Detektor kovů X-Terra 705, aneb reálné testy doplňkových sond a doporučené nastavení

Kategorie: Detektory kovů řady X-Terra , Testy cívek pro detektory kovů Minelab

Sluníčko trochu zapadlo a na obloze se objevilo alespoň pár mráčků a tak jsem se s Danem dostal konečně k dlouho plánovanému testu X-Terra 705 s doplňkovými sondami.

X-Terra 705 je detektor, který svým technickým zpracováním dostane asi každého. Možnost využívat tři pracovní frekvence a prospekting mód je v této ceně zcela výjimečná. Navíc přibyly další typy sond, které lze u tohoto detektoru použít a výběr je tak už více než slušný. Jednotlivě jsme na různých místech sondy již testovali, ale nikdy takhle pohromadě. Docela jsem se těšil, jaké budou mezi jednotlivými cíli rozdíly. Na novém polygonu jsou nyní cíle v hloubkách od 15 cm do 50 cm a tak se dá testovat leccos.

Nastavení detektoru

X-Terra 705 přes velké možnosti, které dává, má velice jednoduché nastavení. Je ale potřeba dodržet několik standardních postupů.

Počet tónů – dle Vaší preference. Pokud někdo kope každou barvu, dá se chodit bez problému ve dvoutónovém audiu. Pokud ale máte raději co nejpřesnější vyhodnocení, je multitón nejlepší volba
Nastavení thresholdu -  jako vždy tak, aby jste ho slyšeli. Minimální hodnotu bych ale viděl na čísle 6
Odladění interferencí – doporučoval bych vždy použít automatický režim než začnete hledat.
Nastavení citlivosti -  nechte sondu volně 5 cm nad zemí v místě, kde není žádný kov. Nastavte citlivost na maximum a párkrát máchněte. Pokud bude detektor vydávat prozvuky, snižte citlivost o jeden stupeň a vše opakujte. Nesnažte se rovnou snížit citlivost příliš. Je řada lokalit, kde se dá chodit v nastavení 27 až 29 a na dosahu je to znát!
Hlasitost – dle preferencí. Bez sluchátek asi vždy takřka na maximum, vždy záleží na hlučnosti okolí. Použití sluchátek se ale dá jednoznačně doporučit.

Odladění vlivu půdy

Terra 705 nabízí celkem tři možnosti jak vše provést. Klasickou standartní metodou je zmáčknout tlačítko pro odladění, tlačítkem mínus sjet na nejnižší hodnotu a pak pomalu pumpovat mezi 2 a 20 cm, přidávat plusem hodnotu a hledat místo, kdy detektor ztichne. Varianta druhá poloautomatická je zmáčknout tlačítko odladění, začít pumpovat a nechat vše na automatu (dělené tlačítko krumpáček/mince). Výsledek je ve většině případů velice podobný. Poslední možností je zmáčknout na ovládacím panelu symbol křivky, která se následně objeví na LCD. V tomto režimu detektor neustále vyhodnocuje mineralizaci. Je to režim vhodný do míst, kde se hodnoty velmi rychle mění. Daní za tento přepych je ale lehká ztráta na dosahu.

Test sond

Detektor jsme testovali v nastavení: citlivost 25, threshold 12, disk All Metal, audio Multitone, pracovní kanál 1, ruční nastavení GB. Jako nejzajímavější doplňkové sondy od jiných výrobců než je Minelab nám vyšly Nel Hunter, Nel Storm, Coiltek WOT a Nel Big. S popisem začnu od začátku, tedy od té nejmenší.

Nel Hunter na pracovní frekvenci 18,75 kHz by se dal jistě považovat prvním pohledem za sondu vhodnou především na separaci nebo čistě jako alternativa k základní sondě, která je dodávána na 7 kHz. Tato sonda byla největším překvapením testu.

Dosažené výsledky se sondou Nel Hunter 18 kHz

Nel Hunter 18 kHz 2h RU 15 cm 2h RU 20 cm 2h RU 25 cm 1Kčs 20 cm 1 Kčs 25 cm 1 Kčs 30 cm 1 Kčs  36cm Přezka RU 50 cm 3 krejcary Cu  40 cm
  Silně *** Slušně ** Slabě   * Silně *** Silně *** Slabě   * Bez odezvy   * Slabě   *   Bez odezvy   *

Výsledek byl lepší než jsme čekali, zvláště s ohledem na to, že je sucho doslova jako v pekle. Navíc sonda má velmi povedené separační vlastnosti a osobně bych ji hodnotil jako zatím to nejlepší na každodenní hledání, co jsem mohl vidět.

Nel Storm na 18,75 kHz jsem měl možnost vidět v akci nejčastěji a co tato sonda dovede tak vím. I při větší váze je pár hodin s touto cívkou schopen odchodit každý. Pro dohledávky hluboce uložených cílů na větších plochách by měla být ideální.

Dosažené výsledky se sondou Nel Storm 18 kHz

Nel Storm 18 kHz 2h RU 15 cm 2h RU 20 cm 2h RU 25 cm 1Kčs 20 cm 1 Kčs 25 cm 1 Kčs 30cm

1 Kčs 36 cm

Přezka RU 50 cm 3 krejcary Cu  40 cm
  Silně *** Silně *** Slabě   * Silně *** Silně *** Slušně  ** Slabě, do železa   *    Slabě   *   Slabě   *    

Sonda předvedla co umí a v podstatě s výsledky, které jsme předpokládali. Tato cívka se dá jen doporučit když se rozhodnete, že si chcete pořádně zakopat.

Sondu, kterou jsme testovali snad poprvé, byla WOT 15" od Coilteku, ale na nižší pracovní frekvenci 3 kHz. Sonda je určena především pro hledání hluboce uložených cílů. Překvapila mě hezky řízná odpověď na detekované cíle.

Dosažené výsledky se sondou Coiltek WOT 3 kHz

Coiltek WOT 3 kHz 2h RU 15 cm 2h RU 20 cm 2h RU 25 cm 1Kčs 20 cm 1 Kčs 25 cm 1 kčs 30 cm 1 Kčs 36 cm Přezka RU 50 cm 3 krejcary CU - 40 cm
  Silně *** Silně *** Do železa   ***
 
Silně *** Silně *** Slušně  ** Do železa   *** Slušně  **   Slabě   *    

Myslím, že sonda je určená zejména pro hledání větších cílů, ale nám se velice líbila. Navíc má doslova excelentní zpracování a ze všech cívek Coiltek ji hodnotím zpracováním jednoznačně nejlépe!

Poslední sondou na kterou bych chtěl upozornit je Big od Nelu na 7 kHz. Popravdě mimo velké váhy jsme na začátku nic moc nečekali.

Dosažené výsledky se sondou Nel Big 7 kHz

Coiltek WOT 3 kHz 2h RU 15 cm 2h RU 20 cm 2h RU 25 cm 1 Kčs 20 cm 1 Kčs 25 cm 1 Kčs 30 cm 1 Kčs 36 cm Přezka RU 50 cm 3 krejcary Cu   40 cm
  Silně *** Slušně ** Slušně **
 
Silně *** Slušně ** Slušně  ** Slabě   * Slušně  **   Slabě   *    

Problémem těchto obřích sond je velké pokrytí. Díky tomu se i na relativně čistém polygonu snadno dostávají pod sondu jiné cíle, který pak ovlivňují odpověď jak na LCD, tak v audiu. Odpověď se ustálí až když najdete střed takového cíle a pohyb zkrátíte. Přes váhu sondy a tyto problémy nás velice příjemně překvapilo, že cíle nedávala do "železa".

K řadě X-Terra se dělá řada dalších doplňkových sond, které mají své pro a proti. Co do universálnosti nám ale tyto čtyři přišly jako nejlepší, pokud tedy pomineme sondy, které vyrábí přímo Minelab, kde především sonda 26 cm 2D 18 kHz je právem velmi oblíbena.

Stejně jako jsme si dnes pohráli s dosahem, budeme příští týden trápit další sondy na X-Terry v separačních testech. Výsledky pak uveřejníme na LP.

Video

Na videu se můžete podívat na přípravu nového polygonu tak, jak jsme ho se Strážcem zachytili minulý týden

 

Katalogy detektorů kovů Minelab řady X-Terra volně ke stažení ve formátu pdf

Katalog detektorů kovů Minelab X-Terra


Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Dobrá práce klucki.Ještě by mě zajímalo srovnání Minelab sond 7,5 kHz 26cm 2D a 18,75 kHz 26 cm 2D

To kuba: Na testované cíle by sondy byly v podstatě stejné. Rozdíl se projeví u nejdrobnějších Ag, kde bude ta 18,75 kHz přesvědčivější ;-)

jj mám Storm a můžu jen doporučit ;-)

někde jsem četl, že když odladím automaticky a pak hodnotu která se mi ukáže na displeji ještě ponížím nebo zvýším(teď nevím) ručně o cca pět dílků tak se zvýší dosah detektoru? :-/

To sphagi: GB lehce do mínusu přinese lehce zvýčený dosah a to především v půdách s mírnou mineralizací. Chce to nepřehánět, jinak je tam nárůst prozvuků :-)

a co se stane když se posune do plusu? díky za upřesnění ;-)

Dosah jde spíše dolu ;-)

aha takže opak...selský rozum mi to říkal, ale nedalo mi to se neoptat :-D

náhodou - jak by test dopad, kdyby na něj šla gm4 se 30 spiderkou? :-)

To asgardus: velice dobře, přijeeď si to otestovat :-D

Nemůžu si pomoct, ale vidm dobře cca v čase 0:16 houbu? :-D

GM4: tak to fakt nevím, jestli ano, tak jsme se Strážcem úplně slepí :-D

To tibko:na polygon chodí všichni kdo k nám jednou testovat detektory, tudíž už tam pár hledačů bylo. Párkrát už zapršelo a tak je to už jako docela jako beton. Taky jsme tam děli testy až s týdením odstupem, jinak to nemá moc smysl a nevýš vlastně co by jsi kopal a co ne ;-)

X-TERRA je velmi zajimavý detektor, stačí si vzít lepší cívku a člověk žasne co umí, osobně odzkoušeno :-)

definuj " lepší cívku" osobně odzkoušeno - tak ktora to je

to Elmara: proč v testu není srovnání se standardně dodávanou sondou Minelab 10" DD 7.5kHz? Sorry, ale takhle mi to přijde docela zkreslený, když nejsou informace, jak by se na ty vaše cíle za stejných půdních podmínek choval origoš Minelab. Ale možná to je účelem... :-P

To Tomisek: Jakej účel?? Každý x-terrák ví co základní sonda na 705ce dokáže ;-) Mě osobně se nejvíc při testu líbil ten Hunter od Nelu na 18kHz..

To tomísek: není problém udělat testy další. Sonda nechodí špatně, ale je to základ a byla prostě o něco slabší. Navíc testy té sondy už jsme dělali. Myslel jsem, že to už dávno každý četl. U těch větších sond navíc můsíš vždy počítat s tím že ta velikost prostě ubere zase na separačních vlastnostech. To obvinění s účelnosti..... Najdi si v archivu všechny naše testy 705 ;-)

to habán: Jojo, Xterru jsem měl 70 i 705, takže vím co umí. 8-)

to Elmara: vím, kdysi se něco testovalo s mincema. Myslel jsem, že když je nový polygon, provést nějaký test i se standardní cívkou. Bylo by mnohem víc vypovídající co ty doplňkové cívky umí, nemyslíš?
PS: nebylo by taky dobré testovat i něco jiného než jednotlivé mince v různých hloubkách? Nějaké větší přeměty - džbáneček s mincema, bronzová sekyra apod.... ;-)

To tomísek: problém je, že když dáš do polygonu cíle, které se nedají lehce opakovat, těžko si pak výsledky může někdo sám doma otestovat, když si detektor koupí a chce vědět zda to co prodejce tvrdí byla taky pravda. Proto ty testy děláme v podstatě vždy jenom na mince, které má každý hledač. Na starém polygonu máme například zakopaný v 1,1 metru 15 litrový kanystr a v 90 cm velký lybar. To si ale nikdo ověřit nemůže, navíc si myslím že výsledek na takové cíle už neznalost detektoru nebo momentální strav půdy ovlivňuje natolik že je to vždy spekulativní tvrzení.

Při testech ale Nelka Big oba cíle vzala a cca před půl hodinou jsem tam byl s jedním pánem právě tuhle sondu testovat a oba cíle jsme znovu brali. Trochu ale občas sprchlo, pokud by byla půda úplně vyschlá, byl by to už problém. To ale určitě znáš. :-D

ach jo, Elmaro, řekni aspoň, jestli by ta gm4 cíle kopatelně brala, pěkně prosím! :-)

To asgardus: zaleží s jakou sondou :-D Ne po dovolené budeme dělat velký test všech GM a ZERO. Navíc to i zveřejníme na LP aby každý kdo bude chtít mohl přijet a otestovat si sám. ;-)

Elmara: to by bylo úžasný :-) už se těšim, až budete mít po dovolený! kdy asi? :-D omlouvám se za zvědavost

Je se chystam koupit Nel Hunter na moji 305ku poradi mi nekdo jestli brat 18.75kHz nebo 7.5kHz?Zatim mam 26cm 2D 18 kHz a chci ziskat predevsim hloubku.

To asgardus: test bude v rámci týdnes Golden Mask. Bude toho více. Předpokládaný termín je na přelomu července a srpna.

amates: jednoznačně bych volil 18,75 kHz, jak jsme napsal v teestu, pro mě nejpříjemnější překvapení testu ;-)

Me jde predevsim o dosah protoze 305ka oproti 705ce ho ma o dost mensi(odzkouseno).Nemela by civka na nizsi frekvenci mit vyssi dosah?

To smates:záleží na jak velké předměty a v jakém prostředí. na drobné mince určitě ne, tam je 18 kHz vhodnější. ;-)

Zdravím, nějak nejsem spokojnej s Nel Storm 18 kHz, dosah je mizernej... zkoušel jsem venku /zlatnik do max cca 10cm/ air test doma max 20cm
zhlednul jsem různé testy a tá moje je fakt mizerná...
:-/

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru