Detektoristé opakovaně nacházejí zlaté římské mince, na poli jich bude ještě více

Kategorie: Nálezy nejenom s detektorem ve Velké Británii a Irsku

2000 let starý poklad byl uložen ještě před před římskou invazí do Británie. Z původního místa nedaleko Norwiche bly mince po staletí rozorávány a přesouvány, v posledních letech opakovaně nacházeny různými detektoristy. Ve své doby to byly nejkvalitnější mince, vyráběly se z nich dokonce i šperky. Dnes jsou velmi vzácné.

Místo nálezu kdysi leželo na území kmene Icenů, jejichž královna Boudica se proslavila odporem proti římské nadvládě. Soubor jedenácti dosud nalezených mincí měl hodnotu asi dvouletého platu římského vojáka. Numismatik Adrian Marsden z Norfolk Historic Environment Service se domnívá, že icenští zlatníci měli zřejmě v úmyslu mince roztavit a zhotovit z nich šperky, snad kruhy či náramky podobné těm, které byly nacházeny v Ken Hill ve Snettishamu mezi lety1948 až 1990.

Pan Marsden dále řekl, že poklad je „opravdu zcela výjimečný“ a v budoucnu by se objevit ještě více těchto zlatých mincí: „V posledních dvou nebo třech letech říkali: ‚Už nebudou‘ a já jsem odpovídal ‚budou‘ a jistě, přijdou i další. Depoty se rozptylují po poli díky traktorům, orbou nebo při setí, takže mince se různě přesouvají po polích a mohou cestovat i na poměrně velké vzdálenosti.“

Každá z mincí byla vyrobena ručně, každá má proto malé odchylky. Byly raženy v Lugdunu, nynějším Lyonu ve Francii. Zdá se, že v oběhu nebyly dlouho. Na každé z mincí je patrná drobná rýha u hlavy císaře Augusta. Pan Marsden se domnívá, že rýhy provedli icenští řemeslníci, aby jimi ověřili kvalitu zlata pro recyklaci a výrobu šperků: „Jedná se o zlato opravdu vysoké ryzosti. Zatímco běžné zlaté mince z doby železné bývaly značně znehodnocené, dobré římské zlato se poznalo okamžitě,“ vysvětloval pan Marsden a dodal, že mince někdo zakopal ještě před římskou invazí.

Vyšetřování koronera u soudu v Norfolku potvrdilo předpoklady a dvě nejnovější mince byly prohlášeny za poklad. Všechny pocházejí z posledních let 1. století před naším letopočtem a zasahují i do prvních let 1. století našeho letopočtu. První mince našli dva detektoristé v roce 2017 a od té doby byly opakovaně nalézány další. 

Britské muzeum v minulosti získalo prvních devět mincí. Očekává se, že projeví zájem i o nejnovější nálezy a vyplatí nálezcům stanovenou odměnu. Tu si rozdělí s majitelem pozemku. 

Roman Němec
Zdroje: bbc.com, imperiumromanum.pl


Jeden z pokladu ve Snettishamu


Každá z mincí je ražena ručně s drobnými odchylkami


Nejnovější z jedenácti mincí


Poklad měl hodnotu dvouletého platu římského vojáka


Zlaté kruhy ze Snettishamu


Všechny pocházejí ze stejného období

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Marky a dneska soubor 11ti aureů je mnohem víc než 15ti měsíční plat ...pokud nejsi Babiš :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D

Noooo to je jeden celkem hezkej večer :-D :-D :-D

Markymark: Dobrý postřeh! Okolnosti doby a "dvouletého platu" vysvětluje Marsden v den starém článku (svůj jsem odevzdal 5.7., kdy tato informace ještě nebyla známa):

The scholar noted that Roman gold coins rarely made their way to East Anglia, even after the island was conquered. In his opinion, the ten aureses discovered are comparable to the nine aureses that a legionnaire received as an annual salary in the middle of the 1st century. But the latter, due to interruptions in supply, were forced to spend about five coins on food, equipment and other things. Thus, the discovered treasure is approximately equal to a two-year salary of a soldier. - https://www.europeantimes.news/2022/07/treasure-of-gold-roman-aureus-buried-in-britain-before-the-roman-conquest/

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru