Detektorista našel unikátní poklad se zlatými náušnicemi z 11. století

Kategorie: Nálezy nejenom s detektorem v západní Evropě

Nizozemské Národní muzeum starožitností (Rijksmuseum van Oudheden) představilo jedinečný poklad překrásných středověkých zlatých šperků a stříbrných mincí, které objevil v roce 2021 historik a detektorista Lorenzo Ruijter. Po oznámení krajským památkovým úřadům musel dva roky objev tajit, než byl soubor vyčištěn a konzervován a jeho senzační nález mohl být představen veřejnosti.

Poklad sestává ze čtyř zlatých náušnic, plátkového zlata a 39 stříbrných mincí. Mince pocházejí z let 1200 až 1248, poklad byl tedy uložen nejdříve v polovině 13. století. Nicméně šperky byly v době uložení již nejméně 200 let staré, zřejmě po 8 generací předávány z matky na dceru. Vzhledem k tom, že zlaté šperky z období vrcholného středověku jsou v Nizozemsku extrémně vzácné, tyto čtyři náušnice z 11. století představují nejvýznamnější artefakty pokladu.

Zlaté náušnice ve tvaru půlměsíce jsou asi 5 cm široké, zavěšeny byly původně na dekorativní čelence kolem hlavy. Dva zdobné přívěsky nesou složité filigránové zdobení. Zbylé přívěsky jsou pokryté rytými dekorativními výjevy. Jeden byl poškozen (pravděpodobně zemědělskou činností), nese květinový motiv. Druhý zobrazuje mužskou postavu s hlavou obklopenou zářícími liniemi v představě Krista jako Sol Invictus. Až dosud byly v Holandsku nalezeny pouze tři jiné náušnice tohoto typu.

39 stříbrných mincí pochází z Holandska, diecéze Utrecht a z území dnešního Německa. Stopy textilií nalezených u mincí naznačují, že byly původně uloženy ve váčku nebo zabalené do látky. Nejnovější ražby pochází z let 1247 a 1248, když byl Vilém II. Holandský zvolen německým králem po exkomunikaci Fridricha II. - císaře Svaté říše římské papežem Inocencem IV.

Vilém zemřel v roce 1256 v Hoogwoudu, kde byl poklad nalezen. Vedl tehdy jednu z několika válečných výprav proti Západním Frísům, když se spolu s koněm propadl slabým ledem do zamrzlého jezera. Ve vodě byl frískými vojáky zabit a tajně pohřben pod podlahou jednoho z místních domů. O 26 let později tělo objevil jeho syn Floris V. Holandský a se všemi poctami ho pohřbil v Middelburgu.

Bez ohledu na to, zda s touto událostí přímo souvisí, dle odborníků soubor představuje poklad národního významu. V muzeu bude k vidění až do poloviny června letošního roku, v říjnu se stane na půl roku součástí výstavy „Rok 1000“. Jedná se však o dočasné zápůjčky, poklad je stále majetkem nálezce.

Roman Němec

Zdroje: portable-antiquities.nl, rmo.nl


rekonstrukce uchycení a způsobu nošení

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

:-O

Tak to je unikát 👍

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru