Detektoristé objevili největší středověký mincovní poklad Skotska

Kategorie: Nálezy nejenom s detektorem ve Velké Británii a Irsku

Na poli u vesnice Dunscore v hrabství Dumfries byl za pomoci detektorů kovů nalezen obrovský soubor 700 let starých stříbrných mincí. Archeologové mluví o naprosto úžasném objevu. Poklad je nyní katalogizován odborníky, jeho cena bude pravděpodobně stanovena v řádu stovek tisíc liber.

Dunscoreský nález 8 407 stříbrných mincí byl úředníky uznán jako největší středověký mincovní poklad nalezený ve Skotsku za posledních nejméně 200 let – a může jít o vůbec největší mincovní středověký depot v historii Skotska. Mince ze 13. a 14. století představují zejména ražby Eduarda I. a II. a dále stovky stříbrných exemplářů z Británie a kontinentální Evropy. Po prvotním hlášení objevu bylo místo prozkoumáno úředníky Treasure Trove Unit spolu s archeology National Museums Scotland. V současnosti je každá z mincí katalogizována.

„Vyžadují identifikaci, fotografování, měření a vážení každé jednotlivé mince,“ uvedl mluvčí jednotky Treasure Trove Unit. „Dunscore Hoard je jedním z největších středověkých mincovních pokladů nalezených ve Skotsku od 19. století. Obsahuje směs skotských, anglických, irských a kontinentálních stříbrných mincí,“ dodal.

S rozmachem tohoto koníčku v době covidových lockdownů a nárůstem počtu detektoristů po celé Velké Británii v posledních několika letech bylo za letošek ve Skotsku až dosud hlášeno 12 263 artefaktů jednotkám Treasure Trove. Jen v říjnu bylo zaznamenáno kolem 900 nálezů. Pro srovnání, za celý rok 2019 bylo přijato 1 551 artefaktů. Dosud nevyřízené hlášené položky přesáhly počet 5 000.

Objem nálezů za posledních několik let vzrostl natolik, že skotská národní „Treasure Trow Unit“ musela přijmout další zaměstnance. Artefakty jsou nyní předávány tempem více než 200 nových záznamů týdně. Ve Skotsku totiž musí být každý artefakt, o kterém se předpokládá, že má archeologický význam, ze zákona hlášen úřadům.

Dunscoreský poklad byl objeven pouhých 30 km od Balmaghie, kde byl v roce 2014 nalezen detektoristou Derenem McLennanem tzv. „Gallowayský poklad“ – největší sbírka vikinských artefaktů, jaká kdy byla v Británii nalezena. Ohromující poklad byl tehdy odkoupena za téměř 2 miliony liber (asi 56 milionů korun) a dlouhou dobu se stal předmětem sporů mezi majitelem pozemku (církví) a nálezcem.

Roman Němec

Zdroje: dailymail.co.uk, ustoday.news, express.co.uk


Část pokladu Galloway z roku 2014 - byl objeven 30 km od místa současného mincovního depotu


Gallowaskyý poklad byl oceněn na více než 56 milionů korun


Soubor sestává zejména z mincí Eduarda I a II.


Poklad je jednám z mnoha objevených po nárůstu v době covidových lockdownů


Poklad byl objeven loni poblíž vesnice Dunscore v Dumfriesshire

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Krásný! Copak to má ten týpek za stroj? To je ctxko, nebo nějakej vytuněnej nox? Ta štangle vypadá bytelně...

CTX3030.

Škoda že se to nedá naroubovat na noxe :-/ S CTXem se tahat nebudu :-)

Niekde som cital, ze to nie je najvacsi najdeny. Vraj niekto nasiel v Scotlande nieco cez 10k minci. Clovekby nepovedal, ze v takej zaprdenej dednike sa nieco take da najst. Zopar krat som mal cestu okolko ked som pracoval v Dunfries.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru