Detektorista našel v bramborovém poli unikátní 4 000 let starý zlatý náramek

Kategorie: Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí

Trevor Sherwood měl možnost hledat na sklizeném bramborovém poli celý týden, během kterého našel „jen“ několik římských mincí a nespočet kusů zemědělské techniky. Když se mu povedl tento životní nález, okamžitě se s ním pochlubil majiteli farmy a současně ho ohlásil úřadům...

K nálezu došlo již 28. srpna 2016, avšak teprve minulý týden byl prohlášen koronerem Paulem Marksem za poklad a prezentován veřejnosti. Náramek z tenkého, velmi lehkého a umně zdobeného zlatého plechu byl datován do období mezi lety 2100 až 1900 před naším letopočtem. Šperk byl pomačkaný a na jedné straně bohužel poškozený orbou, nicméně i přesto se jedná o vzácný nález, jakých lze napočítat na prstech jedné ruky. Doslova. Podle Paula Markse bylo dosud na území Velké Británie nalezeno dohromady jen pět náramků tohoto typu.

Podobný byl v roce 1996 nalezen v Lockingtonu v hrabství Leicestershire, další např. v Cuxwoldu v Lincolnshire. Tento je ovšem výjimečný svým složením: Šperk se žebrovým zdobením váží 13,85 gramů, skládá se z 82 % - 84 % zlata, 14 % - 16 % stříbra a 1,5 % - 2 % mědi, jde tedy o osmnácti-karátové zlato. Profesor Marks se podivuje této výjimečné ryzosti, dle jeho slov bývala v dané době nejčistější forma zlata maximálně se 75 procenty zlatého kovu.

Zlaté šperky patřily mezi velmi prestižní předměty, jež zračily vysoké postavení jejich nositelů. Ti s nimi bývali také pohřbeni. Pro farmáře Andyho Watsona byl tento nález na jeho pozemku velice překvapivý: "Když s tím (Trevor) zaklepal na naše dveře a já otevřel, nemohl jsem tomu uvěřit. Je to lehké jako pírko. Bylo to asi 18 centimetrů hluboko na poli, kde byly brambory, které jsme pěstovali poněkud hlouběji než normálně. Myslím, že patřil ženě - nebude přeci tancovat jen s jedním, tak jsem mu řekl, aby šel na pole a našel druhý náramek i s náušnicemi, které by patřily do sady.“

Sdílný pan Watson dále médiím sdělil, že se s panem Sherwoodem džentlmensky domluvili na poctivém dělení odměny, ať bude jakákoli. Zároveň doufá, že se nález objeví v místním muzeu.



Zdroje: yorkshirepost.co.uk, northyorkshiresport.co.uk, archmdmag.com

Roman Němec

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Tohle najít tak skončím v Bohnicích... :-D :-D

Už aby ty ranné brambory byly venku :-) Nebo alespoň ředkvičky ;-)

Asi bych to vyhodil jako zmuchlanou plechovku :-D

Takových už jsem našel :D. Škoda že jsem nevěděl že to nejsou plechovky ale náramky.

Bych si řekl "roura od vzduchotechniky" a hodil to do kontejneru. :-D

ne ne vod čokolády :-P

Když v textu píší hodně tenký Au plech, tak jsem podle fotky hodně nahrubo odhadl průměr paže v místě nasazení náramku. Tedy při odhadnutých rozměrech náramku z fotky cca vnější průměr 75 mm a výška 60 mm je tl. plechu cca 0,1 mm (!) , aby váha tohoto odpovídala uvedené váze 13,85g.
Může mi tu někdo rozumně vysvětlit, jak před 4000 lety dokázaly vyklepat nebo vyválcovat Au plech o t. 0,1 mm ? (i kdyby měl tl. 0,3 mm, stejně nechápu, jak takovou placku dokázali tehdy zvládnout...)

Pokud máš málo zlata ale chceš dělat velkou parádu musíš holt rozklepavat jako Koudelka :-)........... Je to snovej nález

:-O obdivuji jak to nazdobyli. To stáří, to je mazec.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru