Detektorista – začátečník našel masivní zlatý kruh z doby bronzové

Kategorie: Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí

Velmi vzácný 4 000 let starý zlatý artefakt objevil detektorista Billy Vaughan na poli nedaleko jeho domu u Whitehavenu jen půl roku od chvíle, kdy s detektorovým hledáním začal. Nález se skrýval pouze 15 cm pod povrchem; v první chvíli ho ani nenapadlo, že vykopal opravdové zlato a svůj životní nález.

Nejprve si myslel, že našel něco jako karabinu. Posléze mu došlo, že to karabina nejspíš nebude a pro jistotu zaslal fotku kamarádovi „Spudovi“, také hledači, který má větší zkušenosti. Jeho odpověď prý byla „neotisknutelná“. Spud ho poslal ke zlatníkovi, který skutečně potvrdil 22 karátové zlato o hmotnosti 310 gramů. Ohlásil proto svůj objev místní styčné důstojnici PAS Lydii Prosserové.

Billy, který pracuje jako asistent u lidí s těžkou demencí, přičemž hledání s detektorem kovů má jako vítaný relax po náročné práci, nález komentoval: „Vykopal jsem to a vložil do brašny. Myslel jsem, že to byl jeden z těch klipů, které používají horolezci. Nikdy bych nevěřil, že to bylo zlato, zvláště proto, že bylo jen 15 centimetrů pod povrchem. Byl jsem rád, i když jsem nacházel knoflíky, jednou jsem vykopal zvláštní stříbrnou minci, ale tohle bylo opravdu neskutečné.“

Kruh je trubkovitého průřezu, neporušený a ohnutý tak, že se oba jeho konce překrývají. Je pokryt ozdobnými důlky po celém povrchu, bez zdobení je pouze tenká část podél vnitřku kruhu. Odborníci se shodují, že takových nálezů je jen velmi málo. Neil Wilkins, kurátor artefaktů doby bronzové v Britském muzeu, narazil na jediný podobný kruh, ten byl irského původu. Je docela možné, že i tento pochází z Irska. Datován byl do období kolem roku 1 800 př. n. l.

Jediným dalším zlatým artefaktem tohoto období v Cumbrii uložený v databázi PAS je část lunuly (velký náhrdelník ve tvaru půlměsíce). Je zdobena rytými soustřednými obdélníky, pochází z doby mezi lety 2 200 - 1 700 př. n. l. a byla vyrobena ve Skotsku nebo severní Anglii jakožto kopie irských originálů.

Kruh nyní bude zkoumán odborníky, kteří budou nápomocni koronerovi při rozhodování, zda splňuje  podmínky dle zákona o pokladech. Hodnotící komise určí tržní cenu, která může být opravdu vysoká. Jen cena samotného zlata coby kovů vychází na 11 000 liber (téměř 320 000 korun). Lze očekávat, že konečná suma bude mnohonásobně vyšší – jiný podobný artefakt se nedávno vydražil za 50 000 liber (asi 1,5 milionů korun). Jak uvádí The Sun, Billy svůj milionový nález učinil detektorem za pár tisíc – Garrettem ACE 250.

Muzeum Beacon ve Whitehavenu už o artefakt projevilo zájem, jakmile bude stanovena jeho tržní hodnota, pokusí se pro něj získat prostředky. O artefakt projevilo zájem také Britské Národní muzeum. Nálezce se o získanou částku podělí s majitelem pozemku.

Roman Němec

Zdroje: thesun.co.uk, thehistoryblog.com, finds.org.uk

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

To je kus :-D

Pěkný kousek, díky za zajímavý článek. :-)

Ta váha se mi nějak nezdá. To je to dutý? Jinak pěknej kus, netušim jak si to mohl splést s karabinou

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru