Detektoristův dvojí objev: Zlatý prsten z pole v obrazu anglické královny?

Kategorie: Akční nabídky, novinky

Dvaapadesátiletý hledač s detektorem kovů Paul Ibbotson z Blackpoolu našel zlatý prsten z poč. 16. století v hodnotě stovek tisíců korun. Je přesvědčený, že patřil dvěma ze šesti manželek Jindřicha VIII.

Paul vykopal prsten v prosinci roku 2016 na poli u Fulfordu v blízkosti Yorku. Nález byl později koronerem oficiálně deklarován jako poklad, následně prodán do Yorského muzea. Paul i majitel půdy obdrželi každý po 10 000 liber (asi 290 000 korun). Po více než dvouletém výzkumu dnes pan Ibbotson věří, že nalezený prsten by mohl být vyobrazen na ukazováčku královny Anny Klevské v portrétu Hanse Holbeina z roku 1539.ss

Je to právě ten slavný obraz, který kdysi přesvědčil krále Jindřicha VIII., aby se s Annou oženil. Bohužel, obraz byl značně přikrášlen (zřejmě pod vnějším tlakem, byť to byl v té době celkem běžný jev) a když se s ní setkal Jindřich osobně, byl jejím skutečným zjevem zklamán. Král tehdy nestačil skrýt své zděšení: Annina tvář byla plná dolíčků od neštovic a pigmentových skvrn. Hans Holbein byl za špatně prezentovaný zjev budoucí královny ze dvora vykázán. Manželství bylo prázdné a netrvalo dlouho. Po několika měsících došlo k rozvodu. Král později nazval Annu vlámskou kobylou a často hostům vyprávěl o její šerednosti, která mu bránila sdílet s ní lože.

Jindřich se ohlížel po nové nevěstě. Tou se měla stát patnáctiletá Kateřina Howardová, snoubenka Thomase Culpeppera, králova pobočníka. Po nátlaku Kateřininy rodiny se nakonec zaslíbeného Thomase vzdala a za Jindřicha se provdala. Nicméně, složité šlechtické pletichy poštvaly Jindřicha proti manželce – prý jej podvádí s bývalým snoubencem. Ačkoli to nejspíše pravda nebyla, po mučení a tvrdých výsleších se Thomas Culpepper k lásce ke královně přiznal, za což byl obzvláště krutým způsobem popraven: Nejprve vytažen na laně za krk a schozen, poté mu byly odříznuty genitálie, vyjmuta střeva a před jeho očima za živa spálena. Nakonec byl rozčtvrcen. Královna sama byla později popravena, část její rodiny byla uvězněna a zbavena majetku.

Pan Ibbotson věří, že právě Kateřině měl připadnout někdejší Annin prsten. 9. srpna 1541 se měla Kateřina sejít s Thomasem v Yorku, což má potvrzovat královnina korespondence, ve které je cítit silné pouto k Thomasovi. Podle pana Ibbotsona mohla Kateřina chtít dokázat svou lásku Culpepperovi tím, že darovaný královský prsten sňala z ruky a zahodila – snad právě tam, kde jej Paul Ibbotson o 475 let později našel. Nicméně, toto jsou jen domněnky a jak uvedla Lucy Creightonová z Yorkshirského muzea: „...příběh není možné ověřit, ale to neznamená, že by tento prsten byl o něco méně speciálním.“

Těžko dnes usuzovat, komu prsten kdysi patřil a zda právě dvěma manželkám Jindřicha VIII., ale v roce 2016 byl nalezen jiný, velmi podobný prsten z 15. století. Také šlo o detektorový nález. Ten navíc málem skončil v koši. Našel ho Lee Rossiter na poli u Harrogate. Kamarád mu řekl, že na zlato je až moc žlutý a bude to nejspíš obyčejná bižuterie. Lee už prsten málem zahodil – byl v té době nezkušený, hledal s detektorem teprve něco přes rok. Naštěstí si nález nechal ověřit a udělal dobře. Prsten je velmi kvalitní, pochází z tudorovského období. Protože muzeum nesehnalo peníze pro jeho odkup, byl později prodán soukromému sběrateli za neupřesněnou částku, která se prý pohybovala v řádu několika desítek tisíc liber…

Roman Němec


Anna Klevská


Paul Ibbotson z Blackpoolu tvrdí že prsten patřil dvěma manželkám Jindřicha VIII.


prsten je vystaven v muzeu Yorku


tudorovský zlatý prsten z nálezu Lee Rossitera


Zlatý prsten z nálezu Paula Ibbotsona

Zdroje: dailymail.co.uk, msn.com, thesun.co.uk, bbc.com

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Sice hezký, ale co to plácaj? Vždyť ten prsten je úplně jinej.

Hlavně na obrazu jsou to prsteny dva

tak se někdo trošku seknul nooo :-) všimli jste si že má jeden prsten na palci levé ruky? zalímavé..asi se tak nosil 8-)

Kouknite pořádně na spodní část.Na ukazováček levé ruky. 8-)

Spíš má dva prsteny na prsteníčku a ten blíž k zápěstí vypadá podobně

Myslím druhou ruku.Najdi si ten obraz a přibliž ruce. Je vidět, že na ukazová čku druhé (levé) ruky má taky prsten. Z Tvého pohledu pravé. :-D :-D :-D

Tady někdo neumí poznávat prsty... :-) Na levé ruce má prsten na palci. Na pravé ruce má prsteny na ukazováčku a na prsteníčku. Ale ani jeden z toho to není. A proč má prsten na palci? Běžná praxe, protože by nebyl jinak vidět. Prsteny v té době znamenaly ukázku bohatosti a moci a také spříznění s těmi od koho byl prsten. Tehdy se prsteny opravdu nekupovaly ve zlatnictví protože se holce líbil. Byly to dary od vlivných lidí, ctitělů, anebo byly získány při určitých událostech (né vždy mírumilovných). Další věc, obrazy tehdy nebyly určeny jen jako dekorace, ale buď to byl dar pro někoho ke komu měla vztah, anebo prezentace té dané osoby. A jak by se vám líbilo kdyby vaše přitelkyně na obraze který vám daruje, anebo který uvidíte v jejím domě nebude mít váš prsten, ale prsten někoho jiného, nebo žádný? ;-) 8-)

Ano na palci má taky, ale dole je vidět, že má i něco na ukazováčku. Ve spodní části.Težko by asi porovnávali ty dobře vyditelné. Možná si vemte brejle na to.

jj vypadá to že má prsten i na tom ukazováčku levé ruky :-) :-P 8-)

No o tom celou dobu mluvím.Díky Loner.Aspoň někdo mě podpořil v té výhni pekelné.Doufám,že Ti co se dnes plácali na kaolince poztráceli dost zlata abych v pondělí ráno mohl naběhnout s vysavačem.

Vždyť je to úplně jiný prsten, kolik měl asi badatel piv :-D

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru