Detektorista odhalil dosud neznámé osudy jednoho z nejbrutálnějších pirátů v historii

Kategorie: Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí

V roce 2014 objevil amatérský historik a detektorista Jim Bailey v ovocném sadě na americkém ostrově Rhode Island soubor starých arabských mincí. Od té doby bylo v USA nalezeno dalších 15 kusů těchto mincí. Vyšetřování prokázalo, že všechny pocházely z kořisti kdysi nejhledanějšího zločince světa konce 17. století – kapitána Everyho. Nálezy a Baileyho teorie pomohly osvětlit, jakým způsobem a kam vražedný pirát zmizel.
Nejstarší mince nalezené v Severní Americe odhalují dosud neznámý příběh anglického piráta Henryho Everyho, zvaného také John Evory nebo Dlouhý Ben. Do povědomí veřejnosti se dostal v roce 1695, když společně s dalšími čtyřmi loděmi přepadl a okradl bohaté indické poutníky na cestě z Mekky zpět do Indie na palubě lodi Ganj-i-Sawai, kterou vlastnil jeden z nejbohatších mužů na světě – mughalský císař Aurangzéb. Posádku a cestující muže piráti nejprve mučili a poté zavraždili, ženy znásilnili a následně utekli na Bahamy se zlatými a stříbrnými mincemi v hodnotě několika desítek milionů dolarů. Tehdy nepředstavitelným jměním...

Okamžitě se stali nejhledanějšími piráty světa. Dokonce i anglický král Vilém III. Oranžský vypsal na jejich hlavy pohádkovou odměnu. Každý tehdy hledal jakoukoli – byť i sebemenší stopu. Ale marně. Poslední informace přišly z Irska, kde zločinci prokazatelně kotvili, ale poté jakoby se po pirátech slehla zem. Baileyho nález je důkazem, že nakonec přistáli u břehů Spojených států.
Nedávno nalezené záznamy ukázaly, že posádka se vydávala za otrokáře – dokonce si pro ty účely koupila čtyři desítky otroků ve francouzských koloniích, aby se tak dokonale kryli, než dorazili do jejich konečného cíle v Newportu roku 1696. Takto se jeden z nejbrutálnějších pirátů světa při tehdy vzkvétající nové profesi dokázal skrýt před úřady naprosto dokonale. „Máme rozsáhlou primární zdrojovou dokumentaci, která naznačuje, že americké kolonie byly domovskou základnou pro nekalé operace pirátů," řekl Bailey.

„Zdá se, že se muži pirátské posádky dokázali v Nové Anglii usadit a plně do společnosti integrovat,“ řekla Sarah Sportmanová, státní archeoložka z Connecticutu, kde byla v roce 2018 nalezena jedna z mincí při archeologickém průzkumu farmy ze 17. století. „Vypadá to (obchod s otroky) jako schéma pro praní špinavých peněz,“ dodala.

Odborníci právě zkoumají mince a jejich historii. Zatím potvrdili, že mince byly raženy v Jemenu roku 1693. Od jejich prvního objevu v roce 2014 bylo nalezeno 15 dalších - všechny stejné ražby. Důkazy tedy naznačují, že Baileyho teorie je správná. Amatér s detektorem kovů mohl vyřešit jedno z nejslavnějších tajemství světa!

„Pro mě to vždy bylo o vzrušení z hledání, ne o penězích,“ řekl Bailey. „Jedinou věcí, která je lepší než nález pokladu, jsou dávno ztracené příběhy, které za ním stojí…“

Roman Němec

Henry Every - také John Avery zvaný Dlouhý Ben

Henry Every a jeho loď Fancy

Jedna z mincí v nákezu pana Baileyho

Zdroje: rpm.org, numismatics.org, news.artnet.com    

 

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

:-O

Objev pirátského pokladu, paráda. Zajímavý příběh.

:-O

Zajímavý příběh

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na LovecPokladu.cz účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru