Detektorista na klubové akci našel poklad římských mincí v perfektním stavu!

Kategorie: Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí

Na počátku září proběhla poblíž Salisbury v hrabství Wiltshire v Anglii detektorová rallye klubu „The Detectorists Investigation group“. Největší štěstí ze všech měl Tony Hunt, kterému se podařil životní nález, když narazil se svým detektorem kovů na hrnec plný římských mincí z přelomu 3. a 4. století... 

Jak se k nálezu šťastlivec propracoval, popisuje pro Minelab Hunting Succses Stories těmito slovy: „Za hodinu jsem měl za svou snahu malou římskou minci a římský prsten, když jsem najednou viděl na obrazovce mého EQUINOXu velmi silný signál s ID číslem 21. Poté, co jsem vykopal 12" (asi 30 cm) hlíny bez známky cíle, pokračoval jsem v kopání dalších vrstev s pomocí mého syna Paula. V 15"(asi 38 cm) se náhle objevil okraj hrnce a zastavili jsme kopání, abychom zhodnotili další postup.“

Mezitím se k Tonymu a Pualovi seběhli i ostatní, včetně přivolaného farmáře, vlastníka půdy. Někteří navrhovali pokračovat v kopání, ale naštěstí převládl zdravý rozum a zkušenost. Nastalou situaci Tony komentoval: „Mnozí přítomní - včetně farmáře - chtěli, abychom vykopali hrnec ven. Nakonec bylo rozhodnuto, že se pokusíme kontaktovat archeology, aby sami pokračovali ve výkopu. Po mnoha telefonních hovorech se nám podařilo kontaktovat odborníky z Britského muzea, kteří byli velmi potěšeni, že jsme přestali kopat, nabídli nám, abychom přišli druhého dne a byli při tom s nimi.“

V pondělí v 11.00 hodin dorazilo na místo šest odborníků i s nástroji pro výkopové práce, jež ihned zahájili za asistence nálezce a jeho přátel z The Detectorists Investigation group. Po několika hodinách byl ze země vyzvednut hrnec plný mincí v takřka dokonalém a neporušeném stavu. Odborníci nález pečlivě zabalili a převezli do Britského národního muzea.

V nádobě se skrývalo celkem 1 820 stříbrných a bronzových mincí ražeb mnoha císařů z období mezi lety 265 až 350 po Kristu. Odborníci nález zatím stále dokumentují a konzervují. Pochvalují si přístup nálezce a cení si jeho rozvahy, když odolal pokušení hrnec vykopat ještě před příjezdem archeologů. I proto byla všem přítomným nabídnuta prohlídka muzea a mohli se zúčastnit samotného vyjmutí obsahu hrnce v laboratorních podmínkách.

Kromě této milé odměny bude mít dle anglického zákona o pokladech z roku 1996 Tony pravděpodobně nárok na tučné nálezné, jakmile tento výjimečný objev prohlásí koroner za poklad a najde se zájemce. Pravděpodobně to bude Britské muzeum. Na kolik bude poklad ohodnocen, zatím není jisté – více se dozvíme až po konzervaci a určení všech mincí.

Na Facebooku se Tony rozvyprávěl o pozvánce a výletu do Britského muzea – doporučuji dočíst do konce:

„Dnes jsem měl velmi zajímavý výlet do Britského muzea s mým synem Paulem a Danem Spencerem, abychom sledovali  zbývající mince (jejich extrakci z nádoby) z našeho pokladu. Celkem je jich kolem 1650 (tento údaj byl odhad, v tu chvíli ještě Tony neznal přesný počet – nakonec 1820) a je mezi nimi spousta stříbrných. Ty mince byly v tak dobrém stavu, že se z hrnce dostaly neuvěřitelně snadno, většinou byly volné a jen málo jich byl zaseknutých. Byla to částečně ovlivněno skutečností, že mince byly uloženy poměrně hluboko v křídové vrstvě a nebyly ovlivněn agro-chemickými látkami v půdě.

Nemohli jsme uvěřit, jak přátelský a nápomocný personál nám byl. Zpočátku jsme se cítili jako královská rodina, která se dostala přes hlavní bránu mimo ostrahu bezpečnost a přes tisíce návštěvníků a pak nás přivedli na naše vlastní parkovací místo, speciálně rezervované pro nás. Po provedení nezbytných kroků zabezpečení, které chvíli trvalo, než jsme dostaly fotky, nás vzali nahoru, kde nás přivítali zaměstnanci s čajem a kávou plus úžasným dortem, který nám jedna dáma konzervátorka speciálně upekla ve tvaru jedné z našich mincí.
Pak jsme šli nahoru do na laboratoří, kde jsme viděli hrnec a zbytek mincí, které se daly vyjmout neuvěřitelně lehce, lžičkou, doslova. Vzali nás do různých částí laboratoře, abychom se mohli podívat na procesy ochrany. Měli jsme volný přístup a mohli jsme udělat tolik fotek a videa, kolik jsme jich chtěli.

Tyto fotky a videa ukážeme poměrně brzy, zahrnují jednotlivé fotky mincí plus video z většiny procesu. Byli jsme požádáni, abychom omezili obrázky, které dočasně ukážeme na sociálních sítích, ale vše bude brzy odhaleno. Zaměstnanci se k nám chovali úžasně dobře, od Sama Moorheada, šéfa týmu, který vedl vykopávky až po konzervátory a jejich další kolegy. děkujeme za vaši pohostinnost. Mám pocit, že jsme si zasloužili jejich respekt, protože jsme je zavolali v den nálezu, aby přišli a vykopali poklad, než abychom ho sami vyrvali ze země a riskovali poškození okolního prostředí. Doporučujeme, aby každý, kdo v budoucnu najde poklad, následoval stejnou cestu, jakou jsme se rozhodli jít i my.“


hned po nálezu přestal Tony kopat a po dohodě přizval archeology


archeologové dorazili na místo


první vrstvy zeminy pryč


po několika hodinách práce byl hrnec s obsahem venku - v perfektním stavu


jaký je to asi pocit


mince se extrahovaly v laboratorních podmínkách


rentgen před extrakcí mincí


třídění mincí po vrstvách


poslední mince viděli v hrnci před extrakcí i samotní nálezci


mezi měděnými a bronzovými mincemi bylo velké množství perfektně zachovalých stříbrných


nálezci byli pozváni do laboratoři a seznámili se s konzervátory

Zdroj: minelab.com, facebook.com

Roman Němec

 

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Já se na to v**eru :-D to je sen :-D

Tak jsem se dočetl že Minelab ve 38 centimetrech a stačilo
Víc mě na článek přešla chuť
A navíc to na fotkách vypadá maximálně na 15-20 centimetrů
Že Tě to furt baví dělat z lidí blbce :-/ :-/

No nevím, co mám noxe tak musím říct že se nestačím divit co to dává a jak hluboko dneska sem na Au 2 dal 10 kreuzer tak ve 30 na citlivost 23 v totálním bordelu takže toto rozhodně nemožné není myslím že by to nemusel bejt problém.

Nikde nepíšu že to je nemožné
Mě jen nasralo že z článku o hrnci se stane hned zkraje reklama na Minelab

Jo aha, tak to sorry. Dneska je reklama všude :-D

Gringo: Jak údaje o hloubce, tak slova o detektoru jsou slova nálezce z rozhovoru. Jde o přímou řeč, není možné si ji upravit, jak je libo. Tady nejsi na PL nebo AE. Tak trochu važ slova s těmi blbci.

A já na Mistrovi v Brandlíně našel kulový. Zmenime lokaci Mistra :-D :-D

Jen tiše závidět a přát tolik štěstí najednou :-) Ještě,že mě se to nestane,to by mě na poli kleplo a kdo mě z pole odnese. :-)

Pěkné, jen by mě zajímalo, jestli dokážou archeologové určit, jak dlouho to tam leží. A poznámka: ta fotka s výkopem je takový malý optický klam. Díra může být a zřejmě i je v kuželovitém či pyramidovém tvaru.

Dokážou, právě pokud se to zbrkle nevykope. Proto je tam kladen důraz na to zachování v půdě a přivolání odborníků, kteří z toho okolí a polohy dovedou vyčíst hafo údajů. Díky tomu mají mnohem víc informací, než "jen" džbánek s mincemi. Jinak s tou hloubkou bych to neřešil, jestli 30 nebo 50, ten signál by byl myslím úplně stejný :-)

GM4PRO: a já to neřeším :) jen jsem tu četl výše, že "na fotkách to vypadá na maximálně 15-20 centimetrů", ...já třeba když se dívám na sv. Václava od Můstku, vždycky je menší než když stojím u něj :-P

Já si velmi cením toho nerozbitého hrnce, z té doby zachovalost jaká se jen tak nevidí. Mince jako bonus, bez nich by se ten hrnec nenašel, ale takových je stejně plno. :-D :-D Bohužel, né tak často u nás. Třeba ještě někde leží a čeká na šťastlivce. ;-) :-D

Mario: Já to taky myslel ve vztahu ke Gringovi.

GM4PRO: no proto, už mi vrněl biceps :))

Myslím že ta udaná hlouba je dost reálná - nezapomínejme že soustředěnonost takového masivního obsahu "barvy" už musí hrát i v 50 cm. Navíc na fotce je již vyhlouben čtverec na podloží (kamenité) a pochybuji že by tam měli na poli ornici v mininálě 20 cm vrstvě.... ;-)

Gringo: ty jsi normální troll tohoto webu. Už opravdu není diskuze kterou by jsi doslova "nezmrvil". Vyjadřuješ se ke všemu, ke všem, lidi tady dokola napadáš, vulgárně urážíš... Není čas si od LP trochu odpočinout a ty svoje moudra, co jsi získla za ten rok co už chodíš s detektorem zase hlásat někde jinde?

MarioCzernay
archeologové určujou stáří depotu dle mincí, tj poslední nejmladší je cca logicky doba uložení. Nikoliv podle nálezovej okolností.

Ban a hotovo. :-D

To MarioCzernay: je to přesně tak jak napsal MichalNey. ;-)

MichelNey: To je samozřejmě jasný :-) Plus ty informace z prostředí pomáhají s dalšími údaji. Já jsem tím chtěl jen odpovědět Mario Czerneymu, že i tohle je možnost, resp. zjistit se to takhle taky dá, např. v sutinách domů, kdy víme co se tam událo a kdy... Např. ty depoty v Bulharsku, co jsem o nich psal nedávno, tam bylo stáří určeno přesně na den.

To Elmara: znáš to, někdo se proslavuje moudrem a umem a někdo zase agresí a znechucením viz. Gringo :-) ještě sem od něj neslyšel kladného slova tak to beru jako humor :D

Stáří depotu přece nemusí být dán stářím mincí. Klidně ten hrnec s tou nádherou mohl být zakopán o tři století později než byly ty mince raženy. Nebo snad ne? :) Není to ovšem důležité, jen mě zajímají okolnosti podobných záležitostí.
GM4PRO: Mrknu časem na tvoje příspěvky, jsem tu krátce, a vůbec se nebudu zlobit, když mě zasypeš odkazy ;-) díky

MarioCzernay - to jsou scénáře s minimální pravděpodobností.

To MarioCzernay: samozřejmě se tady dá počítat s tím, že archeolog, který nález zpracovává je příčetný. Pokud je to samostatná nádoba, ukrytá jako je tomu tady. Pak platí bezezbytku již uvedené od MichalNey. Samozřejmě lze také narazit třeba na "vojenské" depůtky. Např: na jedné akci s archeology našel Pilot depůtek, který obsahoval jeden denár a pak několik dalších mincí ze 16 a 17 století. Bylo to v místě, kde se ale pohybovala na konci války Německá armáda. Depot se tak nedatoval ani podle toho denáru, ani podle těch Ageček. Byla to prostě uloupená hrstička stříbra, kterou si už německý vojáček neodnesl domů. Tolik asi k těm diskutovaným nálezovým okolnostem. ;-).

Snový nález a parádní přístup nálezce i muzea!

Super, taky na nás něco takového někde určitě čeká. :-) Díky za čtení.

Super přístup kolegu z Anglie o:-) 8-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru