Detektoristé zapříčinili objev unikátní římské vily, která mění pohled odborníků

Kategorie: Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí , Nálezy nejenom s detektorem ve Velké Británii a Irsku

Archeologové z Wrexhamského muzea, Univerzity v Chesteru a společnosti Archaeological Survey West objevili díky hlášeným nálezům spolupracujících detektoristů římskou vilu poblíž Rossettu ve Wrexhamu. Vila je první svého druhu, která byla kdy objevena v severovýchodním Walesu a zásadně boří dosavadní předpoklady o této oblasti v průběhu římského období.

Místní detektoristé na zoraném poli v Rossetu nedaleko Wrexhamu objevili místo s vysokou koncentrací římských nálezů. Po jejich hlášení byla lokalita nejprve prozkoumána dálkově, přičemž letecké a lidarové snímky odhalily v zemi zřetelné struktury. Jedná se o poměrně typické formy s řadou kamenných a dlážděných budov obklopujících centrální nádvoří. Dálkový průzkum také naznačil možnou souvislost domů s polním systémem, cestou a dalšími souvisejícími budovami a strukturami. Posléze byl proveden povrchový průzkum opět za vydatné pomoci detektorů kovů, přičemž byly nalezeny římské artefakty od konce 1. až do počátku 4. století našeho letopočtu. Dosavadní výsledky naznačují, že vila byla užívána dlouhodobě, téměř celé období římské vlády v Británii.

Římská armáda vtrhla do Británie v roce 43 n.l. Záhy obsadila také sever a západ země. Kolem roku 74 byla založena pevnost v Chesteru. Posléze došlo k vytvoření sítě měst a venkovských osad. Většina vil představovala hlavně zemědělská zařízení; od relativně jednoduchého designu až po velkolepé vily s mozaikovými podlahami, koupelnami a systémy podlahového vytápění. Objev architektonických fragmentů nalezených během pochůzek v terénu naznačuje, že tato vila může obsahovat mnohé z těch prvků a patřila bohaté rodině.

„Vzrušující objev vily potenciálně mění naše chápání dějin severovýchodního Walesu v důsledku římského dobytí. Předchozí interpretace naznačují, že většina lidí v této oblasti žila buď v osadách spojených s římskými vojenskými posádkami a nebo v celkem jednoduchých usedlostech, které nadále používaly architektonické formy tzv. „Roundhouse“ z doby železné. Identifikace vily nyní zpochybňuje tento příběh,“ uvedla Dr. Caroline Pudneyová, lektorka a odborná asistentka archeologie na univerzitě v Chesteru.

„Tento pozoruhodný nález jen podtrhuje významné množství fantastických archeologických objevů, ke kterým došlo v Rossettu a okolí v posledních letech, ať už je to doba bronzová, ze které je nádherný poklad Burton Hoard (jedinečný importovaný poklad zlatých a bronzových artefaktů, jaký nemá v Británii obdoby) nebo římské olověné prase (ingot), které máme v současné době vystaveny v muzeu, “ doplnil Hugh Jones z Wrexhamské městské rady.

Wrexhamské Muzeum a Chesterská Univerzita nyní plánují další možnosti postupu při průzkumu oblasti v příštích několika letech. Vše závisí na možnostech financování a rychlosti vyřízení příslušných povolení. Dosavadní práce na projektu byla financována z programu Roman Research Trust.

Roman Němec

Zdroje: bbc.com, news.wrexham.gov.uk, irandailyonline.ir

 

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Ty se tam mají

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru