Detektoristé ve spolupráci s archeology objevili další středověké stříbrné mince z dávného pokladu

Kategorie: Nálezy nejenom s detektorem v západní Evropě

Na místě někdejší středověké pevnosti v osadě Wiślica na jihu Polska byl nalezen soubor téměř 1 000 let starých mincí. Objev byl učiněn v rámci probíhajícího revitalizačního programu, jehož součástí jsou archeologické práce, které navazují na 60 let starý výzkum. Odborníci spolupracovali s místním detektorovým spolkem; jejich práce si velmi považují.

Wiślica byla založena před více než 1 000 lety, ještě před vznikem polského státu. Kdysi byla  prosperujícím náboženským a politickým centrem středověkého Polska. Jen v jejím okolí už bylo nalezeno několik cenných archeologických pokladů i středověkých staveb. V 60. letech 20. století byl na místě hradiště nalezen slavný „wiślický poklad“ 500 středověkých mincí. Nový výzkum měl za úkol objevit artefakty, které mohly být v šedesátých letech přehlédnuty

„V 70. letech, kdy byly dokončeny předchozí práce, nebyly k dispozici žádné takové technologické prostředky, zvláště pokud šlo o detektory kovů,“ řekl vedoucí výzkumu Michal Gliński, který zároveň poděkoval místní detektorové skupině Świętokrzyska Exploration Group za pomoc při odkrývání mincí. „Vlastně rozšiřujeme wiślický poklad o nové památky. To je pro archeologa velké zadostiučinění,“ dodal.

Mince odpovídají složením i dobou wiślickému pokladu. Jedenáct mincí z nově objevených dvanácti je z éry Bolesława Smělého, který vládl Polsku v letech 1058 až 1079. Zbývající mince pochází z období Władysława Hermana, který vládl Polsku v letech 1079 až 1102: „Jako mnoho dalších cenných nálezů, i tento soubor obohatí sbírku muzea ve Wiślici,“ řekl pro Echo Dnia předseda městské rady Jacek Gocyk .

Archeologové s detektoristy našli mnoho dalších předmětů, např. v lokalitě velmi nepravděpodobnou římskou fibulu z 2. století. „Nyní uznávanou historii místa (ve vztahu ke středověkému původu) to výrazně neovlivňuje. Jde o kuriozitu, která nevyvrací žádné hypotézy. Můžeme jen hádat, jak se sem dostala,“ řekl Gliński a znovu vyzvedl přínos detektoristů: „Ještě jednou zdůrazňuji, že bez profesionality členů Świętokrzyska Exploration Group by to nebylo možné,“ dodal Gliński závěrem.

„Archeologické práce skončily. Cítíme se velmi ohromeni a příjemně překvapeni, že jsme mohli na takovém místě používat naši techniku. Naším úkolem bylo zkontrolovat lokalitu po archeologických pracích 60. a 70. let – je známo, že tehdy byly možnosti jiné. Efekt naší práce bude k vidění ve Wislickém muzeu. Děkujeme vedoucímu panu Michału Glińskimu za to, že to s námi vydržel tolik dní,“ uvedli detektoristé na klubovém Facebooku. Touto akcí se jim otevřely nové možnosti legálně se účastnit velkých objevů společně s archeology.

Roman Němec

Zdroje: newsweek.com, sge.org.pl, notesfrompoland.com

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Přesně na něčem takovém bych se jako detektorysta rád podílel.

Libanon: přesně moje slova bylo by to úžasný dostat se do takové společnisti, ale bohužel unas i takové posvátné místa projdou orbou

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru