Detektoristé v Anglii loni odevzdali desítky tisíc artefaktů

Kategorie: Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí

Výroční zpráva iniciativy Portable Antiquities Scheme (PAS) uvádí, že odevzdané a za poklad prohlášené nálezy v Anglii, Walesu a Severním Irsku dosáhly v roce 2017 rekordních čísel. Celých 93 % nálezů bylo učiněno za pomoci detektoru kovů.

Předběžný počet odevzdaných pokladů – tedy těch nálezů, které byly za poklad dle zákona z roku 1996 prohlášeny a jsou jimi především zlaté či stříbrné předměty, mincovní soubory nebo cenné předměty starší 300 let, bylo v roce 2017 celkem 1 267. Jedná se o dosud nejvyšší počet zaznamenaných odevzdaných pokladů.

Některé z těchto pokladů dosud nebyly vydraženy a umístěny do muzeí; mezi jinými např. tři tisíce let stará zlatá bula či zlaté kroužky v olovu, které byly nalezeny v poli u Shropshire. Jen Wales těchto dosud „nevyřízených“ položek eviduje asi 40. Pro tyto a další nálezy se budou pořádat také veřejné sbírky, jak je často na ostrovech zvykem, především jde-li jde o významný a pro region cenný nález. Že je to dobrá cesta, potvrzuje i statistika za předchozí rok, kdy bylo do muzeí umístěno (zakoupeno) celých 96 % pokladů...

PAS navíc v loňském roce zaznamenala dalších celkem 78 000 detektorových nálezů, které však nesplnily podmínky pro označení za poklad. Nicméně – i tyto nálezy přispěly k mnohým zajímavým objevům, nově nalezeným lokalitám či pomohly rozšířit mozaiky dosud sesbíraných střípků historie lokálního i národního významu.

Spolupráce s veřejností přináší každoročně spoustu nových poznatků, objevují se nové archeologické lokality, jako byla např. prehistorická mokřina Shropshire, středověké pece ve Wiltshire apod. Některé poklady jsou především z řad veřejnosti oznamovány i po letech od nabytí – např. z dědictví. Zajímavou perličkou je třeba 2 000 let stará římská soška bohyně Minervy, která ležela přes deset let nepovšimnuta v krabičce od margarínu, když byla mylně označena za pouhou moderní kopii.

Význam Portable Antiquities Scheme

PAS je dobrovolnická iniciativa pod správou Britského národního muzea, která zaznamenává archeologické artefakty, lokality a objekty nalezené veřejností v Anglii a Walesu. Od března 2007 je také odpovědná za správu dle zákona o pokladech (Treasure Act 1996) jménem vlády Spojeného království.

PAS spolupracuje se sítí 119 národních a lokálních partnerských muzeí, které podporují spolupráci mezi nálezci a archeology v muzeích a archeologických službách v celé zemi. Zaznamenávají veškeré informace o nálezech, poskytují poradenství a informují o ochraně historického kulturního dědictví.

Také povzbuzují veřejnost, uživatele detektorů kovů, archeology a muzea ke vzájemné spolupráci. Podporuje ty, kteří projevují zájem o vlastní historii, vzdělávají se a s detektory kovů pracují zodpovědně. Odborníci tento přístup chválí: „Těší nás, že i v uplynulém roce jsme úspěšně spolupracovali s tolika organizacemi a vášnivými jednotlivci a že význam PAS i nadále roste,“ sdělil ředitel britského muzea Hartwig Fischer.

Každoroční nálezy tisíců artefaktů za pomoci detektorů kovů, povrchovým sběrem, při zahradních a polních pracích či dalších situacích mimo archeologické výzkumy jsou zaznamenávány a katalogizovány. Všechna sesbíraná data jsou uložena pro potřeby odborníků a pomáhají tak archeologům s mnoha otázkami. Od vzniku iniciativy PAS neustále rozšiřuje povědomí veřejnosti o významu těchto nálezů a řady spolupracujících detektoristů se trvale rozrůstají.

Pro stále větší zájem veřejnosti o archeologické nálezy vytvořilo Britské muzeum v loňském roce mnoho výstav o pokladech, stejně jako další muzea po celé zemi. Některé výstavy doslova „putují“ od města k městu, jaký je o ně zájem.

Roman Němec


bula z Shropshire


Detektorový nález zlaté buly ve Shropshire z května loňského roku


staffordshore hoard - největší anglosaský poklad nalezený detektorem kovů byl zaznamenán za pomoci PAS

zdroje: shropshirelive.com, bbc.com, finds.org.uk, museumsassociation.org, walesonline.co.uk

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Je opravdu smutné, že není k dispozici žádná podobná statistika v ČR. A navíc jsou u nás často hledači nucení vymýšlet různé pohádky, jak k nálezu došlo. Jsem přesvědčený, že každoroční výčet všech odevzdaných předmětů by byl pro veřejnost doslova šokující. Lze vycházet alespoň s některých dílčích údajů, které jsou k dispozici. Např. nálezy bronzových depotů. Tam je počet nálezů učiněných detektorem v podstatě shodný s jejich počtem. Obecně ale i u nás jde o tisíce odevzdaných nálezů o které projevily muzea zájem každý rok. Jenom nám podobní statistika chybí a dokud se na protokoly bude psát nalezeno při kopání pařezu nebo vyhrabáno psem na procházce tak se to nezmění.

To je, pravda před silvestrem jsem nalezl vděčí depot, zatím je tajné co to bylo, později zveřejním. Dám šanci kraji.
Odevzdáno tak uvidíme jak se stát zachová

Hele Máro,je tam Beneš,a víš co řek Lev Prchala,je to tvaroh ;-)

Myslím, že v našem státě se této úrovně nikdy nedočkáme z jednoho jediného důvodu a to je nálezné. Určitě spousta lidí, která nějaký takový poklad, nebo depot najde si ho radši ponechá jen proto, že z toho nic moc nekápne a pak nedej bože to prodá radši na černém trhu a nikdo z toho nemá nic. Myslím si, že kdyby zde fungovalo nálezné jako třeba v Anglii, tak spousta takovýchto hledačů by také ohlašovali nálezy a hlavně by byli spokojení hledači, ale i archeologové a v neposlední řadě i veřejnost, protože by se mohla také na tyto nádherné předměty podívat.

veresnost to vobec nezaujimaaa podla mna niake bronzove nalezi uz vobec

Mě by zajímalo kolik britských hledačů by odevzdalo nález bez nároku na odměnu.A to je kontrast mezi Vel.Británií a Čr, kde hledači odevzdávají většinou bez nároku,ale s pocitem,že je to správné a prostě to do muzea patří.A dokonce to takto, s rizikem několikaletého vězení dělají i někteří hledači na Slovensku. Myslím,že tento přístup hledačů v Čr a Sk je naprostou raritou na celém světě. :-) :-)

anjel je to smutné co je na Slovensku ohledně hledání,Slovensko mám hodně rád a rád tam jezdím.Někdy potkám na poli u Hodonína hledačů od vás kteří se mě ptají kde se dá a nebo kam jít aniž je někdo bude prudit,pošlu je na pole co vím že sů udělané a kde to ag občas padne.Pole se vychodit stejně nedá,bud máš štěstí nebo ne.Jinak máš pravdu,sme víc a víc hlůpější jako lidstvo.

Bohužel žijeme ve špatným státě. Jak už bylo napsáno minuli týden na Facebooku. Když na vašem pozemku vykopou poklad tak patří státu, když tam ale najdou drogy jsou vaše. A na druhou stránku, ne všichni utrácejí nemalé peníze za detektory aby s toho nic neměli, max potěšení. A jednou mi takhle ukazoval známí meč který našel a odevzdal. Od te doby ho nikdo neviděl. A to nemluvim o marnym tahání peněz z muzei. Kdyby šlo o miliony tak by se to dalo možná pochopit.

Nejsmutnější je že jsou muzea kde odevzdat ani nelze.

Dobrovolnickou organizaci typu PAS bych velice rád viděl i v ČR, ale dožadovat se odměny mi příjde dost mimo. Hledáme přeci historii, nové informace z našeho okolí, neprovozujem tuto činnost za účelem zisku ? Pro mě je to koníček a samotný nález je pro mě odměnou, ale asi to zase vidím jinak než ostatní :-/

Je to k pláči.Nepochopím že když to stát vidí jak to funguje jinde tak s tím nic nedělají.Navody na to mají...ze své zkušenosti vím že se už ve školce říká dětem že detektoraři jsou zloději. Přitom je to práce velmi těžká, náročná na čas i peníze.Chce to legalizovat udělat krajské spolky hledáču ve spolupráci s místními muzei a archeology. Udělat kurzy vydat osvědčení.Nerikat lidem že jsou to zloději a tak.sami spolky by si pak hlídali své místa.Hlavne doba drancovani arch. Lokalit už proběhla v 90letech a přelomu stol a stím nikdo nic neudělal.Archeologove říkají co mužem dělat? Je nás málo, peníze nejsou. No tak sakra politici máte tu lidi co mají profy stroje, umějí to s nimi.Vetsina se venuje historii ve svem okresu. Znají terén atd.Vzy byli amatérští archeologové kteří kopali a hledali jinak by dnes v muzeu nic nebilo.Statni hledači najdou tak 2%.Kdyby se to vše propojilo tak by regionální muzea měla co ukazovat=vstupné.A mi byli šťastní že mužem dělat práci která nás baví. Poctivě.! 8-)

buiaimon
Šlo o sčítání detektorářů

Petrvald: Velmi přesné.
Rome: Odevzdáno bylo dalších 78 000 nálezů bez nároku na možnost získat odměnu (správněji: Možnost nález prodat muzeu). Ti lidé znají zákon o pokladech a tedy lze předpokládat, že odevzdáním takového počtu nálezů nebylo podmíněno tou "odměnou". Prostě odevzdali i to, o čem věděli, že za to nic nedostanou. Nehledají a neodevzdávají pro zbohatnutí. Odměnou je prostě možnost hledat a být nějak užitečnej a přitom co nejmíň škodit.

Já největší problém vidím v tom že co muzeum to jiný přístup, ovšem zase chápu opatrnost z té druhé strany při přebírání nálezů. O nějaké odměně nemluvím, to samozřejmě není důvod pro můj koníček.Dokud se nezmění zákony tak ta situace bude tragikomická. Ovšem zákon se může změnit i k horšímu...
Loni byla archeo konference k tomuto tématu v Brně, jestli došlo alespoň mezi archeology k nějaké shodě nevím. Ale z praxe s odevzdávání nálezu koncem roku vím že někde slovo detektor zní hodně sprostě a člověk si až říká proč to vlastně odevzdává...

Odměna, nálezné, to není vůbec podstatné. Naprostá většina předmětů se odevzdá, bez jakéhokoli nároku. Tedy snad až na to, že nálezce by většinou chtěl být uvedený co by objevitel. To je ale jeden z důvodů, proč to hledání děláme. Chceme objevovovat.

Dělám tento koníček už opravdu dlouho. A taky už pořádně dlouho detektory prodáváme. Mezi tím jak to vypadalo, když jsem kdysi začínal a dneškem je obrovský rozdíl. Dnes nějaké nálezné, nebo obecně peníze za nálezy nezajímají takřka nikoho. Polovina chlapů co si dnes detektor koupí, chce mít důvod vypadnout ven z baráku, vyšistit si hlavu a to že nález musí odevzdat... jenom vědět kde, jak a komu. Hledají dobrodružsví, nějakou činnost která je nakopne, něco reálného. Nechtějí si o tom číst, chtějí to prožít.

Platí to i pro archeology, kdysi na začátku jsem znal jediného archeologa co se babral s amatéry. Dnes, jsou jich desítky a vše je někde úplně jinde. Chce to se už posunout dál.

Elmara.... Naši archeologove nejsou schopni ani uveřejnit výsledky pruzkumu který dělaly mezi hledači... Natož nějakou statistiku.......

No ono z té druhé strany, archeolog nemůže tak úplně v klidu veřejně oznámit že to je nález od nějakého detektoráře. Sám může pak označen za spolupachatele...ojojoj zákon ;-)

Loni mě jeden amatérský archeolog vyprávěl jak zastavil stavbu a jaké tvrdé důsledky to pro něj mělo.Dnes se jeho nálezy chlubí úplně cizí, politicky angažovaní lidé v daném regionu.Takže né odměna ale ještě trest! Je to člověk kterého znám a který už od 50-tých let dělá povrchové sběry a hodně toho zachránil.Detektor nikdy neměl za to oči skvělé.

toreq: Napsal jsi to správně, prozatím je spolupráce stále ve vývoji a podle zákona detektorista nesmí vyzvedávat archeologické předměty ze země. Nemůže nás proto oficialně označit jako nálezce.
Dokud nedostanem "nálepku" řádně poučeného hledače, který spolupracuje s archeologem, jen těžko se něco změní.

JohnDeeere: Nesuď, když nevýš o kom mluvíš ! Průzkum mezi detektoráři podával archeolog Balázs Komoróczy, který se významnou měrou zasloužil o spolůpráci archeologa a detektoráře.
Proč zde nebyly výsledky průzkumu zveřejněny/poskytnuty netuším ?
Zde jeho rozhovor v časopisu Detektor revue: https://www.facebook.com/Archeologicky.ustav.Brno/posts/archeologick%C3%A1-v%C4%9Bda-se-sice-prim%C3%A1rn%C4%9B-v%C4%9Bnuje-pozn%C3%A1n%C3%AD-minul%C3%BDch-kultur-a-civilizac%C3%AD-/1534647299947199/

nebo v pořadu na CT: https://www.ceskatelevize.cz/porady/10095690193-pred-pulnoci/313281381940057/

Na konci roku jsem učinil životní nález, nebudu říkat čeho slíbil jsem do zveřejnění mlčenlivost. Při předání archeolog mi řekl sám, že mám nárok na 10%, ona doba se trochu mění. ;-)

Už několik let spolupracuji a odevzdávám.Když jsem se ptal v muzeu(jenom pro info) jak to mají s nálezným tak mi řekli že oni na to peníze nemají a kraj nic nedá.Já jako odměnu za odevzdané věci beru to že mi volají když něco najdou a můžu se na to jít podívat,vzít do ruky,případně pomáhám dohledávat(někdy dostanu třeba knihu).Po pár letech bych řekl že máme kamarádský vstah a tak když vím že jsou někde v terénu zastavím se třeba jen na cigáro.Někdy se mě zeptají jestli nemám detík sebou že by jim moc pomohlo kdybych jim tam mávnul.Jednou se mi archeolog zmínil že ví o desítkách porůznu nalezených obolů a statérů ale odevzdaný byl ten rok jediný(to jenom za jeden rok v našem okrese).Nevím jak teď ale před cca třemi-pěti lety říkal že je nás tak pět co odevzdáváme,spolupracujeme a pomáháme.Jinak je hledaču na okrese určitě několik desítek.Jednou sme dokonce řešili jestli by nebylo dobré(třeba jako u rybářů) mít odpracované nějaké hodiny(zdarma) třeba při záchraných akcích před výstavbou(většinou není moc času a lidi už vůbec ne) a až potom by dostal člověk ,,povolenku k lovu".Při těchto akcích se člověk může na cokoliv ptát,zjistí co je důležité,na co si dát pozor,naučí se zhuba datovat keramiku a začne si vážit jejich práce a získá spoustu třeba i nezveřejňených informací ze svého okolí.Takže já peníze třeba neřeším(protože skoro žádné nemám) ale třeba jen možná vidina nějakého nálezného by asi pomohla zvětšit muzejní sbírky.Je to smutné ale je to tak.

OBI já to viděl neboj ;-)
A když myslíš že nešlo tak nešlo :-)

Já to vidím tak jak jsem to už tady psal. Podal jsem to nerozvinutě. Měl jsem na mysli, že spousta z nás odevzdává bez toho, aniž by si něco nárokovali ovšem to se jedná "o drobnosti" v případě nějakého většího nálezu ktarý by mohl být označen jako poklad by si asi i někteří z nás chtěli nárokovat nějaké to nálezné a zveřejnění formou třeba popisku v muzeu, že daný předmět byl nalezen detektorem a jméno. Jasně, že hledáme pro radost a pro odprostění se od všedního stereotypu, ale jsou i tací mezi námi kteří hledají jen pro vidinu výdělku a ty jsem měl na mysli v mém předchozím příspěvku a pak by třeba v případě vyplacení nálezného přestali drancovat a začli by spolupracovat s muzei a archeology ale taky by se to mohl někomu v hlavě zvrtnout a místo přejití na správnou cestu by mohla chamtivost vzít za své a drancovalo by se ještě více. To je ovšem jen o lidech jakou cestu si zvolí. Buďme ale rádi, že můžeme vůbec hledat a přispívat k české historii byť jen malými střípky. Taky by nám to stát mohl zatrhnout úplně a měli by jsme všichni po svých koníčkách.

jasne pravidla,vyska nalezneho,ziadne kriminalizovanie,atd.....a potom su vysledky.nie ako v tom nasom kurvystane.

Tyhle debaty se tu vedou dost často a nikdy nikam nedošly. Buďme rádi za to, jak to tady je a že ti nemáme to co kluci ze Slovenska. Už tam mají i zákon, že nesmí nosit maskáče. Vláda a ty kašpaři v senátu a parlamentu se na nás vybodnou. Ty teď řeší jak zdůvodnit tok eurodotaci. Jaký to bude mezi náma a archeologama je jen na nas. Kdo chce spolupracovat cestu si vždycky najde. Kdo nechce hledat ji nebude. Pro mne osobně je přínosem ze spolupráce to, že oni přinesou velkou znalost teorie a já zase tereni zkusenosti. Tahle symbióza je nenahraditelná. Kdo to zažil tak ví o čem mluvím. Já si osobně archacu vážím. Skládají z nalezů historii tyhle kotliny a osobně mě těší, že jim s tím svým způsobem pomůžu. A na jméno pod nálezem si nehraju. Ať tam napíšou sebe.

Waffen máš pravdu.kdyz jsme u toho, který archeolog operuje v Děčíně?Znáte někoho? Jen abych věděl. Diky ;-)

Kaparaso: v Děčine není archeolog, ale s tamnim ředitelem muzea spolupracujeme (šluknovsko)

U nás v ČR mne třeba zamrzelo, že do studie o jedné středověké vesnici se nedostaly moje nálezy, patrně právě kvůli tomu, že byly získány s pomocí detektoru. Zatímco mnou sesbíraná keramika prošla. No není to postavené na hlavu?

GM4PRO...přečti si ještě jednou můj příspěvek :-)

Petrvald, vím o kom mluvím... Ale nic to nemění na tom že nebyl schopen zveřejnit výsledky.... Pokud se mýlím tak mne oprav

Feek: Ani bych neřek, je v tom totiž zásadní rozdíl ! Provádí-li se sběr artefaktů, tak se ve většině případů jedná o zemědělskou plochu, kdy poloha předmětu nemá téměř žádnou vypovídající hodnotu. Navíc se nejedná o archeologický výzkum, ale pouze povrchový sběr. Zatímco při cíleném vyhledávání pomocí detektoru kovů jsou nálezové okolnosti velice důležité a je potřeba mít jistou zkušenost, případně být řádně proškolen. Jak už jsem psal, oficiálně může provádět průzkum pouze archeolog nikoliv detektorář. Věc se snad časem změní, chce to však prokázat zájem o historii a učit se novým metodám.

JohnDeeere: Je to zde pořád dokola a moc nechápu v čem je problém ?
Archeolog B. Komoróczy se snaží spojovat hledače, dokonce o tom veřejně mluví v České televizi a
někteří tu kvůli dotazníku pořád pláčou jak malé děti. Dotazník byl zveřejněn víc jak před rokem, ale nikdo nebyl schopen se ho zeptat, případně za ním zajet ? Není tu nikdo, kdo by byl z Jihomoravského kraje a promluvil s ním osobně ?

Jako že bych se měl sebrat a jet se pana Komoróczyho voptat jak to dopadlo ? I kdybych byl z JK tak to snad nemůžeš myslet vážně :-O :-D

Taky si říkám že je to nereálný :-D, předpokládal jsem že s ním třeba někdo spolupracuje, ale asi nic :-)

Petrvald: Absolutně nesouhlasím.Povrchové sběry mají velkou vypovídací hodnotu.A to v množství vyorané keramiky na ploše,což něco signalizuje.Je to přesně tak jak kolega řekl cituji:"Já ty mladé archeology musím kopat do prdele a ukázat jim to, oni to prostě nevidí"A to je amatér ale s celoživotní zkušeností! Teď k dotazníku.Jestliže někdo zažádá o sběr dat na LP tak tam má také uvést jak to dopadlo a né abych to hledal v Mokropsech na vývěsce :-(

buiaimon: Naprosto s tebou souhlasím, jenže já o koze a ty o voze ;-). Mluvil jsem o tom, že samotná poloha povrchového střepu nebo jiného předmětu nemá žádnou vypovídací hodnotu, protože půda byla několikrát přeorána. Správně jsi poznamenal že četnost něco naznačuje, ale to už se bavíme o něčem jiném... Nic to nemění na tom co jsem psal výše. Dotazník je zde velký zašmodrchanec, který se třeba rozplést ... Neustálé narážky opravdu nic neřeší.

Pokud se to nerozplete tak se příště většina lidí na nějaké dotazníky s hustém vykašle :-)

Petrvald: V mém případě byla keramika sbírána povrchově v lese (erozní rýhy). Sice s tebou jinak souhlasím teoreticky, no ale realita je složitější. Lokalita nebyla známá předtím, než jsem k ní shromáždil archivní prameny a následně ji přesněji lokalizoval s detektorem v ruce. Terénní výzkum se neplánuje a až tam vjede technika při těžbě dřeva, tak dojde k násobně většímu poškození lokality, než kdyby to tam někdo prošel někdo poučený s detektorem (ne nutně já). Přiznám se, že jen obtížně se mi chápe, že jediná archeologicky, právně přijatelná varianta je nechat vše napospas osudu, tzn. devastaci těžkou technikou, případně nespolupracujícími detektoráři, kteří bezpochyby časem na lokalitu také narazí... Omlouvám se za příspěvek mimo téma.

Feek: Jestli je prokazatelné že jsi objevil archeologickou lokalitu, měla by být určitě zanesena do seznamu (SAS) a pode významu se vyvozují další opatření. Nevím jestli je možné úplně zakázat těžbu dřeva, ale minimálně se stanovuje metodika těžebních prací a taky vhodná technika. Podrobnosti by ti měl zdělit archeolog příslušného kraje/okresu...

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru