Detektorem objevil největší poklad padělaných mincí

Kategorie: Nálezy nejenom s detektorem ve Velké Británii a Irsku

Doposud největší poklad padělaných mincí objevil hledač s detektorem kovu John McGimpsey (64) na poli v severním Staffordshire. Konkrétně šlo o 332 mincí, které před 220 lety zakopal padělatel. Do hledání s detektorem se přitom muž z Anglie pustil teprve během pandemie covidu.

A to společně se svými čtyřmi bratry. Poklad se staršímu muži, které pracuje jako scénárista, povedl najít na poli v oblasti Leek v hrabství Staffordshire. Okamžitě kontaktoval dotyčného důstojníka pro nálezy a majitele pozemku, které vlastní také jezdecké centrum. Aktuálně byl již depot prohlášený za poklad a probíhá jeho katalogizace.

McGimpsey tvrdí, že o poklad má zájem Britské muzeum a Potteries Museum and Art Gallery. Hodnotu mincí zatím nevím, ale s případným ziskem z prodeje se rozdělí s majitelem pozemku, na kterém padělané peníze objevil.

„Zachytil jsem signál mezi dvěma stromy, tak jsem začal kopat. Skoro jsem to vzdal, ale najednou jsem ve vykopané jamce zahlédl nějaký předmět. Po chvíli mně došlo, že jsou to mince, některé byly dokonce stále zabalené v papíru,“ zavzpomínal hledač.

Odborníci následně zjistili, že mince zakopal v roce 1801 známý padělatel Georg Fearnsem. Byl přistižený při padělání peněž dvěma tajnými policisty během zásahu v hospodě. Žil v domku poblíž pole, kde hledač našel padělané mince. I když před dvě stě lety policie mince nenašla, měla dostatek důkazů, aby mohla tohoto známého zločince stíhat. Nakonec ho oběsili ve Stafford Gaol.

Nalezený depot obsahuje přesně 332 půlkorun, šilinky a šest pencí s bustou krále Viléma III. na jedné straně a krále Jiřího II. na zadní straně. Zdá se, že byly zabalené ve starých bankovkách.  Odborníci totiž zanalyzovali malý kousek papíru z objeveného depotu.

Když McGimpsey mince objevil, zavolal kolegovi Tonymu Cumminsovi, který je ostřílený detektorář a člen Midland Detecting Days Club. Tony pak jel na místo, aby pomohl.

„Když jsme našli další mince, všechny jsme naskládali do batohu. Byli jsme ohromení množstvím mincí. Většina z nich byla slepená a když jsme se na ně pořádně podívali, bylo nám jasné, že jde o padělky. Pak si Tony všiml něčeho opravdu zvláštního, na všech mincích byl Vilém III., ale na druhé straně ​​Jiří II.,“ uvedl ještě nálezce depotu.

Zdroje: www.stokesentinel.co.uk

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Krásná hromádka, ta vždycky potěší 😊

Škoda že neukázali mince po vyčištění, jak padělky vypadají...
To už je jak tady, neukázal :-D
Vše měď?

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru