Detektorista našel extrémně vzácné římské mince v hodnotě šesti milionů korun

Kategorie: Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí

Pětatřicetiletý rybář Mike Smale z Plymouthu v Devonu se minulý měsíc účastnil celodenní klubové akce na poli v blízkosti Bridportu. Již ráno měl štěstí – našel dva římské denáry. O několik hodin později málem omdlel vzrušením, když narazil na svůj životní objev…

Detektor začal bláznivě pípat. Tolik signálů... Následný výkop odhalil několik prvních masívních stříbrných mincí. A další četné signály se ozývaly všude kolem. Když Mikovi došlo, co právě objevil, přivolal ostatní kamarády ze Southern detectorists a následně kontaktoval odborníky, kteří oblast uzavřeli a začali velmi zachovalé stříbrné mince vyzvedávat jednu po druhé. Nakonec jich bylo přes 600!

Akci, které se účastnilo na 300 detektoristů, organizoval Sean MacDonald. Sám připouští, že by rád zaplatil „dobré peníze“, jen aby byl svědkem nálezu. Prý byl tak vzrušený, až se celý třásl. „Nikdy předtím jsem neviděl soubor mincí takového významu. V loňském roce jsme našli jeden v Somersetu, ale tam bylo jen 180 mincí a nebyly to stejné ražby. Archeologové stále nemohou uvěřit tomu, co vidí, protože tyto mince jsou velmi vzácné“.

Mike Smale nález komentoval: "Bylo to neuvěřitelné, skutečně nález, jaký se povede jednou za život. Měl jsem docela dobrou představu o signálu, už ráno jsem našel dva římské denáry. Je to skvělý nález, můj největší. Je to skvělá zábava, nikdy se tohoto koníčku nevzdám“.

Podle prvních odhadů znalce Dominica Chorneyho z AH Baldwin & Sons jde převážně o mince z doby před narozením Krista. Dle jeho slov může mít každá hodnotu až 900 liber (asi 26 500 Kč). Je přesvědčen, že žádný podobný nález se již nikdy neuskuteční: „Osobně si myslím, že nález této velikosti a druhu se nikdy znovu nenajde. Mince jsou fascinující, neuvěřitelně důležité v osvětlení historie Británie“.

Některé mince byly raženy za působení generála Marca Antonia ( 83 př. n. l. – 30 př. n. l.). Tyto a další republikánské mince byly raženy ještě před římskou invazí do Británie v roce 43. Jsou tudíž extrémně vzácné, na ostrovech prakticky v minimálním počtu nálezů. Ostatní ražby jsou také ojedinělé. Patří různým císařům, kteří vládli v prvním století. Jedna z mincí odkazovala na nešťastného Marca Salvia Otha, který byl císařem pouhé tři měsíce (od ledna do 16. dubna roku 69, kdy spáchal sebevraždu nalehnutím na svůj meč).

Mince mají jako soubor nevyčíslitelnou hodnotu, pro odborníky především tu historickou. Koroner bude zkoumat jejich hodnotu tržní – tu zatím odhadci zhruba vyčíslili na 200 000 liber, tedy téměř 6 milionů korun. Po zpracování a konzervaci budou mince nabídnuty muzeím k odkupu. O výtěžek z prodeje se Mike Smale podělí s majitelem půdy Anthony Butlerem.

Zdroje: dailymail.co.uk, canadiancontent.net, metro.co.uk, plymouthherald.co.uk, youtube.com

Video



Roman Němec

Nálezce s majitelem půdy

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Povedená klubová akce :-O

Holt asi dobrý klub... :-)

...paráda, hneď by som sa v nich pohrabal... :-O :-)

Asi jinej gang

Má vyděláno.

Tak to je masakr :-O Ztoho by asi ne jednomu z nás jeblo. :-D :-D :-D

Je úžasne ze uz v tej dobe sa razili take nádherne mince.Asi by som dostal mŕtvicu rovno na poli ! :-D

To je sen i ta poslední věta v článku

Kluci co ma za detik?Sonda je obrovska.Nádherný nález.

Nádhera!!!

:-O :-O :-O :-O no fakt mazec :-O ;-)

To by byl můj první a poslední nález.
Po vyhrabání mincí by mě tam rovnou zasypali pro další výzkum za 1000 let.

rozdělí se s majitelem pozemku.. našinec majitel by ho zažaloval a ještě by z něj vysoudil aj poslední korunu...

Nasinec majitel pozemku by z toho nemel nic...

To nechápu. Je to odhadem tak 25 - 30 cm. To oni tam nikdy do tý hloubky neorali ??

Klco: ...bohužiaľ je to tak - dnešná spoločnosť vníma všetko z hľadiska peňazí, majetku....
Často sa mi stáva, že človek s ktorým diskutujem a sa náhodou dozvie, že sa zaujímam o mince - jeho prvá otázka znie: "koľko kusov mincí máš v zbierke?" (pre mňa úplne absurdná otázka, veď mince sa nezbierajú na kusy o:-) - a mňa nikdy nenapadlo rátať ich)...
Druhá otázka je nabetón: "akú hodnotu to má?", prípadne "akú máš najdrahšiu mincu?" (ďalšia pre mňa nepodstatná vec- cena závisí na rôznych faktoroch).
Ak dotyčný nedostane uspokojivú odpoveď na obe tieto otázky, tak sa jeho záujem o zbierku (a aj históriu obsiahnutú v nej) spravidla okamžite končí... :,-(
Ľudí nezaujíma historická podstata mincí, ale bohužiaľ len ekonomická stránka - koľko za to bude, keď sa to predá... o:-)

Kico: Doporučuji článek přečíst od začátku, ne naopak :-)

SUPER. :-O :-O :-O :-) :-)

Lukes: To jsi tedy špatný hnidopich :-) Přečti ještě jednou:
"Podle prvních odhadů znalce Dominica Chorneyho z AH Baldwin & Sons jde převážně o mince z doby před narozením Krista. Dle jeho slov může mít každá hodnotu až 900 liber (asi 26 500 Kč). "
- z textu vyplývá, že jde PŘEVÁŽNĚ

o mince z doby před narozením Krista - tyto mince jsou hodnoceny kolem těch 900 Euro.
Dále píšu: "Některé mince byly raženy za působení generála Marca Antonia ( 83 př. n. l. – 30 př. n. l.). Tyto a další republikánské mince byly raženy ještě před římskou invazí do Británie v roce 43. Jsou tudíž extrémně vzácné, na ostrovech prakticky v minimálním počtu nálezů. Ostatní ražby jsou také ojedinělé. Patří různým císařům, kteří vládli v prvním století. "

Tudíž ani tady neuspěješ :-)

...nerozvádzajme prosím cenu, tá je pri takomto krásnom náleze nepodstatná...a je ovplyvnená rôznymi faktormi-viem o tom svoje.... ;-)
Kazí to celkový dojem z tej nádhery...

Kelt122: V článku, stejně jako v mnoha dalších z Velké Británie, kterých jsem zde publikoval asi 100, uvádím vždy předběžnou nebo i již stanovenou tržní hodnotu na konci článku. Nikoli jako stěžejní záležitost, ale jako FAKT. Nelze opomenout britské zákony a možnosti, které z toho nálezcům plynou - a tedy (ano, záměrně) vypíchnout rozdíl oproti zákonům tuzemským. Není smyslem uvádět cenu nálezu jako něco hlavního, spíše naopak. Vždy v článcích zdůrazňuji hodnotu historickou. Nicméně, tržní cena je něco, co mnoho lidí zajímá, jakkoli je to podřadné. V článku to uvedeno být musí.

Naprosta senzace :-O :-O :-O,taky bych se probral takovejma krasnejma kouskama
Moooc,moc hezky 8-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru