Detektorista na klubové akci našel unikátní římský přívěsek s drahokamem

Kategorie: Nálezy a záchranné výzkumy v ČR a SR

Když se nedávno Luke Sansom se synem pohybovali na zabláceném poli ve Fardonu v blízkosti Chesteru v Anglii, ani zdaleka by je nenapadlo, že ten den učiní objev, na jaký čekali dlouhých deset let. Lukeův syn Lee měl zvláštní signál; zprvu si myslel, že jde o nějakou vyhozenou veteš, odpad. Nálezu tak nepřikládal žádnou větší pozornost...

Nález byl učiněn 6. září loňského roku, když byli otec se synem na společné klubové akci spolu s osmnácti dalšími členy wrexhamského spolku detektoristů. Byl uložen velmi mělce, asi tak na „půlku rýče“, tedy v cca dvanácti centimetrech hloubky prokypřené ornice. Protože byl však celý obalený ztvrdlou hlínou, Lee nález přidal k ostatním a po návratu domů jej vložil do misky s vodou v garáži, kde jej nechal asi pět dní odmáčet.

Již po prvotním čištění bylo Leeovi, který se jinak živí jako řidič kamionu a žije v nedalekém Saltney, jasné, že jde o unikátní římský přívěsek. Spolu s otcem vzápětí kontaktovali jejich spolek a místní úřady, kteří přívěsek nadšeně převzali.

Elizabeth Montgomery, kurátor muzejní sbírky Grosvenorského muzea přívěsek komentoval: „Jsem velmi nadšený! Jde o vzácný nález s vyobrazením vojáka nebo gladiátora, který bojuje s velkou kočkovitou šelmou. Drahokam jistě sahá až do doby římské kolem prvního století před naším letopočtem, ale přívěsek je zřejmě ještě trochu starší. Víme, že přímo v Chesteru byla větší vojenská posádka a tento nález, který byl učiněn v těsné blízkosti někdejších hradeb, patří mezi opravdu výjimečné!“

Samotné tělo přívěsku je vejčitého tvaru, vyrobeno je z velmi kvalitního stříbra. Vyplněno je pomerančově zbarveným karneolem s rytinou bojovníka a šelmy na přední straně, vzadu pak s pěti kruhovými otvory ve tvaru kříže. Je ve výborném stavu.

Umně vyvedený šperk se téměř po roce konečně dočkal veřejné prezentace, když byl 27. září tohoto roku koronerem slavnostně prohlášen za poklad. Nyní odborníci z Britského muzea stanovují jeho cenu. Poté bude přívěsek odkoupen a trvale vystaven v Grosvenorském muzeu v Chesteru, tedy jen pár kilometrů od místa nálezu. O nálezné se podělí šťastný nálezce s majitelem pozemku.

Zdraví Roman – GM4PRO
Zdroje: bbc.co.uk, chesterchronicle.co.uk, youtube.com


Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Super nález. :-O :-) :-)

Pěkné 8-)

nález super a krásná práce šperkaře té doby . jen mám asi jinou fantazii ,ale tu šelmu tam nevidím 8-) Podle mě spíš vzpínající se kůň ;-) ale fotka může klamat

čupr

Mně to taky přišlo jako kůň, ale citoval jsem odborníka... :-)

Za mě jasná šelma! Už jste někdy viděli bojovat gladiátora/vojáka s koněm? ;-)

Koukám a také tam vidím koně. A ta osoba nemusí zrovna bojovat. Nevíme co rytec chtěl přesně vyjádřit. Jen se domníváme,že by to mohlo být.... ;-)

No a hlavně ten přístup hledače , v druhé řadě přístup úřadu a muzea . U nás je to prostě na pí..... :-/ :-/ :-/ , rabování nalezišť a černý trh , atd......

Doby: Už dávno se to u nás lepší - jak ze strany hledačů, kterých spolupracuje stále víc, tak úřadů, které nemají problém vyplatit i vyšší nálezné, než je dané zákonem (resp. u detektoristů ani nárok nevzniká). Tudíž bych to viděl pozitivně :-)

GM4PRO ,vím, ale je to jen na uvážení úřadu , kolik dají. Právní nárok je pouze materiál. :-/ ale máš pravdu, zlepšení je znát ;-)

No, ono i v Anglii je to věc úřadů, kteří rozhodují, zda jde o poklad nebo ne. Třeba tenhle chlapík čekal rok. Kolikrát se najde něco unikátního, ale nárok na odměnu v Anglii nevzniká, když to nemá víc jak 300 let a není z drahého kovu.

Aha , zajímavé, to jsem nevěděl. :-O :-O

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru