Detektorem kovu našel třicet kilo meteoritů

Kategorie: Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí

Tři týdny Riccardo Cataldi cestoval po Švédsku s detektory kovu, pátral po meteoritech. Domů do Německa si dovezl kousky, které dohromady váží přes třicet kilogramů. Jejich stáří odborníci odhadli na 4,5 miliardy let. Sedmadvacetiletý hledač se na sever Evropy vydal s rodinou.

Lovení meteoritů je podle Cataldiho koníček, který vyžaduje trpělivost a vytrvalost. Začal se mu věnovat poté, co viděl seriál na toto téma. Vystupuje v něm trojice Američanů, kteří hledají meteority po celém světě. A tak Cataldi začal studoval různé materiály, nakoupil si detektory kovu a rok trénoval na poli. Až poté se rozhodl, že kvůli meteoritům podnikne první cestu. „Radil jsem se s hledači, kteří mají letité zkušenosti i s archeology. Chtěl jsem vědět, jestli jsem se nezbláznil a zda má hledání meteoritů smysl,“ povyprávěl Cataldi.

Do Švédska vyrazil s manželkou a malou dcerou. Zaměřil se na lokalitu Muonionalusta u vesnice Kitkiöjoki na severu Švédska, která je celosvětově známá nálezy meteoritů. „Přes den jsem se věnoval rodině a večer jsem šel na lovit meteority. Někdy jsem zůstal až do noci, tam totiž vlastně ani nebyla tma,“ poznamenal Cataldi, který prostřednictvím facebookové skupiny kontaktoval další hledače. Setkali se přímo ve Švédsku. „Sestrojili jsme si dokonce speciální detektor kovu uzpůsobený pro hledání meteoritů, který vydává zvuky jako ze Star Treku. K manipulaci je však potřeba více lidí. Čtvercový rám nosí jeden, druhý musí držet měřidlo,“ přiblížil hledač z Německa.  

První dva týdny nenašel vůbec nic. Snaha se vyplatila až během třetího týdne, kdy se mu podařilo vytvořit s ostatními hledači větší tým. „Některé kousky meteoritu jsme našli v hloubce více než dva metry. V hledání nám fakt pomohlo zařízení, které jsme si vymysleli. Věděli jsme, že meteority můžou být pěkně hluboko,“ poznamenal Cataldi.

Nalezené meteority podle odhadů odborníků spadly na zem asi před 800tisíci lety. Potíže hledačům dělal tamější písek, který obsahuje malé kovové částice. „Je to někdy matoucí pro detektory kovu. Při hledání meteoritů na takových místech musíte na podobné situace myslet,“ tvrdí Cataldi. Za kilo meteoritu prý lze dostat až 300 euro. Hledač si ale chce část meteoritů nechat. „Viděl jsem z meteoritů opravdu krásné šperky. Lepší než diamantové. Třeba si taky nechám nějaký vyrobit,“ nastínil Cataldi své plány.

Meteority z lokality Muonionalusta jsou celosvětově dobře známé, šperky z nich vyrobené si můžete objednat na internetu. V roce 2009 byl dokonce v Národním muzeu v Praze vystavený téměř tunový meteorit nalezený ve zmiňované oblasti na severu Švédska nacházející se 140 kilometrů severně za polárním kruhem. Byl hlavním tahákem výstavy Příběh planety Země. Do muzea ho přepravil speciální tank s gumovými pásy, meteorit je starý téměř milion let. Z více než devadesáti procent ho tvoří železo, zbytek nikl. Šedesátikilový meteorit z oblasti Muonionalusta vlastní i český sběratel a cestovatel Jiří Šimek. Před čtyřmi lety ho zapůjčil observatoři v Kleti.



Zdroj: www.lz.de, www.nw.de

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

No, zrovna o téhle lokalitě něco vím :) A taky znám pár borců, který tam měli podstatně větší úspěchy. Jinak je to jak píše Myšák, povolení být musí. Kluci co znám ho měli, zkusím zjistit jak velký to byl problém. Mám ale dojem, že to žádná hrůza nebyla, jinak by to nedělali :). Hledání si navíc spestřili rybařinou, je tam opravdu hodně nádherných štik, co skáčí po třpitce jenom se dotkne hladiny :-). Tudíž se každý den grilovalo a jediným peklem jsou tam komáři a pokud repelent, tak ten krém co používá Švédská armáda. :-) :-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru