Detektorista našel 600 let starou zlatou a diamantovou brož nevyčíslitelné hodnoty

Kategorie: Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí , Nálezy nejenom s detektorem ve Velké Británii a Irsku

Londýnské muzeum Victorie & Alberta získalo unikátní zlatou středověkou brož z nálezu detektoristy. Brož je jedinou svého druhu kdy nalezenou ve Velké Británii. V celém světě se ví jen o sedmi podobných.

Pozdně středověká brož byla objevena detektorem kovů při tzv. „rally“, tedy skupinovém hledání v roce 2017 poblíž Brigstocku v Northamptonshire. Lokalitou nálezu je dnes farmářská půda; kdysi zde bývalo královské loviště. Brož ležela jen asi 10 cm pod povrchem a byla tak obalená bahnem, že si ji nálezce zpočátku spletl s uzávěrem lahve. Teprve následné očištění odhalilo, že se jedná o velmi vzácnou, pozdně středověkou zlatou brož.

„Objev brože byl naprostým překvapením – nemohl jsem tomu uvěřit,“ řekl šťastný nálezce Justin Owens, který s detektorem kovů hledá asi 4 roky. "V nejlepším případě vždy doufám, že narazím na římskou nebo středověkou minci, ale že najdu něco tak vzácného a cenného, byl pro mě naprostý šok. Když jsem ji vykopal ze země, byla kompletně obalená bahnem. Nedělal jsem si žádné velké naděje, myslel jsem si, že to může být stará zátka nebo něco takového. Ale jaký to byl nakonec objev! Když jsem uviděl, jak ji vyčistili konzervátoři muzea V&A, nemohl jsem uvěřit, je opravdu vynikající!"

Čelní zdobná strana brože je trojúhelníkového tvaru s centrálním obdélníkovým drahokamem. Okolo kamene se střídají tvary květin a luků se zlatými dráty vyplňujícími mezery. Ve třech rozích brože jsou ozdobné zlaté „pyramidy“ zakončené špičatými drahokamy, přičemž jeden kámen chybí. Zbývající dva jsou pravé diamanty. Původní perly v broži nahradily smaltované kuličky.

Tato ozdobná část je připevněna k zadní kruhové zlaté destičce rozdělené na šest stejných trojúhelníkových částí. Uprostřed vnější hrany každého „klínu“ je nýt, který přidržuje zdobné prvky k zadní desce. Uprostřed je další nýt, který drží centrální kámen na svém místě. Jehla brože je ohnutá, čep na zadní desce je však neporušený a stále funkční. Design šperku brož datuje do období mezi poč. 15. a koncem 16. stol., vyrobena byla pravděpodobně kolem roku 1420.

„Zlatnická práce je neuvěřitelná a šperky jsou ohromující. Je úžasné, představovat si, kdo by to mohl nosit a jak to skončilo v zemi, kde ležela nenarušené tolik let. Jsem nadšený, že bude nyní ve sbírce V&A a k vidění v galerii šperků, aby si ji všichni zájemci mohli užít,“ komentoval pan Owens brož po vyčištění.

Kurátor sochařství, kovovýroby, keramiky a skla muzea V&A pan James Robinson uvedl: „Tato zajímavá a skvělá pozdně středověká kazetová brož je vzácným artefaktem, který má lákavý příběh. Je to krásný design, výjimečně jemná zlatnická práce, ohromující diamanty a perly (nyní ztracené). Tohle vše vyjadřuje opulentní a extrémní bohatství. Brož patřila někomu z nejvyšších vrstev společnosti.“

Ztráta některých částí šperku a těžce ohnutá jehla brože svědčí o viditelném poškození, jež utrpěla zřejmě při vzrušení z lovu, kdy se pravděpodobně utrhla ze šatů nositele. „Je to skutečně podmanivý a jedinečný doplněk naší světové kolekce, která sleduje příběh šperků v Evropě od starověku po současnost,“ doplnil pan Robinson.

Po pečlivém zrestaurování bude brož vystavena v klenotnické galerii Judith Bollingerové muzea V&A hned vedle stříbrné korunky se safíry a diamanty, jíž princ Albert nechal zhotovit coby jako svatební dar pro královnu Viktorii. Hodnota brože je dle muzea nevyčíslitelná.

Roman Němec

korunka královny Viktorie
Korunka královny Viktorie

brož
Brož

Čelní strana
Čelní strana

zadní část
Zadní část

boční pohled
Boční pohled

Zdroje. Bbc.com, standard.co.uk, itv.com, thehistoryblog.com, independent.co.uk

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Nádherná věc. Díky za článek. :-)

Díky za článek, fantastický nález. :-D

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru