Detektorista objevil velmi vzácnou tisíc let starou čínskou minci, která mění pohled historiků

Kategorie: Mincovnictví - Numismatika , Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí , Nálezy nejenom s detektorem ve Velké Británii a Irsku

Na poli nedaleko Buritonu v Hampshiru byla nalezena vzácná čínská mince z počátku 11. století. Byla objevena detektorem kovů nedaleko místa, kde byly nalezeny čínské keramické střepy z pozdního středověku. Mince je považována za extrémně vzácnou; navíc potvrzuje mnohem větší obchodní provázanost mezi Anglií a Dálným východem, než se dříve myslelo.

Bronzová mince o průměru 25 milimetrů pochází z let 1008 až 1016, kdy zemi vládla dynastie Sung. Těchto mincí se tehdy razilo značné množství, oblíbené byly po několik staletí. Dynastie Sung byla u moci 319 let (od roku 960 do 1279), její panovníci cíleně podporovali technologické inovace a modernizaci. K tomu bylo zapotřebí stabilní měny, proto byla dramaticky navýšena produkce nových mincí. Tyto ražby byly velmi kvalitní a trvanlivé; svědčí o tom fakt, že až do 14. století se jich v oběhu nacházelo stále téměř 90 %.

Protože ve 13. a 14. století byla keramika dovážená z Číny vysoce ceněná a vyhledávaná především v elitních kruzích, vědci se domnívají, že nalezené mince se do Anglie dostala zřejmě během tohoto období. Nasvědčuje tomu i lokalita nálezu, v jejíž blízkosti byly objeveny keramické střepy z tohoto období. Samotná mince musela být už tehdy ceněna jako sběratelská a nebyla užívána jako běžné platidlo.

Ve Velké Británii byly čínské mince nacházeny i v minulosti. Většina však pochází ze 17. století, kdy byl obchod mezi Evropou a Dálným východem daleko živější. Je tak známa pouze jedna další čínská mince z přelomu prvního a druhého tisíciletí – nalezena byla v Cheshiru v roce 2018 a je přibližně o 60 let mladší. Mimo Britské ostrovy byly čínské mince z 11. století nalezeny také ve východní Africe, poblíž přístavů v Perském zálivu, podél pobřeží Arábie, v Indii a na Srí Lance. Jedna byla objevena v Bulharsku.

Na základě těchto výskytů je možné vystopovat teoretickou obchodní síť, která tehdy zřejmě spojovala středověkou Anglii s Čínou. Podle historika z univerzity v Cambridge Dr. Caitlina Greena: „Je zajímavé, že tento nález byl učiněn jen asi 20 kilometrů od pobřeží a nedaleko jediné potvrzené středověké lokality s importovanou čínskou keramikou nalezenou v Anglii. Jednalo se o střep modrého a bílého porcelánu z malého šálku nebo mísy, který byl nalezen v kontextu závěru 14. století na Lower Brook Street ve Winchesteru.“

Občas se stane, že staré mince náhodně nebo úmyslně ztratí či „pohodí“ sami sběratelé, což může způsobit situaci, která narušuje historický kontext a význam. Ale takový scénář se v tomto případě nepovažuje za pravděpodobný z důvodů vysvětlených Dr. Greenem: „Skutečnost, že nyní máme dvě čínské mince z 11. století v Anglii, přičemž obě pocházejí ze středověké až raně novověké lokality, přidává na jistotě, že je můžeme považovat za skutečně staré a původní ztráty.“

Vzácná čínská mince z Hampshiru byla zaregistrována v Britském muzeu v rámci programu přenosných starožitností (PAS), který katalogizuje významné archeologické a historické objevy amatérských nálezců. „Díky spolupráci s detektoristy a získáváním jejich nálezů skrze PAS, se výrazně zlepšilo naše chápání minulosti, zvláště u importovaných mincí,“ řekl Dr. Green pro MailOnline. „Tento program například odhalil, že do Británie dostalo mnohem více raně středověkých byzantských a islámských mincí, než se dříve myslelo, a že je již nelze odmítat jako moderní ztráty, jak tomu bylo v minulosti.“

Někdy dokáže i jediná mince změnit pohled na historii a pochopení tisíc let starých souvislostí...

Roman Němec

Zdroje: ancient-origins.net, thetimes.co.uk, smithsonianmag.com 

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Neuvěřitelný kde ta ČÍna v té době už byla ,když se to srovná se střední Evropou.

Jestli jí tam nazakopal a.r. vesničan :-D

Sapa nedaleko Buritonu?? mince pro štěstí

malé info o té na druhém obrázku - ta byla nalezena jako první
https://enigmaplus.cz/v-cheshire-byla-objevena-dosud-nejstarsi-cinska-mince-na-uzemi-anglie/

ELPedro:čoveče kolem sapy na polích jsme kopal hezký věci

já si dělám srandu každopádně srandu

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru