chyby. :-P Takže každá poznámka je dobrá 8-)

Elmaro,jak to vypadá s tím videem ES-II ? Jsem napnutý jako kšandy.
Popis je super,ale i video napoví.Jsem z českého středohoří,je tu mraky čediče,někdy mám i při usínání v uších zvonkohry.Třeba u Loba se píše,že si poradí s mineralizací.Video na Lobo jsem také nikde nenašel.Možná by nebylo špatné přivézt někdy do Jílového bednu se šutry i s hlínou na testíky.Ten kámen se chová ve vlhké hlíně jinak než když ho vytáhnu ven. 8-)

Jsem to já ale Matěj(nic proti Matějům),omlouvám se-video na lobo jsem našel ve starším archívu. ;-)

Na videu se pracuje. Trochu je problém s technikou. Aneb výsledek se nám ve světle v kterém bylo točeno vůbec nelíbí :,-( Musíme to udělat znovu na sluníčku nebo to začít svítit.

Marku dík za pěkné video !!!!!!!!!!!!!

JO jo to video nemá chybu,holt Elmara no ;-) ;-) ;-) 8-)

:-)

Video parádní, i vysvětlení.A jak je to s dohledáváním? jsem zvyklý na pimpoint, ale to ESII nemá.

ES II nepotřebuje pinpoint ,má přesné zaměření nálezu

1 Kčs to bere hraničně v 25 cm, ale jen středem sondy. V jaké hloubce by ji to bralo i okrajem sondy? Děkuji za odpověď.

SKV: Tyhle nové kevlarové sondy mají docela slušný překryv, takže 25 cm není na většině lokalit problém takřka po celé ploše. Určitě cíl uslyšíš na cca 70% plochy (to je můj odhad - jenom jsem to tak testnul na vzduchu)
Tyto sondy už neberou pouze středem, berou i hranou. K ES II můžeš pořídit i 2D sondy widescan pro uMAX. Nebo větší koncentriku.
Příští měsíc budou také pro tuto řadu 2D H.O.T sondy od DeTech. Výběr je tak velký ;-)

Tak to není tak zlé, když člověk vezme v potaz tu nepatrnost vnitřní cívky. Kdosi se totiž zmiňoval, že záběr je k "pláčí" (oproti DD sondě), tak jsem si říkal, že to snad nebude horší než koncentrika u CS3MX.

To SKV: Nevím že by to někdo psal a je to nesmysl. Detektor už má řada hledačů, myslím že hodnocení budou přibývat :-)

Tak nějak mně to začíná připadat, že spíše budu mít Lobo jako doplněk k EuroSabre (II LS). Ten detektor je fakt skvělý.
Pro SKV: Ve verzi LS (s větší cívkou) má opravdu velký záběr. Při vykopávání objektu ze země je to věc cviku, ale s dohledávačkou (Garrett) to jde mnohem lépe. Sice to bez ní jde, ale když je toho v zemi víc, tak je doslova požehnáním (proti vztekání se "kde sakra ten kus šrotu je").

Já porovnávat nemůžu ESII je můj první detektor,ale jsem spokojenej zrovna dneska nějakej odznak z roku 1927 a 10cm vedle hřeb a ne malej a detík hlásil oba cíle barvu a pak hned zkorodovaný železo to prej moc detektorů neumí podle znalců tady z LP :-D.Ještě jsem zvědav na ty 2D H.O.T. sondy jestli má cenu ji kupovat :-/

vox: Je mi jasné, že větší cívka - větší záběr, trochu větší hloubka. Jenže i vyšší cena... ESII je lehounký detektor, jak je to pak s vyvážením? O kolik je větší cívka těžší? Nejde to pak moc "na čumák"?
Omlouvám se za spoustu otázek, ale třeba to bude zajímat i ostatní zájemce. ;-)

To Elmara: Možná se zeptám blbě,ale myslel jsem, že pro nejlepší výsledek, respektive nastavení odladění vlivu půdy je velmi důležité aby ton při ladění byl konstantní při pohybu k zemi a vzhůru. Na videu při testu hloubky na tu korunu při negativní změně odladění vlivu půdy dostane signál,i podle tvého komentáře, jasnější odevzu. Pokud by si nechal zaplý all-metal tak při pohybu cívkou v tomto negativním odladění uslyším nežádoucí "prozvuky". Proč v diskriminaci přináší toto nastavení spíše plusové body? Tak trochu se to bije s tím, co jsem doposud pochopil. díky za odpověd.

To Honza5: V All Metal jsem to netestoval, to mě tedy nenapadlo. Zítra vyskouším zda detektor bude mít prozvuky. V podstatě je ale potřeba při chození v All Metal mít treshold opravdu nízko a sluchátka by měla být samozřejmost.

Elmara: Šlo mi o to, že odladění vlivu půdy se nastavuje v all-metalu, tak jak si to předvedl ve videu, ale proč pro lepší signalizaci a zlepšení hloubky si to schválně odladil nedokonale? Pak si správně zapnul do diskriminace a hle, signál byl jasnější a Eurosabre by šel ještě hloubš než při dokonalém odladění půdy. Tenhle rozdíl mi nejde do hlavy :-O

To Hanz5: Tak jsem se k tomu dostal až pozdě odpoledne. při mírném záporném odladění se v All Metal neděje nic.

Co se týče odladění GB, jako takové. Odladění vlivu půdy je pouze jistý druh diskriminace. Tím že ji vlastně lehce snížíš, přidáš na dosahu. Hodně to takto zjednodušuji, ale nevím jak to lépe a jednoduše vysvětlit. :-)

Takže pokud schválně nevyladíš půdu na detektoru optimálně, tak Eurosabre nemá při kmitech prozvuky? Porovnávám to s mým bývalým Cortesem ( s láskou na něj vzpomínám ). Pokud jsem chtěl jít v all-metal ( časem jsem po nasbírání zkušeností zjistil, že all-metal je ve všem lepší než diskriminace u tohodle detíku ). Cortes když nebylo dokonale odladění půdy, tak v all-metalu měl při kmitech "prozvuky", prostě při každém kmitu bylo slyšet zvýšení tonu tresholdu. Jestli se nepletu, tak odladění půdy na detektoru má stejný vliv v all-metalu tak diskriminaci. Proto mi není jasný, proč Eurosabre při nedokonalém odladění půdy jde hloubš?? Když na správném odladění vlivu půdy na detektoru je závislá i hloubka dosahu a to samozřejmě pozitivně.

All Metal používá u Cortese málokdo a je to chyba. Zvláště v lokalitách kde je cílů málo. Pokud ale nepoužíváš sluchátka je myslím lepší diskriminační mód.

Co se týče odladění GB, je potřeba se na tento úkon opravdu dívat jako na druhou diskriminaci. Prostě ji lehce stáhneš, uděláš to tak aby jsi nedostával prozvuky. Slabý cíl na konci dosahu se pro diskriminátor může jevit už jako mineralizace. Na těch nejmenších penízkách se to ostatně projeví nejvíce.

Chodím samozřejmě se sluchátky - pořád.
U Cortese co jsem přešel v diskriminaci, to mi v all-metalu hlásil. Na louce, kde jsem chodil v diskriminaci,jsem pak v all-metalu tahal mince. I na hloubku mi to vyhovovalo, slyšel jsem menší signály, jenom šumy ( hloubka ) a v diskriminaci by mi to nehlásil. Samozřejmě vím, že Cortese máš nachozenýho, takže se nepřu, jenom hlásím moje poznatky.
S každým detíkem je to jiný, kdo se v tom má vyznat :,-(
Každopádně ES 2 se mi jeví zajímavě.

To Hanz5: ES2 je povedený detektor, jak dosahově tak vyhodnocením jsem maximálně spokojený. V poměru cena/výkon je to myslím volba z nejlepších.

Určitě jsou ale detektory lepší a sofistikovanější. Vždy záleží spíše na tom co od detektoru při hledání očekáváš :-D

Jelikož nás hodně hledačů prosilo, aby jsme ES2 daly do půjčovny, od zítřka tam bude. Každý si tak tento detektor bude moc otestovat a vyzkoušet co si tady v testu přečetl :-)

Tak zatím se nechystám kupovat nový detektor ( finance ), navíc mám kratoučkou dobu Advantage, takže zkusím co umí. Každopádně bych se přidal do fronty do té půjčovny. Až pojedu okolo, využil bych toho.
Jinak děkuju za určitě zajímavou debatu, mrcas je hodně o zkušenostech, který člověk získává v terénu, nicméně i debata k tématu ti lecos dá. Díky

Zajímalo by mě srovnáni s Tejónkem,který se víc vyplatí.

TO Avarikus: To je těžko popsat. Doporučuji se zastavit a pořádně otestovat ;-)

Ahoj Marku.Vyborne napsane ,video super.Diky za tvoji praci s clankem a videem.Az se poradne naucim a nachodim se silverem ,tak bych s klidnym srdcem sel do ES II.

Musím říct že na základě tohoto dobře napsaného článku jsem si ES II koupil. Splnilo to veškeré moje očekávání a jsem s ním naprosto spokojen. Jen malá výtka. Mít možnost upravovat hlasitost by byla fajn. Sluchátka v parném létě nechci nosit a hlavně jsem raději když slyším zda někdo a nebo něco se ke mně blíží. Už se mi ne jednou stalo, že mě našli lidi podle pípání, kvůli své zvědavosti co to je. :-D

Tak si rikam,ze ES II bude pro me to pravi orechovi.Snad uz brzy :-P

Dnes mi prišiel ES II.Vyzera super tak dúfam,že bude aj funkčne v pohode.Cez vikend ho pojdem vyskušať.Už sa teším jak take hovado :-P

Ahoj jsem tu nový a dneska první hladačka s Tesoro EuroSabre II .
Je to můj první detik a musím říct že překonal moje představy.
Také bych rád poděkoval Pánům z eshopu kteří mě rozšířili obzor a poradili v koupi :) .
Jen pro info koupil jsem bazarový kousek na těchto stránkách a vše v naprostém pořádku .
A nyní se dostávám k jádru pudla :
1:odladění půdy-all metal nebo disc asi all že
2:Blanc ,iron id nebo audio tady fakt nevím (manual jsem pročítal mnohokrát a video shlédnu mockrát) další postup s odladěním je mi jasný
3:chápu režim all metal (první páčka) audio (druhá páčka
)
4:tuším jak funguje režim diskriminace ale mate mě kombinace páček obecně

5:děkuji všem za rady a omlouvám se za můj czečtin :)

6:hledám někoho na mrcasení s detíkem z okolí Hradce Králové já sám jsem z Jaroměře

7: Díky
Jo a můj mail kdyby bylo potřeba shadow.m.a.n@seznam.cz

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru