Detektorem kovu našel nacistický poklad

Kategorie: Poklady , Nacistické poklady

Od druhé světové války uplynulo sedmdesát let, přesto ještě mnoho cenností nebylo nalezených. Důkazem je německý hledač s detektorem kovu, kterému se v říjnu podařilo najít poklad. Až nyní ale o něm informoval tisk. Florian Bautsch vybádal stovky zlatých mincí z nacistické éry, jejichž hodnota dnes odpovídá asi 45 tisícům eur. A to u  Lüneburgu ležícím v severním Německu.

Mince nalezené detektorem kovů

Bautsch původně v městečku jižně od Hamburku prohledával pohřební mohyly, jeho průzkum ale zastavil nález první zlaté mince. Hned na to jich vyhrabal dalších devět. Na místo přivolal archeology, kteří se pustili do výzkumu. Našli dalších 207 mincí.

Archeologové zajistili také pozůstatky dvou dehtových pytlů, ve kterých byly mince uložené. Včetně dvou hliníkových plomb s hákovými kříži, orlicemi a nápisem Reichsbank Berlin 244. To bylo označení pro říšskou banku. Nález je vystavený v muzeu v Lünenburgu. Mezi odborníky na historii a archeologii vyvolal pozdvižení.

Mince a plomby nalezené detektorem kovů

Poklad máš sice hodnotu 45 tisíc eur, nálezce ale dostal pouze malou část, a to 2,5 tisíce eur. Přesto se Bautsch raduje. „Nepořídil jsem si detektor kovu, abych zbohatl. Nejdůležitější je pocit, že jsem našel něco tak významného,“ svěřil se hledač. Poklad nyní vlastní Dolní Sasko. Odborníci zkoumají, kdo asi mince do země ukryl.

Mince se nacházely asi metr pod zemí kolem kmenu stromu. Byly roztroušené podle toho, jak strom rostl. 128 mincí má belgickou značku, 74 jich vzniklo ve Francii a 12 v Itálii. Poslední tři mince mají znaky typické pro Rakousko-Uhersko. Všechny mají průměr 21 milimetrů a váží 6,45 gramů. Podle výsledků chemické analýzy dotyčný poklad schoval do dehtových pytlů mezi lety 1940 až 1950.

Archeolog Edgar Ring z Lünenburgu se domnívá, že mince patřily za nacistické éry - Reichsbank tedy v překladu centrální říšské bance a někdo je ukradl. Podle odborníků na numismatiku se totiž jedná o limitovanou edici mincí, která byla určená na investování pro banky a soukromé investory.

Foto: www.ibtimes.com, www.thehistoryblog.com, www.mult-kor.hu

Nálezce s detektorem kovů


Doplnění článku od Elmary

Licencovaný hledač s detektorem kovů Florian Bautch hledal v místech pahorků, u kterých mají archeologové podezření, že by se mohlo jednat od středověké pohřební mohyly/komory. Nejdříve našel jednu minci a pak dalších devět v dutině pod borovicí. Práci pak přerušil, zaznamenal GPS a oznámil vše do Lüneburgerského muzea. Původní fotografie od Viky byla ilustrační, nyní je tam fotografie mincí z nálezu.

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Přestaň rejpat , už takhle je dost horko!!!

Myslím že ilustrační , pokud mě nešálí zrak tak je na nich jakýsi hebrejský nápis nebo nějáká hatmatilka ...

Tak Němci kradli zlato všude, třeba to jsou nějaké židovské mince bůh ví kde to vzali

To by me teda taky zajimalo, jestli se v Nemecku smi hledat nebo ne ??
A k tem mincim... V zime jsem sem daval prispevek o pudovce a mezi tim byla taky nemecka mince s arabskejma klikihakama, tak by to ilustracni foto byt nemuselo? Ale Viky to urcite upresni ;-)

:-D :-D :-D

Efendi - to jsou zase kecy................

možná je tam špatné foto, v náhledu je jak kopali kolem pařezu, na tu jsem se těšil a ta tam asi měla být ;-)

"Bautsch původně v městečku jižně od Hamburku prohledával pohřební mohyly..." - docela drsný takhle natvrdo to napsat... Spíš bych ho dal do vězení, než mu dávat odměnu.

Poslal jsem Viky doplnující dotaz na tu fotku. Zda to má být ilustrační.

Fotka byla ilustrační, ale nyní je tam fotka nalezených mincí. Hledání v Německu se řídí v každé spolkové zemi jinak. Od poměrně benevolentního Bavorska, po zkoušky a licence v Sasku až po naprostý zákaz v Porýní.

Tak se jedem mrknout do muzea v Lünenburgu. :-D

Sory Lüneburg a dva novinové články i s malým fotem při kopání v kořenech stromů jsou zde:http://www.museumlueneburg.de/presse.htm
Myslím se muzeu dá věřit.Nejstarší mince 1831 a nejmladší 1910, hmotnost všech 1,4 kg. Pro nás je to z říše snů. ;-)

http://www.lzplay.de/videos/3366-sensationsfund-woher-stammt-der-lueneburger-ns-goldschatz

Trocha povídání v muzeu (německy)

To pedro2: skvělé :) Pokud si najdeš čas, určitě to bude řadu hledačů zajímat, jak to v různých německých zemích chodí. Je docela zajímavé, že o Porýní-Westfálsku tady mám napsáno: "Striktní zákaz". Tvrdil mi to i jeden kolega, co žije delší dobu v místě samém. Jezdí prý hledat do Francie. :-)

efendi - dobrej postřeh a to nejenom u mincí! Fakt dobrý:-)

Já myslel že v německu je hledání s detektorem zakázané?Nebo ví někdo jak to tam funguje když houpnu za čáru?

Souhlas s efendim. Ve všem.

Ta úvodní fotka, takhle podhrabat strom vypadá dost nebezpečně. Jinak zajímavé...

Pozná někdo s jakým detektorem se nález povedl? Vím, že to není důležité, ale jen tak pro zajímavost..... ;-)

ked ma licenciu tak može ved to poriadne čitajte ine zákony. darmo len mi mame hlupich politikov a pamiatkarov pamiatkari a politici nevedia najst najlepšie riešenie napriklad take anglicko alebo švedsko dansko(archeologovia by aj mali rozumne riešenie len pamiatkari a vláda sa nevie respektivne nechce rozumne dohodnuť. :,-(

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru