Detektorista našel unikátní zlaté statéry; byly prohlášeny za poklad

Kategorie: Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí

V říjnu roku 2016 u vesnice Chiddingstone v okrese Sevenoaks v Anglii našel detektorista Jonathan Barber deset extrémně vzácných zlatých keltských mincí z období galských válek. Po vyplacení jejich hodnoty skončí v místním muzeu...

Mince byly nalezené jednotlivě, ačkoli je prokázáno, že původně patřily do jediného souboru. Pravděpodobně byly za staletí rozorány zemědělskou technikou. Jde o jednostranné statéry, které razili galští Ambiani v osadě Samarobriva v místě současného Amiens na severu Francie.

Ambiani byli mincovnictvím proslulí; jejich mince byly distribuovány po celé dnešní severní Francii. Typ nalezených mincí (tzv. „Uniface“) spadá do období galských válek mezi lety 58 a 50 př. n. l., které vedl Julius Caesar proti galským kmenům. Vzhledem ke krátkému období jejich ražby se jedná o velmi ceněné mince z vysoce kvalitního zlata, jež byly s oblibou používány i na jihu Anglie.

Mincím se přezdívá „Uniface“, protože jsou jednostranné – avers mincí je čistý, bez ražby. Revers vyobrazuje keltského koně, který je nasměrován doprava. Podobné mince, jež razily jiné keltské kmeny, měly obvykle na aversu hlavu místního vládce nebo božstva. Odborníci se domnívají, že šlo o politický záměr: Galští spojenci bojující proti Caesarovi nechtěli jednoho vládce.

Nejmenší mince souboru má průměr 15 mm. Je také nejtěžší, váží 6,16 gramů. Největší má 19 mm v průměru, váží 5,98 g. Nejlehčí z mincí váží 5,96 gramů a má průměr 18 mm. Jedná se o pozoruhodně jednotný a vyvážený soubor, rozdíly v hmotnosti jsou minimální.

Mince byly po odevzdání zkoumány a identifikovány v Britském muzeu. Po jejich určení byly koronerem prohlášeny za poklad.  Hodnota souboru byla stanovena na 13 000 liber (asi 375 000 korun), rovným dílem se o ni podělí majitel pozemku s nálezcem.

Zájem o ně projevilo Muzeum Eden Valley; jeho archeoložka Claire Donithornová uvedla: „Tyto mince jsou důležitou součástí historie Edenského údolí. Ukazují, že bylo spojeno s velkými událostmi evropských dějin – galskými válkami. Ten, kdo je do země uložil, mohl být do těchto válek zapojen, pravděpodobně žil zde v údolí.“

Muzeum tedy potřebovalo získat 13 000 liber. Z grantů Programu rozvoje jihovýchodních muzeí se vybralo celkem 11 000 liber. Vše nasvědčuje tomu, že zbývající 2 000 liber muzeum dodá v termínu a  „Chiddingstoneský poklad“ získá. Již je známo i datum, kdy se poklad v muzeu prvně představí veřejnosti: 11. dubna 2018.

Claire Donithornová závěrem dodala: „Budou to naše první významné exponáty z doby železné. Pocházejí právě z období, kdy se Británie přesouvala z pravěku do historicky významných časů. Naším cílem je zajistit, aby mince zůstaly v údolí i pro budoucí generace.“



Zdroje: kentlive.news, archaeology.org, archmdmag.com, thehistoryblog.com, wkdc.co.uk, evmt.org.uk

Roman Němec

 

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Děkuji za čtení. Nádhera ;-)

Velmi pěkné počtení, díky za to. Co se týká ocenění nálezu, muzeum může olíznout všech 10, kdyby to šlo do aukce, tak by ty mince nikdy za tu cenu nezískali. A už vůbec ne za takový soubor. Mají kliku, ale v pořádku to také není. Ne, že bych jim to nepřál, je také dobře, že to zůstane tam kde se to našlo, ale koroner byl tentokráte nějaký podivín. Nerozhodl dobře. :,-( :,-( :-O :-/ ;-)

Pěkné čtení,díky za něj.A mincičky,velká paráda ;-)

To Mildas konečně na to někdo narazil. Uk je na nádherné nálezy bohatá, odevzdávání funguje, odměny se vyplácí, ale už se nikde nemluví o tom, že leckdy jsou oceňovány záhadně. Případ můj i kolegů... z klubu často se o tom vedou vášnivé debaty. V mém případě to byl prsten 15 stol. Posouzen nezávisle dvěma odborníky, ale odhad Coronera a nálezné bylo 10x menší asi tak... Každopádně je dnes nález v muzeu kam patří. Mimo jiné posouzení trvalo 19 měsíců místo maximálně udávaných 12 nácti. Často se na úkor velkých nálezů a souborů menší nálezy(rozhodně ne bezvýznamné podceňují) Trochu mne mrzí, že se z UK hledání dělá taková modla... Tvrdím to stále u nás je to prostě lepší.. :D Kdo nevěří ať sem běží :D

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru