Detektorista našel extrémně vzácný Allectus aureus; cena v aukci šplhá ke 3 milionům

Kategorie: Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí

Velmi vzácnou zlatou mince z konce 3. století objevil třicetiletý detektorista na čerstvě zoraném poli u Doveru v Anglii. Drobná mince o hmotnosti 4,31 gramu bude k dispozici v červnové aukci za odhadovanou cenu kolem 3 000 000 korun.

Šťastný nálezce si v první chvíli myslel, že v nejlepším případě půjde o poloviční Sovereign, když setřel část hlíny a spatřil nezaměnitelný lesk zlata. Posléze nemohl uvěřit, že by našel starou a vzácnou římskou minci v tak skvělém stavu z tisíce let oraného pole. Myslel si, že jde o falsum a proto si minci raději nechal prověřit expertem na numismatiku Dr. Samem Moorheadem z Britského muzea. Ten v minci poznal pravý Allectus aureus z let 293 – 296, kdy Allectus v Británii vládl. Mince je velmi vzácná, samotné Britské muzeum vlastní jediný podobný exemplář nalezený 19. století v Silchesteru (městě, ve kterém zahynul Allectus v bitvě proti silám císaře Constantina).

Avers mince zobrazuje vpravo hledícího Allecta s vavřínovým věncem na hlavě. Kolem je nápis IMP C ALLECTVS P F AVG. Na reversu je vidět stojící Sol se zářící korunou, pravou paži vztyčenou a glóbem v levici. Po obou stranách u nohou dva klečící zajatci. Nápis zní: ORIENS AVG. Reverz také nese značku ML, podpis mincovny Londinium.

Tento Allectus aureus je teprve druhým podobným exemplářem nalezeným v Kentu. Povrch mince je jen zlehka poškrábán, jinak je v perfektním stavu, jak poznamenal i Christopher Webb, ředitel oddělení numismatiky aukčního domu Dix Noonan Webb, který bude minci 12. června dražit: „Existuje jen dvacet čtyři mincí, které známe s devatenácti různými reverzy. Tato mince je podobná položce v Britském muzeu. Tyto mince byly raženy od roku 293, ale po smrti Allecta v roce 296 byly staženy z oběhu. I proto jsou jejich nálezy tak řídké.“

Přes extrémní vzácnost mince, vysoký obsah drahého kovu a nespornou muzejní kvalitu nebude uznána za poklad, protože jde o jedinou minci, nikoli soubor alespoň dvou a více, jak vyžaduje zákon o pokladech z roku 1996. Také proto nebyl přizván koroner a jedinými vlastníky zůstávají správci aukce, resp. samotný nálezce. Mince se tak s největší pravděpodobností do muzea nedostane.

Pro podobné případy chystá britská vláda plánovanou revizi zákona o pokladech, která by podobné “díry” v zákoně mohla vyřešit. Měl by se změnit současný standard o stáří objektu na pevně stanovené datum před rokem 1714. Navrhovaná definice by pokryla také všechny artefakty s hodnotou přes 10 000 liber (cca 300 000 Kč) bez ohledu na materiál. Revize by zahrnovala také jednotlivé mince datované mezi roky 43 (počátek římského období v Británii) a 1344, kdy Edward III znovu zavedl zlaté mince do anglické měny.

Chystanou změnu zákona může ovlivnit a připomínkovat také veřejnost. Pro konzultaci je revize otevřena do 30. dubna. Lidé se k ní mohou vyjadřovat online, případně formulář vytisknout a zaslat na ministerstvo poštou.

Roman Němec

Zdroje: kentonline.co.uk, thehistoryblog.com, dnw.co.uk

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Hm luxusní kousek ;-)

Mincička je krasavice!!! A čtení o plánovaných změnách zajímavé. Díky za článek ;-)

Hodně zajímavé. Nález i informace. Děkuju :-D

Tak, tak anjel.
Na Sk je to blbé. Škoda, že aspoň tie polia nedovolia. Tolko vecí by sa dostalo do múzeiíí.
Moje tri najkrajšie dni v živote, narodenie dcéry 2008 , narodenie syna 2011 a zlatý riman v jamke 2019.
Ten pocit je neopísatelný.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru