Detektorem našli stovky římských mincí, byly prohlášeny za poklad

Kategorie: Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí

poklad 260 římských mincí z 2. - 4. století

V březnu minulého roku byl na poli nedaleko Ashbourne u obce Parwich v hrabství Derbyshire nalezen soubor římských mincí z konce 2. až 4. století. Minulý týden jej koroner v Chesterfieldu prohlásil za poklad, protože „soubor obsahoval více než deset mincí starších 300 let“.

Poklad našli dva přátelé detektoristé - Thomas Dobson a Robbie Wilson. Mince byly uložené asi 75 cm pod zemí, celkem jich je na 260 a pochází z let 194 až 378. Většinou se jedná o římské denáry, zpravidla z období mezi lety 330 – 340, přičemž několik mincí pocházelo ze století předcházejícího. Nejstarší identifikovaná mince je z roku 194; jedná se o stříbrem plátovaný denár ražený za vlády úspěšného reformátora – císaře Lucia Septimia Severa (vládl od 9. dubna 193 do 4. února 211).

Thomas s Robbiem svůj nález ihned hlásili krajskému styčnému důstojníkovi Alastairu Willisovi z Portable Antiquities Scheme (organizace, která v pověření a koordinaci s Britským národním muzeem zprostředkovává komunikaci mezi nálezci a archeology z místních muzeí). Ten na místě identifikoval mince, zajistil je a pomohl při následném řízení dle zákona o pokladech. I když ročně asistuje u desítek podobných nálezů, tento jej velmi potěšil, jak uvedl v rozhovoru pro Derbyshire Live: „Soubor mincí je fascinující i tím, že byl nalezen těsně vedle pohřební mohyly doby bronzové.“

Odborníci zatím nemají jasno, zda mince představují klasický depot nebo jde o rituální obětinu. Dosud známé indicie však naznačují, že pro místní obyvatele mohla být tato oblast ve 4. století posvátná. Podle Alastaira Willise je lokalita zatím stále zkoumána archeology, tudíž více informací o nálezu a možných dalších souvislostech přinese až závěr celého výzkumu.

Po verdiktu koronera a následné dražbě by měly mince skončit ve stálé expozici muzea v Buxtonu. O polovinu zisku se nálezci podělí s majitelem půdy v souladu s britským zákonem o pokladech z roku 1996.

Alastair Willis - styčný důstojník PAS pro kraje  Derbyshire a Nottinghamshire
Alastair Willis - styčný důstojník PAS pro kraje  Derbyshire a Nottinghamshire

Mince byly nalezeny u obce Parwich v Anglii
Mince byly nalezeny u obce Parwich v Anglii

Phil Hughes - student univerzity v Leicesteru a Meghan King - dobrovolnice pro PAS pomáhají třídit mince
Phil Hughes - student univerzity v Leicesteru a Meghan King - dobrovolnice pro PAS pomáhají třídit mince

poklad 260 římských mincí z 2. - 4. století
poklad 260 římských mincí z 2. - 4. století

Roman Němec

Zdroje: Ashbourne news telegraph, derbyshiretimes.co.uk, derbytelegraph.co.uk, maps.google.com

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

GM4PRO- díky za zajímavý článek, pěkné počtení, sen každého z nás. Ale upřímně-takovýto článek číst, když někteří jsme díky sněhu a mrazům byli naposledy hledat po Vánocích a prožíváme už těžký abst'ák, je to děs-běs. :-) :-D

Hledamcomuzu: máš pravdu, já byl hledat naposledy na silvestra a taky už mám těžkej absťák a vzhledem k tomu, že má být do rána -15, tak nevím nevím kdy se dostanu do lesa.

Hezký článek. :-)

Jak říkáte kluci absťák je pěkný.

Taky tak.((( :-(

Ale no tak, hlavu vzhůru :-) Je zima - čas radostného hrbení páteří nad katalogizací artefaktů :-)

GM4PRO to je taky možnost, ale přece jenom mrcasení je záživnější. :-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na LovecPokladu.cz účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru